JUŻ W KIOSKU

Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?

2023-05-01 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Nie są to czasy, które ja pamiętam, ale nie przeszkodzi mi to zerknąć tu i tam, by na łamach gazety przypomnieć, jak Święto Pracy obchodzono w Starachowicach i co wtedy miało miejsce. Pomocą mi będzie nieoceniona gazeta zakładowa "Budujemy samochody". 

Niech święci się 1 MAJA - Międzynarodowe Święto Ludzi Pracy!

 ROBOTNIKOM, INŻYNIEROM I TECHNIKOM, CAŁEJ ZAŁODZE NASZEJ FABRYKI W DNIU ŚWIĘTA 1 MAJA GORĄCE ŻYCZENIA POMYŚLNOŚCI I SUKCESÓW W PRACY I ŻYCIU OSOBISTYM SKŁADA SAMORZĄD ROBOTNICZY FSC. 

A właściwie składał, bo przecież od dawna szanowna instytucja nie istnieje, nawet jeśli wśród naszych czytelników są jej członkowie. Zajrzeliśmy na karty starych wydań i oddajemy Wam kilka ciekawostek. 

Majowy czyn kobiet

W sekcji gospodarczej FSC pracuje około 50 kobiet, które pod kierunkiem grupy związkowej starają się wykazać, że pragną stanowić ogniwa zrzeszenia kobiecego. Na jednym z zebrań powołano radę kobiet, ustalono zarząd, a na następnym spotkaniu kobiety zorganizowały koło TPPR (czyli Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej - dziękuję Marysi Kupieckiej, Beatce wiśniewskiej i Joasi Matysek za rozszyfrowanie skrótu). Pod przewodnictwem ob. Heleny Bobkiewicz, 44 pracownice sprzątające biura podjęły się, dla uczczenia święta 1 Maja pracować jedną godzinę dziennie poza obowiązkami służbowymi. Grupa pracowała przy zbieraniu na terenie zakładów górnych i Huty rozsianego po fabryce drobnego złomu - napisał w jednym z numerów w latach 60-tych M. notabene Maj. 

...

Jak spędzicie majówkę? Całe dziesięciolecia temu mieszkańcy mieli bardzo radosne plany. 

Komitety Obchodu święta 1 Maja przygotowały atrakcyjne plany imprez i uroczystości pierwszomajowych. Po centralnych uroczystościach na Rynku będzie się można wybrać (zależnie od gustu i ochoty) bądź to na imprezy artystyczne, bądź sportowe. Nieco później na zabawy taneczne. 

Fabryka i miasto przybierze w tym dniu odświętny wygląd. W przeddzień święta - akademia w Domu Kultury. Kluczowym wydarzeniem był pochód, w którym ramię w ramię maszerowali członkowie zespołów artystycznych, sportowcy oraz ZMS czyli Związek Młodzieży Socjalistycznej. Występy artystów odbywały się w Parku Miejskim, tam też odbywały się zabawy ludowe. Tego typu zabawy organizowane były także przed Klubem na Bugaju. 

1 Maja święcił także Dom Książki, który organizował wystawy połączone z kiermaszem. 

W tyle nie pozostali także sportowcy, którzy na Stadionie przy ulicy Bohaterów Stalingradu rozgrywali mecze. Na kortach tenisowych odbywały się propagandowe zawody tenisa ziemnego, propagandowe zawody piłki siatkowej. Grały drużyny STAR-u i Polonii - Bugaj. 

Na Hali sportowej przy ulicy Krywki odbywały się zawody tenisa stołowego, STAR i Ognisko Związkowe FSC. 

...

W jednym z numerów "Budujemy samochody" zamieszczono relację z obchodów. 

- Świętowaliśmy 1 Maja masowo i radośnie. W pochodzie  brały udział tysiące młodzieży i ZMS-owców, harcerzy, uczniów. Gromadnie stawiła się też załoga naszej fabryki, na czele której kroczyli pracownicy S2 - wydziału przodującego i duża grupa przodowników pracy.

...

Jak święto Pracy to musi pojawić się i wypoczynek po pracy, a zatem...

Gazeta zakładowa informuje, że wprowadzono nowe formy wypoczynku i rozrywki po pracy dla załogi, które poprzednio ograniczyły się przeważnie do wycieczek. Urządzono m.in. 8 koncertów rozrywkowych w Parku Miejskim i zorganizowano prowizoryczną przystań kajakową, z której skorzystało w sezonie letnim ponad 2400 osób. Bardzo popularną formą wypoczynku było grzybobranie. Na ten cel Rada Zakładowa przeznaczała każdą ilość możliwych do uzyskania transportu. 

Z wycieczek krajoznawczych skorzystało w 1961 roku 2030 osób, a w 1962 - 2760 osób. 

Zakupiono również 3676 biletów na sumę 32960 zł, które rozprowadzono między Rady Oddziałowe. 

...

Znalazłam i to:

W dniu 1 Maja odbył się wielki wiec na Placu im. gen. Świerczewskiego, gdzie wielotysięczna rzesza manifestantów wysłuchała 1-majowego przemówienia 1 sekretarza KC PZPR tow. Gomółki. Pięknie prezentował się w czerwieni flag i transparentów pochód, który przedefilował przed pomysłowo udekorowaną trybuną honorową przy ulicy Marszałkowskiej. 

W godzinach popołudniowych młodsza generacja miasta bawiła się na centralnej zabawie w parku. Udział w niej wzięły zespoły artystyczne z terenu powiatu. 

...

Symbolem wczesnych lat 50. stały się zobowiązania produkcyjne, składane przez poszczególne załogi czy pojedynczych robotników. Święto Pracy miało być więc czczone dodatkową pracą a specjalny wysiłek miał być ofiarą na rzecz świętującej wspólnoty. A wszystko po to:

"By Polska rosła w siłę, ludzie żyli dostatniej". 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pamięć o starach

2023-12-01

Pamięć o starach

W Starachowicach nie produkuje się już starów, ale wspomnienie o nich jest tu nadal żywe. Jak się przejawia? Zapraszamy na ostatni odcinek poświęcony naszym ciężarówkom.      
Star 944 i 1466, czyli ostatnie ciężarówki ze Starachowic

2023-11-24

Star 944 i 1466, czyli ostatnie ciężarówki ze Starachowic

Te terenowe pojazdy zaczęły być wytwarzane od 2000 roku. MAN liczył, że zyska na nie stałego odbiorcę w postaci polskiego wojska. Jednak stary 944 i 1466 sprzedawały się tak słabo, że po około 6 latach zniknęły z oferty produkcyjnej. Wraz z nimi skończyła się 58 - letnia historia ciężarówek ze Starachowic.  
Star S 2000, czyli ostatnia rodzina tej marki

2023-11-19

Star S 2000, czyli ostatnia rodzina tej marki

Były to ciężarówki już całkowicie zunifikowane z wyrobami koncernu MAN. Nowy właściciel większości zakładu w Starachowicach zostawił mu jeszcze dawną nazwę, do używania której nabył wyłączne prawo. Star S 2000 zadebiutował pod koniec 2000 roku w 8 wersjach, ale słabe zainteresowanie nabywców przypieczętowało jego los po zaledwie 2 latach produkcji.    
Star 8.125 i 12.155, czyli efekty prywatyzacji

2023-11-13

Star 8.125 i 12.155, czyli efekty prywatyzacji

Pojawiły się w 1998 roku na bazie współpracy nowego większościowego współwłaściciela zakładów Star, czyli Sobiesława Zasady z koncernem MAN. To Niemcy przygotowali stara 8.125 oraz stara 12.155 i tę nowość widać było choćby w nietypowym oznaczeniu numerycznym tych ciężarówek. Zmiany objęły także logo przypominające teraz dwupasmową drogę. I rzeczywiście te samochody wyznaczyły już zupełnie nową drogę funkcjonowania starachowickiej fabryki. 
Star 742, czyli wolnorynkowe kłopoty małej ciężarówki

2023-11-03

Star 742, czyli wolnorynkowe kłopoty małej ciężarówki

Zaproponowano go jako samochód pośredni między dostawczym żukiem a ciężarowym starem 200. Z tego powodu był nazywany popularnie "starachowickim maluchem". Miał jednak pecha, bo zadebiutował w bardzo trudnym momencie: masowego sprowadzania samochodów z zagranicy w ramach początkującego w Polsce wolnego rynku, ale też towarzyszącej tym przemianom drożyzny, masowych zwolnień, strajków i postępującego zadłużenia FSC. Star 742 był świadkiem końca jej istnienia.  
Star 1142, czyli dziecko kryzysu stanu wojennego

2023-10-26

Star 1142, czyli dziecko kryzysu stanu wojennego

Nie był całkowicie nowym samochodem, ale zmodernizowaną wersją stara 200. Powstał pod koniec lat 70- tych, ale wtedy odstawiono go na boczny tor, by wydobyć z zapomnienia po stanie wojennym. Z największym zainteresowaniem star 1142 spotkał się dopiero w latach 90 - tych, gdy dawna FSC, teraz sprywatyzowana, powoli chyliła się ku upadkowi. Był w produkcji do 2000 roku, w którym nowy właściciel zakładu zrezygnował z wytwarzania pojazdów o nazwie star. 
Star 244, czyli hit PGR- ów i baza strażaków

2023-10-20

Star 244, czyli hit PGR- ów i baza strażaków

Szosowo - terenowy star 244 łączył w sobie umiejętność jazdy w trudnym terenie z dużą ładownością. Tę zaletę wykorzystało m.in. socjalistyczne rolnictwo PRL - u. W latach 70 - tych XX wieku ciężarówka stała się bardzo pożądanym pojazdem w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Przez 30 lat była też podstawą wyposażenia straży pożarnej. Wytwarzano ją długo, bo aż do początku XXI wieku.   
Star 200, czyli szosowiec z silnikiem terenówki

2023-10-16

Star 200, czyli szosowiec z silnikiem terenówki

Miał być pierwszym z całkiem nowej generacji starów napędzanych nowoczesnym silnikiem, ale ważniejszy okazał się realizowany dla wojska star 266. "Cywilny" star 200 skorzystał jednak na zmianach, które objęły jego poprzednika. Jeździł na takim samym jak on mocnym silniku, miał bardziej komfortową kabinę i mnóstwo zabudów.    
Star 266, czyli do dziś z wojskiem

2023-10-10

Star 266, czyli do dziś z wojskiem

Powstawał pod presją bardzo wymajającego klienta, jakim jest wojsko i z pomocą europejskiej motoryzacji, bo silnik wymyślili mu Austriacy. Ale efekt okazał się spektakularny. Star 266 był nie tylko najnowocześniejszą ciężarówką lat 70 - tych, ale także pojazdem, którego standard broni się do dziś. To  właśnie z tego modelu nadal korzysta nasza armia. Był w produkcji aż do przejęcia starachowickiej fabryki przez niemieckiego właściciela i jest uważany za jej najlepszy wyrób. Ten samochód śmiało może uchodzić za kultową wizytówkę Starachowic.    
Star 28 i 29, czyli pomysł inżyniera Chmielnickiego

2023-10-03

Star 28 i 29, czyli pomysł inżyniera Chmielnickiego

Nowe modele z rodziny 20 były efektem zniecierpliwienia decydentów opóźnieniami przy tworzeniu wojskowego stara 200. W związku z tym inżynier Antoni Chmielnicki zaproponował dwie szybkie "przejściówki", które miały być tylko na chwilę a tymczasem zostały produkcyjnymi rekordzistami. Star 28 był w ofercie FSC przez 21 lat i stał się najliczniej wytwarzaną ciężarówką, a star 29, ostatni model z silnikiem benzynowym, był w montażu do 1984 roku.