JUŻ W KIOSKU

Baby na czarciej Babiej Górze

2022-05-15 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Babia Góra to szczyt czarownic.

fot. Justyna Kasperkiewicz

Według podań ludowych na najwyższym szczycie masywu spotykały się czarownice na sabaty, dlatego też najwięcej tam się wiedźm do dziś schodzi. I chociaż jojczą podobno bardzo, to wspinają się, zdobywają i wracają. Sama znam jedną, która w weekend majowy wlazła tam trzeci raz. Czyli da się.

Skąd ta urocza nazwa Babia Góra? Jedni powiadają, że masyw ten jest w rzeczywistości kupą kamieni, które wysypała przed chałupę baba - olbrzymka. Cel owego czynu nie jest mi jeszcze znany, ale jak się dowiem, to Wam powiem.

Inna legenda mówi, że Babia Góra jest skamieniałą kochanką zbójnika. Dziewczyna ta, widząc martwego ukochanego, miała  umrzeć z żalu i tęsknoty. Są tacy, którzy twierdzą, że właśnie pod babią Górą rozbójnicy przetrzymywali swoje branki.

Do dziś krążą legendy o pojawiających się na drodze na Diablak (najwyższy szczyt Babiej) tajemniczych postaciach, słychać rżenie konia, we mgle rozpływają się postacie pojawiające się znikąd. To podobno zagubieni w czasie podróżnicy, nie na darmo się mówi, że na Babiej Górze ma znajdować się przejście pomiędzy światami.

Na Diablaku miał stać dawno temu pałac zbudowany przez złe moce dla miejscowego rozbójnika. Pewnego poranka wraz z pierwszym pianiem koguta niedokończony zamek zawalił się, zabijając rozbójnika. Gdy dziś w górach rozpoczyna się burza słychać ponoć, jak niedoszły właściciel pałacu stuka swoją ciupagą spod głazów.

Żeby sprawdzić, czy tak jest naprawdę musicie się tam wspiąć. Koleżanka Hanka powiedziała, że nigdy więcej tam nie wejdzie, koleżanka Justyna pójdzie pewnie jeszcze kolejne trzy...

Sama nie wiem... iść, nie iść... ?

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szlakiem Orlich Gniazd

2022-06-25

Szlakiem Orlich Gniazd

Będziemy tu wracać i miejsca te polecać przede wszystkim dlatego, że to perełki widokowe. Oko nasycić tu można pyszną zielenią i strzelistymi skałami, a duszę historiami królewskimi i legendami, które tak lubimy. 
Na mazurskiej ziemi

2022-06-19

Na mazurskiej ziemi

Mazury - tereny pełne rozsianych po lasach fortyfikacji, świętych historii i legend, a także niesamowitej przyrody. Kto jeszcze nie ma planów na wakacje może się zainspirować.
Zagubieni w czasoprzestrzeni

2022-05-14

Zagubieni w czasoprzestrzeni

Po jednej stronie Zamek Dunajec, po drugiej czorsztyńska warownia. Przed wielu laty to właśnie tu spotykali się królowie polscy i węgierscy, by rozstrzygać sporne tematy. Czorsztyn czyli stercząca skała i nie ma w tym grama przesady. Zresztą, kto był ten wie, kto nie był, niechaj tam dotrze. Spróbuję zachęcić.
Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

2022-05-13

Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

Malutka wieś u stóp pienińskich szczytów, przez wieki w rękach węgierskich możnowładców, przez lata  jej losy były nierozerwalnie złączone z rodami panującymi na zamku. Jej łąki i drogi poza Berzewiczymi końmi przemierzali członkowie rodzin Drugethów, Zapolyów, Łaskich, Joanellich, Horváthów, Salamonów. Dziś Niedzica, bo o niej mowa, Zamkiem Dunajec stoi.
O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

2021-11-08

O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

Dziś wracamy w lubelskie. Piękne, magiczne, zaczarowane, kuszące spokojnymi nocami na Roztoczu, ale też tętniącymi życiem dużymi miastami. Na początek jedno z nich, rodowe włości Zamoyskich... renesansowe Miasto Idealne.
Boruta z tumskiej kolegiaty

2021-11-14

Boruta z tumskiej kolegiaty

Stoi wśród pól, łany zbóż falują poruszane niewidzialną ręką, powietrze leciutko drga. Nie wiem sama czy od pradawnej magii, której tu nie brak, czy to po prostu pełnia lata.
Tajemnice Orlego Gniazda

2021-11-13

Tajemnice Orlego Gniazda

Pamiętam Zamek w Ogrodzieńcu sprzed trzech lat. Biegając po tych wszystkich schodach pomyślałam sobie, że jakby mi przyszło w tych wszystkich sukniach i halkach uciekać przed jakimś najeźdźcą, to chyba szatę bym rozdarła i zakrzyknęła: bierz, co chcesz, jeno biegać nie każ!
Tajemnica pakosławskiego krzyża

2021-11-12

Tajemnica pakosławskiego krzyża

Najpierw teren Puszczy Radomskiej, potem majątek ziemski Jana Pankosławskiego herbu Habdank, gospodarstwa kmiece, z biegiem lat młyny, gorzelnia, pokłady wapienia i torfu. Jednak Pakosław w gminie Iłża, bo o nim mówimy, to także tajemnica pewnego krzyża.
W drodze po Koronę Gór Polski

2021-10-30

W drodze po Koronę Gór Polski

Rodzinna legenda opowiada o małej Hani, która postanawia pójść w świat. I chociaż tamtej czterolatce to się nie udaje, to będzie się to udawać dorosłej Hannie.
Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

2021-09-05

Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

Bolek i Lolek, Jacek i Agata, Gąska Balbinka, Reksio - każdy ich zna. Towarzyszyli nam w różnych momentach życia, byli najlepszymi przyjaciółmi, razem z nami obrażali się na rodziców, płakali, gdy było nam smutno i cieszyli się, gdy były ku temu powody. Czasem też bez powodu.