JUŻ W KIOSKU

Zakochaj się w Nałęczowie

2021-07-04 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

I to dosłownie, bo w tym niewielkim i urokliwym uzdrowiskowym miasteczku płynie źródełko "Miłoś". .

naleczow.pl

Nazwę swą miało zawdzięczać Bolesławowi Prusowi, który uliczkami Parku Zdrojowego przechadzać sie miał z jakąś tajemnicza damą. Nie żebyśmy wiedzieli na pewno, w tym temacie ufamy Stefanowi Żeromskiemu, który w swoich Dziennikach z 1890 roku pisze tak:

- Spotkałem Prusa asystującego jakiejś damie (...) Stawia nogi z wysoka, jak wielbłąd, jak wór żyta na wadze dziesiętnej. Niezwykły, tajemniczy człowiek. Wspomniawszy "Lalkę" trudno wierzyć, że szara ta człowieczyna napisać zdołała takie arcydzieło - nie wydaje się, żeby Żeromski szczególną sympatią Prusa darzył, może więcej szczęścia miał ów z tamtą damą.

Może to stąd nazwa źródełka pochodzi?

Można spróbować zapytać osobiście, Aleksander Głowacki vel Bolesław Prus siedzi na ławeczce w Parku i wszystkie swoje tajemnice zdradza, ale tylko tym, którzy zechcą mu czas poświęcić. Jeśli zatem macie trzy minuty, to nawet do niego idźcie, tylko go zdenerwujecie.

Inna rzecz, że źródełko mogło pomóc i naszemu Stefankowi Żeromskiemu, który właśnie w Nałęczowie poznał swoją przyszłą żonę Oktawię. Na początku wielce szczęśliwi byli... szczególnie nasz pisarz.

Podobno woda ze źródła "Miłość" uczucia przysparza, nie wiem tylko czy obopólnej, na wszelki wypadek nie sprawdziłam nigdy. Was jednak zachęcam, jedźcie i sprawdzajcie, czy Nałęczów serca leczy czy... skrada.

 

Aneta Marciniak
 
   
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

2021-09-05

Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

Bolek i Lolek, Jacek i Agata, Gąska Balbinka, Reksio - każdy ich zna. Towarzyszyli nam w różnych momentach życia, byli najlepszymi przyjaciółmi, razem z nami obrażali się na rodziców, płakali, gdy było nam smutno i cieszyli się, gdy były ku temu powody. Czasem też bez powodu.
Jeśliś jest miłości spragniony

2021-09-04

Jeśliś jest miłości spragniony

To do Chełmna jedź w poszukiwaniu żony...
Zapraszamy do

2021-09-04

Zapraszamy do "Przedpiekła"

Jedno z moich ulubionych miejsc. Blisko, bo w stolicy, i ciekawie - wszystko za sprawą naczelnego diabła Warszawy, jego kopytnych i rogatych przyjaciół. O czym ja mówię? O miejscu, z którego do piekła już całkiem blisko. A zatem słuchajcie...
Kto nie wierzy w krasnoludki, ten gapa

2021-09-01

Kto nie wierzy w krasnoludki, ten gapa

Są, istnieją, psocą na potęgę figlarze jedne i zapraszają, żeby wpaść w odwiedziny. Gdzie ich szukać? No we Wrocławiu przecież. Siadajcie wygodnie i słuchajcie.
Tam, gdzie okrutna dzierzba znalazła azyl, a z ziemi wystaje palec nieboszczyka

2021-08-07

Tam, gdzie okrutna dzierzba znalazła azyl, a z ziemi wystaje palec nieboszczyka

Ostoja pierwotnej przyrody, kojące duszę ptasie trele, dziewicze lasy, rozlewiska z zapierającymi dech godowymi spektaklami. Tak, ten zaciszny, przyrodniczy raj w północno wschodniej Polsce zachwyci Was z pewnością tak samo, jak mnie. Zapraszam na niezwykłe Podlasie.
Miłosne historie Kazimierza...

2021-06-29

Miłosne historie Kazimierza...

Wielkiego rzecz jasna, w Kazimierzu nad Wisłą.
O capie, kacie, szubienicy i dzikich dzieciach - Lublin się poleca

2021-06-29

O capie, kacie, szubienicy i dzikich dzieciach - Lublin się poleca

Miasto, o którym nie na darmo mówi się, że inspiruje. To właśnie tu, wyjątkowa atmosfera tętniącego życiem miasta łączy ze sobą teraźniejszość i przeszłość, a nieziemski klimat kuglarzy i legendy zaś ucieszą najmłodszych turystów.
Wędrówki praskie nie warszawskie

2019-12-31

Wędrówki praskie nie warszawskie

Walery Wątróbka i jego żona Gienia, brat Gieni, Piekutoszczak, wuj Wężyk z Grójca, ciotka Kuszpietowska oraz Apolonia Karaluch - takie osobliwości zamieszkiwały dzielnicę, która stała się celem, ostatniej w tym roku, wycieczki Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach.