JUŻ W KIOSKU

Pod kapliczkami...

2022-05-08 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 

Pachnie ziemia, wyleciały pszczoły, nabrzmiały pąki, wszystko się odrodziło i nabrało barw, natura wchodzi w nowy cykl...

Już w wigilię 1 maja nie imano się zajęć, trwały przygotowania do majowej wycieczki. I szedł tłum wraz z dzwonkiem, z muzyką w takiej procesji, na której czele stali najważniejsi ze wsi czy miasteczka i szli do pobliskiego dworu. Tam właściciel otwierał wrota, stąd też powiedzenie: „Polska to cnota otworzyć każdemu wrota”, czyli otworzyć serce, otwierał dwór, otwierał obejście i zapraszał młodzież, dzieci, częstował i jadłem, ale także towarzystwem swoim.

A potem ruszano pod kapliczki, gdzie do dziś wybrzmiewa Litania loretańska. Kapliczki to perła krajobrazu, krzyży, kapliczek przydrożnych i innych świątków u nas pod dostatkiem. W maju, kiedy cała pełnia życia w postaci przyrody nam się jawi, społeczność zbierała się właśnie u krzyża, u kapliczki, na pamiątkę czasów, gdy do kościoła było daleko. „Majono” więc tę kapliczkę, „majono” krzyż i rozpoczynano modlitwy, litanie do Matki Bożej, różaniec, śpiew...

Ale przecież nie tylko sacrum w tych spotkaniach szukać należało. Majówki przy kapliczkach to także niegdysiejsze  spotkania młodzieży. A zatem niech nam się pojawią dziewuchy do wzięcia.

Oj, nie byle jakie one, bo córki gospodarskie. Do szkół chodzą, czytają, piszą, śpiewają, wyszywają. Spódnice wdziały, pod boki się wzięły i lada moment za mąż pójdą. Rzucają okiem w stronę chłopców dorodnych. Uplecie jedna z drugą sobie wianek, matka pomaści go miodem, by córka słodka mężowi była.  Po wszystkich zabawach i rytuałach weselnych, gdy już jej chustkę na głowie zawiążą, do komory z mężem pójdzie. I obydwoje zaznają słodyczy. A po tym zacznie się życie.

O, są i chłopaki do wzięcia. Nie byle jacy oni, bo synowie gospodarscy. W dłoni papieros, znaczy chłop z krwi i kości, a nie chuchro jakoweś. Już ręce spracowane, znaczy że gospodarny i pracowity.

Młodość, szczęście, perspektywa.

A nad tym wszystkim Maryjka. Najpierw w kapliczce łaskawym okiem na parę spojrzy, pewnie i dopomoże, bo przecież sama z miłości za Józefa szła, a potem strzec okien będzie, by żadne nieszczęście do domu nie zajrzało.

Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone. Chwalcie, cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki... - sądzę, że pieśń znana wszystkim Czytelnikom. Czy jednak dziś rozbrzmiewa na świętokrzyskich polach i łąkach? Lubię wierzyć, że tak.

Rodowód nabożeństw majowych jest bardzo stary. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku, zaś w Kościele zachodnim nabożeństwa te przyjęły się w XIII. Uważa się, że ich inicjatorem był hiszpański król Alfons X (+ 1284).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Zioła na zdrowie

2023-04-10

Zioła na zdrowie

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.