JUŻ W KIOSKU

Pod kapliczkami...

2022-05-08 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 

Pachnie ziemia, wyleciały pszczoły, nabrzmiały pąki, wszystko się odrodziło i nabrało barw, natura wchodzi w nowy cykl...

Już w wigilię 1 maja nie imano się zajęć, trwały przygotowania do majowej wycieczki. I szedł tłum wraz z dzwonkiem, z muzyką w takiej procesji, na której czele stali najważniejsi ze wsi czy miasteczka i szli do pobliskiego dworu. Tam właściciel otwierał wrota, stąd też powiedzenie: „Polska to cnota otworzyć każdemu wrota”, czyli otworzyć serce, otwierał dwór, otwierał obejście i zapraszał młodzież, dzieci, częstował i jadłem, ale także towarzystwem swoim.

A potem ruszano pod kapliczki, gdzie do dziś wybrzmiewa Litania loretańska. Kapliczki to perła krajobrazu, krzyży, kapliczek przydrożnych i innych świątków u nas pod dostatkiem. W maju, kiedy cała pełnia życia w postaci przyrody nam się jawi, społeczność zbierała się właśnie u krzyża, u kapliczki, na pamiątkę czasów, gdy do kościoła było daleko. „Majono” więc tę kapliczkę, „majono” krzyż i rozpoczynano modlitwy, litanie do Matki Bożej, różaniec, śpiew...

Ale przecież nie tylko sacrum w tych spotkaniach szukać należało. Majówki przy kapliczkach to także niegdysiejsze  spotkania młodzieży. A zatem niech nam się pojawią dziewuchy do wzięcia.

Oj, nie byle jakie one, bo córki gospodarskie. Do szkół chodzą, czytają, piszą, śpiewają, wyszywają. Spódnice wdziały, pod boki się wzięły i lada moment za mąż pójdą. Rzucają okiem w stronę chłopców dorodnych. Uplecie jedna z drugą sobie wianek, matka pomaści go miodem, by córka słodka mężowi była.  Po wszystkich zabawach i rytuałach weselnych, gdy już jej chustkę na głowie zawiążą, do komory z mężem pójdzie. I obydwoje zaznają słodyczy. A po tym zacznie się życie.

O, są i chłopaki do wzięcia. Nie byle jacy oni, bo synowie gospodarscy. W dłoni papieros, znaczy chłop z krwi i kości, a nie chuchro jakoweś. Już ręce spracowane, znaczy że gospodarny i pracowity.

Młodość, szczęście, perspektywa.

A nad tym wszystkim Maryjka. Najpierw w kapliczce łaskawym okiem na parę spojrzy, pewnie i dopomoże, bo przecież sama z miłości za Józefa szła, a potem strzec okien będzie, by żadne nieszczęście do domu nie zajrzało.

Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone. Chwalcie, cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki... - sądzę, że pieśń znana wszystkim Czytelnikom. Czy jednak dziś rozbrzmiewa na świętokrzyskich polach i łąkach? Lubię wierzyć, że tak.

Rodowód nabożeństw majowych jest bardzo stary. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku, zaś w Kościele zachodnim nabożeństwa te przyjęły się w XIII. Uważa się, że ich inicjatorem był hiszpański król Alfons X (+ 1284).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
Adwentowe historie

2021-12-01

Adwentowe historie

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Zielone Świątki

2021-05-28

Zielone Świątki

Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
Pamięć dusz czyli Dziady

2021-11-02

Pamięć dusz czyli Dziady

Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
O zwyczajach pogrzebowych

2021-11-01

O zwyczajach pogrzebowych

Ból po śmierci jest wszędzie taki sam, cierpienie połączy zamiast dzielić. Różnie jednak podchodzi się do zwyczajów pogrzebowych, różnie się będzie chowało zmarłych i różnie podchodziło do kwestii opieki nad grobami. Jak?