JUŻ W KIOSKU

Starachowiczanie na Rajdzie Koguta

2023-04-07 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

A redakcja "Zielonej" wyrusza razem z nimi, gdyż cała akcja pachnie przygodą, a te lubimy ponad wszystko. Będą stare samochody, przystojni mężczyźni, fajna ekipa, długa droga, ale najważniejszy w tym wszystkim jest charytatywny cel.  

- Głównym celem rajdu jest pomaganie. W tym roku pomagamy dzieciom w całej Polsce, zebrane środki będą podzielone między oławski szpital, fundacje i dzieci z powiatu oławskiego oraz między dzieci z całej Polski, które pozostają pod opieka różnych fundacji - mówi Michał Jaśkiewicz, starachowiczanin, który wraz ze swoimi synami i partnerką Małgorzatą Trawczyńską rusza na rajd.

Wspominamy przede wszystkim o Oławie, bo przed nami VII Charytatywny Rajd Koguta 2023 Oława – Stegna, którego organizatorem jest Muzeum Motoryzacji w Oławie. To przy okazji zlot pasjonatów starych samochodów. Ulicami całej Polski jadą więc piękne, klimatyczne auta z minionej epoki, a w nich ludzie, którzy mają ogromne serducha. Rajd wyrusza zawsze w Boże Ciało i łączy zamiłowanie do motoryzacji i chęć pomagania.

...

Silnik starego auta dygoce jak ziemia. Powiada się, że przypomina on hawajską dziewczynę tańczącą hula-hula. Czy tak jest?

- Nigdy mi to porównanie nie przyszło do głowy, ale tak. Jakby się nad tym zastanowić, to tak - śmieje się Michał Jaśkiewicz, pasjonat starych samochodów, wycieczek i przygód. W Rajdzie Koguta weźmie udział drugi raz, w ubiegłym roku jechał w męskiej ekipie (z synami i siostrzeńcem), tym razem tworzy team z partnerką Małgosią Trawczyńską. Synowie też się zapowiedzieli, ale jadą jako osoba drużyna.

Jak to się wszystko zaczęło i skąd pomysł na udział w rajdzie? 

- Nie przesadzę jeśli powiem, że moje życie zawsze (w mniejszym lub większym stopniu) kręciło się wokół samochodów. To była moja pasja od zawsze, ale nie miałem ani warunków ani możliwości technicznych i finansowych, by ją rozwijać. Przez długie lata było to gdzieś z boku mnie. Dziś w końcu mogę mogę zacząć spełniać marzenia. Dlatego też tak lubię pracę z samochodami, lubię sam doprowadzać je do porządku, sam je remontuję. Pracując nad każdym z nich, czy siadając za kierownicą wyłączam stres i problemy - mówi Michał, który jest właścicielem sześciu starych aut. W jego posiadaniu są miedzy innymi duży Fiat, Polonez, Zastawa. Ale pierwszą miłością była motorynka, o której niemal od zawsze marzył.

Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że pokonanie starym samochodem kilkuset kilometrów w jedną stronę jest nie lada wyzwaniem. Kiedy pytamm o to Michała i Małgosię odpowiadają, że w tym jest cała przyjemność jazdy.

- Przygoda bez odrobiny stresu i lęku nie byłaby przygodą. A jeśli już, to jakąś taką byle jaką. Coś, co przychodzi bez trudu, w konsekwencji nie daje żadnej satysfakcji. W tamtym roku, gdy jechałem z chłopaki fiatem, cały czas byłem pełen obaw- mówi Michał.

Na tę przygodę nie może się doczekać także towarzyszka Michała.

- To co jest pasją Michała stało się i moją. Nie mogę się doczekać wspólnej podróży, spania pod namiotem i tej wspaniałej atmosfery rajdu, o której Michał tyle opowiadał - mówi Małgorzata Trawczyńska.

Udział w Rajdzie to koszt wpisowego, które jest przeznaczane na cele charytatywne. Michał postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i znaleźć sponsorów, którzy datkami zechcieliby wesprzeć tę szlachetną inicjatywę. Łatwo nie było ale się udało. Wśród starachowickich przedsiębiorców najbardziej hojny okazał się DREWMEX. Ale pieniądze dali również inni starachowiccy przedsiębiorcy: Biuro Turystyczne Maruszaki, Magia Wnętrz, Paweł Niziołek Erolmedia, Dekoratornia, Panel Styl, AGRO BUD, Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Łukasz Misztal oraz wiele osób prywatnych.

Na obu samochodach znajdą się naklejki reklamujące sponsorów.

- Rajd Koguta to wspaniała integracja. Pola namiotowe wybrzmiewają muzyką, wspólną imprezą, jadą całe rodziny. A w tym wszystkim rewelacyjna atmosfera pomagania, dla mnie ten wyjazd ma również wymiar osobisty - mówi Michał.

Za naszym bohaterem kilkanaście trudnych miesięcy w życiu osobistym, to także czas, gdy chciał wszystko rzucić, posprzedawać auta. Na szczęście do tego nie doszło. W jego życiu pojawił się ktoś, kto pomógł mu się poukładać i ustabilizować i kto udowodnił, że pasja może być wspólna. Miłość do starych aut i osoba, która z którą ją dzieli okazały się kołem ratunkowym.

Ale Michał Jaśkiewicz to również fan podróży. Przekonała go do nich właśnie Małgosia i to ona pokazała, że można się świetnie bawić także na zorganizowanych wypadach. Lubią zmęczyć się w górach, zwiedzać miasta, pobiesiadować przy ognisku, ale przede wszystkim obydwoje otwierają się na nowe. 

...

Michał razem z synami - Wojtkiem i Maćkiem - oraz Małgosią serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy wsparli finansowo ich wyjazd na Rajd Koguta, tym którzy kibicują i trzymają kciuki oraz wszystkim, którzy zadeklarowali finansową pomoc. Każde wsparcie jest dla nich bardzo ważne. 

Życzymy szerokiej drogi.

...

Rajd wystartuje 8 czerwca 2023 r. i pojedzie przez Poznań, Gniezno i Malbork aż do Stegny. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Armeńskie bezdroża

2023-05-28

Armeńskie bezdroża

Nie zadeptana... Zachwycająca... Pełna tajemniczych szeptów... Z duszami śpiącymi w chaczkarach... Dziergana w kamieniu rękami pokoleń... Obolała po genocydzie... Śniąca o chwale wojennymi cmentarzami... Pełna tęsknoty... Armenia. Byłam tam. 
Mają tytuły superpiechurów

2022-11-17

Mają tytuły superpiechurów

Superpiechur Świętokrzyski jest honorowym tytułem i nadawany  jest  osobom,  które  pieszo  pokonały co najmniej 350 km tras turystycznych podczas imprez zaliczanych do rankingu i na dystansach wykazanych w stosownym regulaminie.
Turecka mozaika w bibliotece

2022-11-10

Turecka mozaika w bibliotece

Ponad 2400 km promem, pociągiem, autobusem. Gdyby do tego dodać miejskie wędrówki, to kilometrów pewnie by wyszło tyle, co wrażeń. I o tych wrażeniach z tureckich bezdroży było na spotkaniu podróżniczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.
Baśka

2022-05-10

Baśka "Zorro" Jimenez i jej amerykański sen

Miejsce to pulsuje od słońca, ptasich śpiewów i zapachów, te ostatnie chwytają się końskiej grzywy i niosą na całe gospodarstwo. Wiosna przekracza jego progi nieśmiało jak pensjonarka, pogłaszcze aksamitne chrapy, wda się w pogoń z wiatrem i przemknie szybko niczym film...
Wędrowali w poszukiwaniu zimy

2021-12-10

Wędrowali w poszukiwaniu zimy

Starachowicki Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach to stowarzyszenie, które skupia wielbicieli aktywnego wypoczynku. Wszyscy ci, którzy lubią maszerować, wspinać się i zwiedzać, robią to właśnie pod szyldem "peteteku". Słusznie zresztą, bo przewodnikom współpracującym z oddziałem pomysłów na ciekawe trasy nie brak.
Wychodzili sobie małżeństwo

2021-12-03

Wychodzili sobie małżeństwo

Gdy spotykamy kogoś, kto patrzy w tym samym kierunku i jak my mierzy równie wysoko,  można to porównać do wspólnej wyprawy w góry. Szykuje się niezwykła przygoda. W przypadku naszych bohaterów - Justyny i Daniela Kasperkiewiczów - nabiera to dosłownego znaczenia
W drodze po Koronę Gór Polski

2021-10-30

W drodze po Koronę Gór Polski

Rodzinna legenda opowiada o małej Hani, która postanawia pójść w świat. I chociaż tamtej czterolatce to się nie udaje, to będzie się to udawać dorosłej Hannie.
Nie po

2021-09-21

Nie po "Krzyk", a po figle

Dzisiejsze inspiracje nieco nietypowe, bo Warszawie towarzyszy Chełmno, a do tego wszystkiego dodam Oslo. Ale, że ze stolicy wszędzie blisko, to...
Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

2021-09-20

Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

Tu każdy zakątek jest tu malowniczy, każde miejsce historyczne, tu Orient zaleca się do Europy i śni, że jest władcą - tak o Stambule pisał Hans Christian Andersen, a ja przyznaję, że słowa te opisują to miasto jak żadne inne.
Islam, koty i stambulska menażeria

2021-09-18

Islam, koty i stambulska menażeria

Wiem, że ostatnio zabierałam Was do Stambułu i udowadniałam, że jest pełen magii i uroku. Tak na marginesie to mnie to miasto przypomina wielki pchli targ - z wózków, które wciskają się w każdą najmniejszą szczelinę, można kupić niemal wszystko. Dziś jednak na małą chwile zaproszę do Stambułu ze względu na mruczki.