JUŻ W KIOSKU

Żurawi klangor

2021-04-30 12:54:06

Ocena:

0/5 | 0 głosów

fot. Grzegorz Wachnicki - Nadleśnictwo Starachowice

 

Nie, nie trzeba jechać daleko, żeby go usłyszeć, ostatnio te piękne ptaki upodobały sobie Lipie w gminie Brody. A zatem... aparaty w dłoń i czas na artystyczne polowanie. 

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody... żuraw to ptak o niezwykle bogatej symbolice. Jego domeną jest wierność i czujność, zobaczyć tego tancerza słońca przed wschodem znaczy mieć wielkie szczęście. Nazywa się go królewskim ptakiem i przypisuje się wręcz arystokratyczne maniery, m.in zadzieranie dzioba, cechy dostojności i wzniosłości zostały mu nadane z powodu pięknych, wysmukłych kształtów ciała. Starożytni Grecy przypisywali mu wielką czujność, utożsamiając ze zwierzęciem-strażnikiem, a wiele wieków później Adam Mickiewicz, tak pisał o żurawiu na kartach „Pana Tadeusza”: „Żuraw, z dala od stada gdy odprawia czaty, stojąc na jednej nodze, z czujnymi oczyma, I by nie zasnąć, kamień w drugiej trzyma”.

Żurawie na przełomie wieków oceniano różnie, w wierzeniach ludów Wysp Brytyjskich kojarzono go nieco dwuznacznie – z siłami zarówno negatywnymi (celtycki świat podziemia) jak i bóstwami solarnymi. Żurawi krzyk mógł być zapowiedzią śmierci lub innego nieszczęścia, ale też nadchodzącej pomyślności. Druidzi, którzy przewodzili obrzędom i ceremoniom religijnym, dopatrywali się w locie tych ptaków wizji przyszłości, jedno z celtyckich zaklęć odprawiać należało stojąc na jednej nodze (najlepiej w płytkiej wodzie) z szeroko wyciągniętymi (na podobieństwo skrzydeł) ramionami. Natomiast wierność, długowieczność, szczęście małżeńskie oraz mądrość symbolizował w kulturach Dalekiego Wschodu.

Nabraliście już ochoty na mglisty poranek nad zaspanymi łąkami i żurawia wyłaniającego się z bieli? My też, dlatego podpowiemy Wam, że szanse na "upolowanie", aparatem fotograficznym rzecz jasna, żurawia największe są w Lipiu w gminie Brody. Jako pierwszy uwiecznił je na zdjęciach Grzegorz Wachnicki z Nadleśnictwa Starachowice.

My życzymy Wam powodzenia i do zobaczenia na okolicznych mokradłach. Pamiętajcie, że las to czyjś dom, a zatem nie śmiecimy i traktujemy go z szacunkiem.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
Adwentowe historie

2021-12-01

Adwentowe historie

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Zielone Świątki

2021-05-28

Zielone Świątki

Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
Pamięć dusz czyli Dziady

2021-11-02

Pamięć dusz czyli Dziady

Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
O zwyczajach pogrzebowych

2021-11-01

O zwyczajach pogrzebowych

Ból po śmierci jest wszędzie taki sam, cierpienie połączy zamiast dzielić. Różnie jednak podchodzi się do zwyczajów pogrzebowych, różnie się będzie chowało zmarłych i różnie podchodziło do kwestii opieki nad grobami. Jak?