JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.

Tak zaczyna się chyba każda opowieść o tych, którzy stracili kogoś bliskiego. Jesień powoli odchodzi, kończą się te śmieszne ceregiele liści z wiatrem, jeszcze tylko moment dzieli nas od wodospadów łez, które spadną z ciemniejącego nieba. Nad mogiłami pochylają się, z lekkim szumem, topole, sosny, kasztany, zadrżały osiki. Na płyty nagrobne opadały liście niesione wiatrem. Zapłonęły ognie świec, zatańczyły w płatkach kwiatów, ich duszny zapach zmieszał się z rozpaczą, żalem, w końcu z wiarą. W sine od przymrozków niebo uleciały ciche szepty modlitw.

Tak właśnie wyglądają chrześcijańskie cmentarze, miejsca dla nas ważne. Tam oswajamy śmierć, tam żegnamy i tam tkwimy w zadumie nad życiem. Krótkim, ulotnym niczym nić babiego lata.

Nie ma na świecie takiej religii, której wyznawcy nie wierzyliby w życie pozagrobowe i w możliwość obcowania żywych i umarłych. Nasi prasłowiańscy przodkowie wierzyli w życie po śmierci i tajemniczy świat zmarłych, rządzący się własnymi prawami i trzeba powiedzieć, że religia chrześcijańska zespoliła się niejako z pogańskimi wierzeniami i praktykami ku czci zmarłych. Jako fundament tych wierzeń bierze się zasadę przyjętą w nauce Kościoła, że zmarli po odbyciu oczyszczającej pokuty mogą wstawiać się za żywymi w ich życiu ziemskim, a także w godzinę śmierci. Dzień Wszystkich Świętych wywodzi się z kultu, jakim otaczano wszystkich zmarłych męczenników i jest to dzień radosny, w kościołach biją dzwony i słychać śpiew organów. Dlaczego? Bo jest to dzień tryumfu dobrego życia, kościół wskazuje na świętych jako na cel swojej misji. Ustanawiając dzień Wszystkich Świętych Kościół chciał zachęcić wiernych, aby brali przykład z życia świętych, żeby ich doświadczenia przydały się wszystkim żyjącym na ziemi.

Świętość trzeba bowiem wymodlić, wyprosić i wybłagać.

                                                                                                        ...

Te dni są dla mnie czasem głębokiego zanurzania się w przeszłości, szukania różnych ciekawostek. I tak podczas jednej z rozmów z koleżanką z Radia Kielce dowiaduję się, że kiedyś na wsiach w tę noc przełomu z 1 na 2 listopada - gdy świat żywych łączył się ze światem umarłych - mieszkańcy starali się pozostawać w domu już od momentu zapadnięcia zmierzchu, a miejscowy proboszcz zostawiał otwarte drzwi do kościoła. O co chodziło?

Ano o to, że proboszczowie pochowani na małych wiejskich cmentarzykach właśnie tej nocy zapraszali zmarłych parafian do udziału w nocnej mszy. I przybywały lekkie jak piórko duszyczki, zlatywały się te psotne dziecięce, ale i te rozchichotane do młodych dziewcząt - przedwcześnie odeszłych - należące. Przybywały te nieco jakby wyraźniejsze, z pochmurniejszym obliczem dusze synów gospodarskich... A nad tym całym duchowym "tałatajstwem" dusze starszyzny wioskowej, które z pobłażaniem patrzą na tę ledwie widoczną czeredę... Szły zatem te pobożne duszyczki w niewidzialnej procesji do kościoła na mszę odprawianą przez zmarłego księdza, a po niej rozchodziły się każda w swoją stronę. Do rodzinnych domów... spotkać tych, których za życia się kochało. I przybywały niesione bożym wybaczeniem grzechów, muskały rozgrzane snem policzki żywych, przytulały do dłoni złożonych na kołdrze, zaglądały pod przymknięte powieki, jakby chciały powiedzieć, że są, żeby o nich pamiętać, żeby ich kochać...

A potem przysiadywały przy piecu, w którym gospodarze zostawiali rozniecony ogień, i grzały się domowym ciepłem. A gdy zgłodniały to się częstowały tym, co rodzina na stole dla nich zostawiła - chlebem, ogóreczkiem, smalczykiem, kaszą jaglaną, wódeczką także - bo przed drogą napić się trzeba, żeby się dobrze potem leciało do nieba. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Zioła na zdrowie

2023-04-10

Zioła na zdrowie

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.