JUŻ W KIOSKU

Słowko o miłości

2021-09-04 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To do Chełmna jedź w poszukiwaniu żony...

Aneta Marciniak

W odwrotną stronę to chyba nie działa. Ja bowiem wróciłam bez drugiej połówki. Może dlatego, że połówek mój czekał na mnie w domu. Nie we mnie jednak rzecz, tylko w tych, którzy miłości szukają - pomogę z przyjemnością. A zatem Chełmno. 

Polska stolica miłości, miasto wyznań, uniesień, szeptów, czaru ma brata bliźniaka. To Toruń, oba miasta zostały bowiem założone przez Krzyżaków na podstawie tego dokumentu lokacyjnego i tego samego dnia. Nie tylko dla ciekawostek tu jednak przybyliście, a dla uczuć.

W centrum miasta znajduje się kościół pw. NMP, w którym wierni modlą się przy relikwiach Świętego Walentego. To właśnie dzięki niemu miasto z miłości jest znane i z tego kościoła najszczęśliwsze i najtrwalsze małżeństwa wychodzą. Nie zawsze jednak miłość na dobre wychodziła, szczególnie dziewczętom (jakżeby inaczej). Oddajmy głos legendzie.

Mamy rześką Agnieszkę, która serce Bogu oddała i zaprzysięgła przed ołtarzem czystość duszy i ciała. I stało się, że raz przy rzece urodziwego chłopca spotkała. Ach, jakiż to piorun w dziewczę uderzył! Co wieczór chłostę na nagie plecy stosowała, ale niebieskooki wojak za nic jej z głowy i serca wyjść nie chciał. Zresztą, między Bogiem a prawdą, wcale się nie starała go pozbyć. Mało tego, coraz częściej się spotykali, a głowa Agnieszce takie figle rozpustne podsuwała, że w końcu tama pękła... Ciemnej nocy, w blasku księżyca umówiła się siostra Agnieszka z amantem swym, który serce niewieście do czerwoności rozpalił.  I uciekli... Powiem Wam, że nic właściwie dziwnego, przecież ludzie by ją chyba roznieśli za zdradę taką. Wkrótce też świat zapomniał o Agnieszce, ale nie los. Grzech śmiertelny popełniła, a zatem nie mogło jej się to upiec - niechaj każdy ostrzeżony będzie - za sprzeniewierzenie się zakonnej regule zapłaciła drogą cenę. Niebieskooki wojak zakochał się w innej i figlarną Agnieszkę na stateczną niewiastę zamienił. Rozpaczała Agnieszka, prosiła, błagała, aż w końcu umarła i po śmierci do klasztoru wróciła. I straszy w Chełmnie po dziś dzień, szczególnie tych, co co to niewierni są.

Uwierzcie mi na słowo, nie żeby mnie. Tak słyszałam po prostu.

A zatem jeśli do Chełmna człowieku zjedziesz i miłości szukasz to pamiętaj, żeby obietnicy nie łamać. Miłość można przysięgać niemal wszędzie, bo serc w Chełmnie pod dostatkiem, przycupnęły na ławkach, w małych wnękach kamienic, na klombach... Gdzie tylko chcecie.

Jeśli kochać to tylko tu.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Majdanek - wciąż niezagojona rana

2022-09-30

Majdanek - wciąż niezagojona rana

I nie tylko w kontekście tych, którzy przeżyli to piekło, ale i każdego z nas. Bo nawet jeśli ich zabraknie, to jesteśmy jeszcze my - zobowiązani do tego, by pamiętać. 
Kazimierzowskie i nałęczowskie historie

2022-08-13

Kazimierzowskie i nałęczowskie historie

Póki trwa lato, póty trzeba korzystać z okazji i podróżować. Najlepiej zaś odkrywać to co w zasięgu ręki, miłe, znane, ale wciąż zaskakujące. Tak jak Kazimierz Dolny nad Wisłą i Nałęczów.
Lalki, laleczki, lalunie...

2022-07-29

Lalki, laleczki, lalunie...

I w dodatku wcale nie jestem pewna, czy tylko dla najmłodszych. Sama świetnie się tam bawiłam, lalkami zachwyciłam i polecam gorąco.
Szlakiem Orlich Gniazd

2022-06-25

Szlakiem Orlich Gniazd

Będziemy tu wracać i miejsca te polecać przede wszystkim dlatego, że to perełki widokowe. Oko nasycić tu można pyszną zielenią i strzelistymi skałami, a duszę historiami królewskimi i legendami, które tak lubimy. 
Na mazurskiej ziemi

2022-06-19

Na mazurskiej ziemi

Mazury - tereny pełne rozsianych po lasach fortyfikacji, świętych historii i legend, a także niesamowitej przyrody. Kto jeszcze nie ma planów na wakacje może się zainspirować.
Baby na czarciej Babiej Górze

2022-05-15

Baby na czarciej Babiej Górze

Babia Góra to szczyt czarownic.
Zagubieni w czasoprzestrzeni

2022-05-14

Zagubieni w czasoprzestrzeni

Po jednej stronie Zamek Dunajec, po drugiej czorsztyńska warownia. Przed wielu laty to właśnie tu spotykali się królowie polscy i węgierscy, by rozstrzygać sporne tematy. Czorsztyn czyli stercząca skała i nie ma w tym grama przesady. Zresztą, kto był ten wie, kto nie był, niechaj tam dotrze. Spróbuję zachęcić.
Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

2022-05-13

Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

Malutka wieś u stóp pienińskich szczytów, przez wieki w rękach węgierskich możnowładców, przez lata  jej losy były nierozerwalnie złączone z rodami panującymi na zamku. Jej łąki i drogi poza Berzewiczymi końmi przemierzali członkowie rodzin Drugethów, Zapolyów, Łaskich, Joanellich, Horváthów, Salamonów. Dziś Niedzica, bo o niej mowa, Zamkiem Dunajec stoi.
O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

2021-11-08

O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

Dziś wracamy w lubelskie. Piękne, magiczne, zaczarowane, kuszące spokojnymi nocami na Roztoczu, ale też tętniącymi życiem dużymi miastami. Na początek jedno z nich, rodowe włości Zamoyskich... renesansowe Miasto Idealne.
Boruta z tumskiej kolegiaty

2021-11-14

Boruta z tumskiej kolegiaty

Stoi wśród pól, łany zbóż falują poruszane niewidzialną ręką, powietrze leciutko drga. Nie wiem sama czy od pradawnej magii, której tu nie brak, czy to po prostu pełnia lata.