JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

O dzierzbie i palcu nieboszczyka

2021-08-07 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ostoja pierwotnej przyrody, kojące duszę ptasie trele, dziewicze lasy, rozlewiska z zapierającymi dech godowymi spektaklami. Tak, ten zaciszny, przyrodniczy raj w północno wschodniej Polsce zachwyci Was z pewnością tak samo, jak mnie. Zapraszam na niezwykłe Podlasie.

Aneta Marciniak

Nad całą tą spokojną krainą, oplecioną pajęczynką cerkwi i kolorowych domostw, unoszą się prawosławne śpiewy, a spokoju strzeże król puszczy - majestatyczny żubr. To dla niego się tu przyjeżdża, chociaż nie możemy pominąć wilków, bytująca tu wataha liczy sobie piętnastu osobników.  Spotkać można jelenie czy łosie. Tych ostatnich jednak tu mniej i to także sprawka rosyjskich carów, o tym jednak kiedy indziej.

Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra, położony na trasie Hajnówka-Białowieża jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, i maluchy i te nieco starsze latorośle będą miały okazję poznać całą plejadę gwiazd zwierzęcego świata. Żubr to jedno, ale ogromne wrażenie zrobi na pewno żubroń - zwierz majestatyczny i ogromny, dziecko żubra i krowy. Do tego żbik, ryś, jeleń, gwiazdorząca łania - same cuda.

Rezerwat Pokazowy Żubra jest na trasie z Hajnówki do Białowieży. Kierunek dotarcia do rezerwatu sygnalizuje drogowskaz z symbolem żubra. Do atrakcji można dotrzeć także pieszo – Kładką „Żebra Żubra” od strony Białowieży.

Najcenniejszą częścią Parku Narodowego jest, położony w centralnej części Puszczy Białowieskiej Obszar Ochrony Ścisłej. Tam nie wejdziemy sami, konieczny jest przewodnik, konieczna jest rezerwacja. Brama jest strzeżona, a straż leśna patroluje teren. No właśnie - brama - to takie symboliczne drzwi. Nie da się o niej myśleć inaczej jak o  przejściu ze świata cywilizacji do świata nienaruszonej przyrody. A kiedy się ją już przekroczy to otwiera się dla nas tajemniczy ogród doznań. Jak na każdym Obszarze Ochrony Ścisłej, tak i tu ręka ludzka działa tu bardzo rzadko. to królestwo przyrody, a ta pyszni się tu niczym strojna dama w ramionach kochanka. Człowiek tu nigdy nie sadził i nie wycinał drzew, w związku z tym rosną gdzie chcą i jak chcą, rozkładające się drewno leży na ziemi i staje się mieszkaniem dla całej rzeszy niezwykłej fauny. Nierzadko jest miejscem dla nowego życia, stąd też na takie pozostałości drzew mówi się Piastunka. Dzięki temu, że nie ingeruje tu człowiek mamy rzadką okazję zobaczenia całego cyklu życiowego drzewa: od siewki po spróchniałe staruszki z pojedynczymi zielonymi liśćmi.

Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego jest stanowi doskonałe miejsce, by zaobserwować Dzierzbę Gąsiorek. To prawdziwy Hannibal Lecter wśród ptaszków, chociaż z wyglądu przypomina bohaterskiego Zorro, ta sama czarna czarna przepaska na oczach. Łatwo poznacie miejsce, na którym się stołują, bo... dzierzby mają uroczy zwyczaj nabijania swych ofiar na pal.  Nie są zbyt wybredne i polują praktycznie na wszystko. Owady i ślimaki? Świetna przekąska. Nornica? O to dopiero sztos. Z uwagi na to, że nie są zbyt silne musiały znaleźć sposób na radzenie ze zdobyczą. Jest to oczywiście pal proporcjonalny do rozmiaru dzierzb, więc jest to zazwyczaj cierń lub kolec, ewentualnie ostro zakończona gałązka.

Miłośnikom literatury podpowiem, że dzierzba u Sapkowskiego (Wiedźmin) nie wzięła się znikąd. Tak, tak, Renfri to cała Dzierzba Gąsiorek.

Kolejną atrakcją, którą można spotkać w Puszczy Białowieskiej to palce nieboszczyka lub umarlaka. Jak zwał tak zwał, wygląd jest nieco dziwaczny. Makabryczny, nieco demoniczny kształt grzyba ( jego fachowa nazwa to próchnilec maczugowaty) charakteryzuje się często, ale nie zawsze, czymś w rodzaju "paznokcia". Na zdjęciu załączonym do tekstu tego niestety nie widać, są bowiem różne odmiany "palucha". Nazwa tego wyjątkowego grzyba pochodzi od tego, że żywi się on próchniejącym drewnem. Często porasta z tego powodu martwe pnie buków lub innych drzew liściastych, im młodszy tym bardziej siny lub zielonkawy. Można go spotkać także w parkach, więc niezależnie od tego, gdzie jesteście patrzcie pod nogi.

Jeśli macie chęć zwiedzania Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodwego, a zapewniam, że warto to warto również zahaczyć o Muzeum Przyrodniczo Leśne i Park Pałacowy w Białowieży. Wszystko bowiem znajduje się w jednym miejscu, a tam też zarezerwujecie przewodnika na spacer. Jeśli będziecie samochodem to spokojnie można je zostawić na bezpłatnym parkingu tuż przed wejściem do Parku Pałacowego.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Majdanek - wciąż niezagojona rana

2022-09-30

Majdanek - wciąż niezagojona rana

I nie tylko w kontekście tych, którzy przeżyli to piekło, ale i każdego z nas. Bo nawet jeśli ich zabraknie, to jesteśmy jeszcze my - zobowiązani do tego, by pamiętać. 
Kazimierzowskie i nałęczowskie historie

2022-08-13

Kazimierzowskie i nałęczowskie historie

Póki trwa lato, póty trzeba korzystać z okazji i podróżować. Najlepiej zaś odkrywać to co w zasięgu ręki, miłe, znane, ale wciąż zaskakujące. Tak jak Kazimierz Dolny nad Wisłą i Nałęczów.
Lalki, laleczki, lalunie...

2022-07-29

Lalki, laleczki, lalunie...

I w dodatku wcale nie jestem pewna, czy tylko dla najmłodszych. Sama świetnie się tam bawiłam, lalkami zachwyciłam i polecam gorąco.
Szlakiem Orlich Gniazd

2022-06-25

Szlakiem Orlich Gniazd

Będziemy tu wracać i miejsca te polecać przede wszystkim dlatego, że to perełki widokowe. Oko nasycić tu można pyszną zielenią i strzelistymi skałami, a duszę historiami królewskimi i legendami, które tak lubimy. 
Na mazurskiej ziemi

2022-06-19

Na mazurskiej ziemi

Mazury - tereny pełne rozsianych po lasach fortyfikacji, świętych historii i legend, a także niesamowitej przyrody. Kto jeszcze nie ma planów na wakacje może się zainspirować.
Baby na czarciej Babiej Górze

2022-05-15

Baby na czarciej Babiej Górze

Babia Góra to szczyt czarownic.
Zagubieni w czasoprzestrzeni

2022-05-14

Zagubieni w czasoprzestrzeni

Po jednej stronie Zamek Dunajec, po drugiej czorsztyńska warownia. Przed wielu laty to właśnie tu spotykali się królowie polscy i węgierscy, by rozstrzygać sporne tematy. Czorsztyn czyli stercząca skała i nie ma w tym grama przesady. Zresztą, kto był ten wie, kto nie był, niechaj tam dotrze. Spróbuję zachęcić.
Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

2022-05-13

Skarby, inkaska księżniczka czyli co drzemie w Zamku Dunajec

Malutka wieś u stóp pienińskich szczytów, przez wieki w rękach węgierskich możnowładców, przez lata  jej losy były nierozerwalnie złączone z rodami panującymi na zamku. Jej łąki i drogi poza Berzewiczymi końmi przemierzali członkowie rodzin Drugethów, Zapolyów, Łaskich, Joanellich, Horváthów, Salamonów. Dziś Niedzica, bo o niej mowa, Zamkiem Dunajec stoi.
O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

2021-11-08

O Zamoyskim, co Pińczów z Zamościem połączy

Dziś wracamy w lubelskie. Piękne, magiczne, zaczarowane, kuszące spokojnymi nocami na Roztoczu, ale też tętniącymi życiem dużymi miastami. Na początek jedno z nich, rodowe włości Zamoyskich... renesansowe Miasto Idealne.
Boruta z tumskiej kolegiaty

2021-11-14

Boruta z tumskiej kolegiaty

Stoi wśród pól, łany zbóż falują poruszane niewidzialną ręką, powietrze leciutko drga. Nie wiem sama czy od pradawnej magii, której tu nie brak, czy to po prostu pełnia lata.