JUŻ W KIOSKU

Zioła na zdrowie

2023-04-10 11:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?

Na pomoc przyjdą nasze rodzime zioła! Na stole nie powinno zabraknąć:

1. Prawoślazu lekarskiego

Jest to bylina należąca do ślazowatych i jak sama nazwa wskazuje, zawiera śluzy jako podstawowe składniki czynne, które w wodzie pęcznieją i tworzą roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą. 

Wodny wyciąg z korzenia prawoślazu przyjęty doustnie w odpowiednio dużej dawce działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka, i to tym dłużej i skuteczniej, im wyższa jest kwasowość soku żołądkowego, gdyż śluz z tego surowca zwiększa swoją lepkość pod wpływem kwasu solnego. 

2. Rdestu ptasiego

Wyciągi wodne zwiększają dobową ilość wydalanego moczu, a wraz z nim usuwają z organizmu nadmiar jonów sodu i chloru, mocznika oraz innych szkodliwych produktów przemiany materii. Chroni to wątrobę przed toksycznymi metabolitami ustrojowymi. Korzystny wpływ ma także na ściany drobnych naczyń krwionośnych. Wyciągi podane doustnie zmniejszają stany zapalne błon śluzowych żołądka i jelit, ograniczają przenikanie wody ze ścian jelit do treści pokarmowej i działają przeciwbiegunkowo. 

3. Rumianu szlachetnego

Kwiat rumianu szlachetnego działa podobnie do rumianku pospolitego, jednak znacznie silniej działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego ze względu na obecność olejku, flawonoidów i pochodnych kumaryny. Łagodzi lub w zależności od dawki całkowicie niweluje ból wywołany skurczem jelit. Przywraca w przewodzie pokarmowym prawidłowe ruchy perystaltyczne i reguluje wypróżnienia. Wyciągi z kwiatów rumianku działają wiatropędnie, zmniejszają skłonności do wzdęć i ułatwiają przyswajanie pokarmów. Podane doustnie uśmierzają dolegliwości migrenowe oraz bóle nerwu nadoczodołowego.

Czerpanie z darów natury to nasza powinność, jeśli z nich skorzystamy, to ilość świątecznych dań i napitków nie będą stanowić dla nas problemu. Pamiętajcie, że zażywanie tych ziół należy skonsultować z fitoterapeutą lub lekarzem, ponieważ substancje czynne wchodzą w reakcje z większością leków (szczególnie trzeba uważać przy dysfunkcjach mięśnia sercowego oraz niewydolności nerek). 

Pytania kierować można do Gabinetu Terapii Komplementarnych, przy ulicy Lipowej 29, gdzie z chęcią na nie odpowiem oraz opracuję mieszankę indywidualnie dobraną do potrzeb.

Życzę wszystkim czytelnikom zdrowia w ten słoneczny czas Jarych Godów. 

Aleksandra Kłapcia - Zielarka-Fitoterapeutka, Naturopatka, Terapeutka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, Akupunkturzystka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.