Ocena:
5/5 | 1 głosów
Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu.
Ustawowo wolnymi od pracy są: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (święto ruchome), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki (święto ruchome), Boże Ciało (święto ruchome), Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie (25–26 grudnia).
Przed nami jeszcze 9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
10 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy
3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja
28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie
26 grudnia (wtorek) - Świętego Szczepana
Przypomnijmy, że gdy święta ustawowo wolne od pracy wypadają w sobotę, to przysługuje nam za nie dodatkowy dzień wolnego. Nie dotyczy to niedziel, które z reguły są dniami wolnymi. „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – brzmi art. 130 § 2 Kodeksu pracy.
Dni wolne sprzyjają długim weekendom. Sprzyjający w tym zakresie okaże się dla nas dopiero maj. Majówka 2023 wypadnie w poniedziałek i środę. Oznacza to, że trzy dni urlopu pozwolą na korzystanie z wolnego przez cały tydzień. Kolejne tak korzystne wolne przypadnie na grudzień, kiedy to wystarczą trzy dni, aby w pracy nie pojawić się przez ponad tydzień. Wolne będzie można mieć od 23 grudnia aż do wtorku 2 stycznia.

2023-04-23
Alergicy - pomoc przybywa
Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość.
2023-04-10
Zioła na zdrowie
Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
2023-02-11
Czary na miłość
Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
2022-12-23
Ten piękny świąteczny czas
Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa.
2022-10-29
Żyją dopóki pamiętamy
Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
2022-06-16
Słów kilka o Bożym Ciele
Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
2022-05-08
Pod kapliczkami...
Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku.
2022-04-12
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka
Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
2022-03-20
O zwyczajach wielkopostnych
Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
2022-02-17