Ocena:
5/5 | 1 głosów
Nie są to czasy, które ja pamiętam, ale nie przeszkodzi mi to zerknąć tu i tam, by na łamach gazety przypomnieć, jak Święto Pracy obchodzono w Starachowicach i co wtedy miało miejsce. Pomocą mi będzie nieoceniona gazeta zakładowa "Budujemy samochody".
Niech święci się 1 MAJA - Międzynarodowe Święto Ludzi Pracy!
ROBOTNIKOM, INŻYNIEROM I TECHNIKOM, CAŁEJ ZAŁODZE NASZEJ FABRYKI W DNIU ŚWIĘTA 1 MAJA GORĄCE ŻYCZENIA POMYŚLNOŚCI I SUKCESÓW W PRACY I ŻYCIU OSOBISTYM SKŁADA SAMORZĄD ROBOTNICZY FSC.
A właściwie składał, bo przecież od dawna szanowna instytucja nie istnieje, nawet jeśli wśród naszych czytelników są jej członkowie. Zajrzeliśmy na karty starych wydań i oddajemy Wam kilka ciekawostek.
Majowy czyn kobiet
W sekcji gospodarczej FSC pracuje około 50 kobiet, które pod kierunkiem grupy związkowej starają się wykazać, że pragną stanowić ogniwa zrzeszenia kobiecego. Na jednym z zebrań powołano radę kobiet, ustalono zarząd, a na następnym spotkaniu kobiety zorganizowały koło TPPR (czyli Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej - dziękuję Marysi Kupieckiej, Beatce wiśniewskiej i Joasi Matysek za rozszyfrowanie skrótu). Pod przewodnictwem ob. Heleny Bobkiewicz, 44 pracownice sprzątające biura podjęły się, dla uczczenia święta 1 Maja pracować jedną godzinę dziennie poza obowiązkami służbowymi. Grupa pracowała przy zbieraniu na terenie zakładów górnych i Huty rozsianego po fabryce drobnego złomu - napisał w jednym z numerów w latach 60-tych M. notabene Maj.
...
Jak spędzicie majówkę? Całe dziesięciolecia temu mieszkańcy mieli bardzo radosne plany.
Komitety Obchodu święta 1 Maja przygotowały atrakcyjne plany imprez i uroczystości pierwszomajowych. Po centralnych uroczystościach na Rynku będzie się można wybrać (zależnie od gustu i ochoty) bądź to na imprezy artystyczne, bądź sportowe. Nieco później na zabawy taneczne.
Fabryka i miasto przybierze w tym dniu odświętny wygląd. W przeddzień święta - akademia w Domu Kultury. Kluczowym wydarzeniem był pochód, w którym ramię w ramię maszerowali członkowie zespołów artystycznych, sportowcy oraz ZMS czyli Związek Młodzieży Socjalistycznej. Występy artystów odbywały się w Parku Miejskim, tam też odbywały się zabawy ludowe. Tego typu zabawy organizowane były także przed Klubem na Bugaju.
1 Maja święcił także Dom Książki, który organizował wystawy połączone z kiermaszem.
W tyle nie pozostali także sportowcy, którzy na Stadionie przy ulicy Bohaterów Stalingradu rozgrywali mecze. Na kortach tenisowych odbywały się propagandowe zawody tenisa ziemnego, propagandowe zawody piłki siatkowej. Grały drużyny STAR-u i Polonii - Bugaj.
Na Hali sportowej przy ulicy Krywki odbywały się zawody tenisa stołowego, STAR i Ognisko Związkowe FSC.
...
W jednym z numerów "Budujemy samochody" zamieszczono relację z obchodów.
- Świętowaliśmy 1 Maja masowo i radośnie. W pochodzie brały udział tysiące młodzieży i ZMS-owców, harcerzy, uczniów. Gromadnie stawiła się też załoga naszej fabryki, na czele której kroczyli pracownicy S2 - wydziału przodującego i duża grupa przodowników pracy.
...
Jak święto Pracy to musi pojawić się i wypoczynek po pracy, a zatem...
Gazeta zakładowa informuje, że wprowadzono nowe formy wypoczynku i rozrywki po pracy dla załogi, które poprzednio ograniczyły się przeważnie do wycieczek. Urządzono m.in. 8 koncertów rozrywkowych w Parku Miejskim i zorganizowano prowizoryczną przystań kajakową, z której skorzystało w sezonie letnim ponad 2400 osób. Bardzo popularną formą wypoczynku było grzybobranie. Na ten cel Rada Zakładowa przeznaczała każdą ilość możliwych do uzyskania transportu.
Z wycieczek krajoznawczych skorzystało w 1961 roku 2030 osób, a w 1962 - 2760 osób.
Zakupiono również 3676 biletów na sumę 32960 zł, które rozprowadzono między Rady Oddziałowe.
...
Znalazłam i to:
W dniu 1 Maja odbył się wielki wiec na Placu im. gen. Świerczewskiego, gdzie wielotysięczna rzesza manifestantów wysłuchała 1-majowego przemówienia 1 sekretarza KC PZPR tow. Gomółki. Pięknie prezentował się w czerwieni flag i transparentów pochód, który przedefilował przed pomysłowo udekorowaną trybuną honorową przy ulicy Marszałkowskiej.
W godzinach popołudniowych młodsza generacja miasta bawiła się na centralnej zabawie w parku. Udział w niej wzięły zespoły artystyczne z terenu powiatu.
...
Symbolem wczesnych lat 50. stały się zobowiązania produkcyjne, składane przez poszczególne załogi czy pojedynczych robotników. Święto Pracy miało być więc czczone dodatkową pracą a specjalny wysiłek miał być ofiarą na rzecz świętującej wspólnoty. A wszystko po to:
"By Polska rosła w siłę, ludzie żyli dostatniej".

2023-05-27
I podjechała dorożka w pełnym galopie
I rozległ się świst bata... Larum podniosła straż ogniowa... Panowie spod Staromiejskiej zgłupieli. Wsiadać na koń czy piechotą wracać?
2023-05-21
Z pamiętnika pewnego księdza
Przybył ze Śląska, by objąć probostwo w Wierzbniku. Patriota o gorącym sercu, wielkich ideałach, ambitny i twardy - jak ziemia, z której się wywodzi. O kim mowa? O księdzu Dominiku Ściskale.
2023-04-22
Ciekawostki z Budujemy Samochody
Lata 50 i 60 ubiegłego wieku, to prawdziwa kopalnia ciekawostek. O tym, co się działo w Starachowicach, gdzie odpoczywano i gdzie chodzono... zapraszamy do lektury.
2023-04-08
Chemik burmistrzem
Małe, zapyziałe miasteczko, położone niemal w środku puszczy na dzikiej świętokrzyskiej ziemi... Mieścina zaniedbana, brudna i przeludniona. Zatopiona w szarej brei beznadziei wciąż nie mogła się zdecydować, czy jest miastem, czy wsią. W tych to mało ciekawych okolicznościach w fotelu burmistrza zasiada Władysław Miernik, inżynier chemik, który wyższe wykształcenie zdobywa na uczelniach carskiej Rosji.
2023-04-02
Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak
Oto Józef Jedynak - człowiek, który jedynie przez pół roku sprawował urząd burmistrza, ale coś mi mówiło, że drzemie w tej historii nieco więcej. I nie myliłam się. Nasz bohater to czar i wdzięk, który łamał serca dam, ale także wojskowa kariera.
2023-04-01
Powróćmy do Laskowskich
W poprzednim numerze zajęliśmy się rodziną burmistrza Antoniego. Dwóch jego synów pozostawiło po sobie pewien niedosyt, co poruszyło żyłkę śledczą i stało się. Do szybszego zajęcia się sprawą sprowokowała mnie także pewna telefoniczna rozmowa. Do rzeczy jednak...
2023-03-26
Dzień Kobiet w klimacie PRL
Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to, by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą - pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, a ja na ów cytat natykam się w gazecie Budujemy Samochody (r. 67 bodajże) i postanawiam pójść tropem pań w czasach, w których dorastała moja mama. A zatem...
2023-03-24
Ciekawostki z "Budujemy Samochody"
Codzienność fabryki oraz Starachowic, ulotne chwile, które przywrócimy na naszych łamach. Może to będą także Wasze wspomnienia?
2023-03-19
Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych
Wśród wszystkich dokumentów z bogatego archiwum Aleksandra Pawelca część jest niemal w strzępach. Sporo pracy kosztowało mnie nie tylko zabezpieczenie tych pożółkłych stron, ale również połączenie tego w całość. Dziś oddaję Wam Teczkę 36, czyli tytułowe to i owo. Miłej lektury.
2023-03-24