JUŻ W KIOSKU

I podjechała dorożka w pełnym galopie

2023-05-27 16:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

I rozległ się świst bata...

Larum podniosła straż ogniowa...

Panowie spod Staromiejskiej zgłupieli. Wsiadać na koń czy piechotą wracać? 

Mogło tak być, prawda? To, co widzicie to jedno z moich ulubionych zdjęć. Sądząc po reakcjach na facebooku, gdy je wrzucliśmy, Wasze również. Pani Krystyna Ciszek rozpoznała dom. 

- Ten dom istnieje do dzisiaj, zmieniony przez kolejne podziały rodzinne i przebudowy, podobnie jak nazwa ulicy Sztolnia - Krywki - Pileckiego - napisała pod zdjęciem. 

Elżbieta Zatorska rozpoznała pana, który powoził. 

- To ulica Krywki, a dokładnie przed domem dyrektora zakładów. "Kierowcą" był mój dziadek. 

...

Bohaterem tekstu jest Jan Jankowicz, urodzony w pobliskich Wawrzeńczycach, do Starachowic przeprowadza się jeszcze przed II wojną światową w poszukiwaniu pracy, ale zanim to nastąpi zawalczy o wolną Polskę na froncie pierwszej wojny, niedługo później straci rodziców, którzy umierają na tyfus. Na niego zatem spada obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem. 

Żeby zarobić na chleb trafi do Grzegorzowic, gdzie pójdzie w pole tamtejszego dziedzica, nie będzie mu jednak w smak praca na roli, co innego mu tez zaprzątnie głowę. Śliczna niczym niezabudka, młoda i gibka niczym wiosenna trawa Józefa wpadnie w oko młodemu chłopakowi, który zacznie snuć plany na przyszłość. A tę będzie widział w Starachowicach. I zdaje mu się, że o tym samym marzy Józia. 

Młoda żona lubi wieś i chociaż praca na roli łatwa nie jest, to Józia tylko tę rzeczywistość zna. W końcu jednak ulegnie i pójdzie za mężem. Towarzyszyć im będzie córeczka Stefania i jeden z braci Jana - Stanisław, który zamieszka w służbowym mieszkaniu przy nieistniejącym już szpitalu (dawna ulica Krywki), gdzie będzie pracował jako palacz. 

Jan natomiast podejmuje pracę w Związku Przewoźników w Starachowicach w charakterze dorożkarza. Będzie woził dyrektora  Zakładów Starachowickich i Zakładu Wielkopiecowego. To właśnie Jan jest na słynnym zdjęciu, które zna już chyba całe miasto. Jan jest również odpowiedzialny za konie, za powierzony sprzęt dorożkarski, dba także o stajnie. 

- Świątek, piątek i niedziela - powie jego wnuczka Krystyna. 

Janek i Józia dorobią się piątki dzieci. Na świat przyjdą kolejno Stefania, Józef, Maria, Zofia i Janina. Zamieszkali najpierw przy dzisiejszej ulicy Pileckiego - za stacją benzynową, a potem przeprowadzili się do domu wielorodzinnego, piętrowego, gdzie sąsiadowali z innymi rodzinami. Dom ten stał tam, gdzie dziś znajdują się budynki policji i straży pożarnej. 

Jan i Józefa od dawna nie żyją, z dzieci pozostały tylko dwie córki - Zosia (lat 93) i Janinka (lat 90). I pożółkłe zdjęcia. I pamięć Eli i Krysi. 

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zapomniany dobroczyńca

2024-02-14

Zapomniany dobroczyńca

Postać Feliksa Sławka być może kojarzą dziś tylko najstarsi starachowiczanie. I może tylko oni oraz pasjonaci - regionaliści nie mieliby problemu z odpowiedzią na pytanie, dlaczego dzisiejsze wzgórze Trzech Krzyży było kiedyś nazywane Górą Sławka. Kilkadziesiąt lat temu wiedzieli to wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Także i to, że Feliks Sławek posiada niezwykły dar leczenia. Ten prosty rolnik z powodzeniem składał złamane kości i nastawiał zwichnięte stawy zyskując uznanie zawodowych medyków i dozgonną wdzięczność swoich pacjentów, od których nie brał zapłaty. Jego postać chce przywrócić zbiorowej pamięci  starachowiczanin Wiesław Michałek. Zaproponował władzom miasta, by imieniem Feliksa Sławka nazwać rondo na zbiegu ulic: Radomskiej i Batalionów Chłopskich. A my już teraz przypominany postać zapomnianego dobroczyńcy Starachowic na podstawie informacji ustalonych przez Wiesława Michałka.      
Zgoda króla to był dopiero początek

2024-01-18

Zgoda króla to był dopiero początek

16 stycznia 1624 roku król Zygmunt III z dynastii Wazów wydał dokument zezwalający na założenie miasta Wierzbnik przez opata świętokrzyskich benedyktynów Bogusława Radoszewskiego. Zakon utarł nosa swoim cysterskim konkurentom, którzy zarzucali mu bezprawne przejęcie terenów pod przyszłe osadnictwo. Ale i tak miasto powstało dopiero 33 lata później. A sprzyjające warunki stworzyło ku temu wcześniejsze nielegalne działanie pewnej wdowy. Zapraszamy do lektury intrygującej historii narodzin naszego miasta, przygotowanej przez Pawła Kołodziejskiego, dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
Pamięć o starach

2023-12-01

Pamięć o starach

W Starachowicach nie produkuje się już starów, ale wspomnienie o nich jest tu nadal żywe. Jak się przejawia? Zapraszamy na ostatni odcinek poświęcony naszym ciężarówkom.      
Star 944 i 1466, czyli ostatnie ciężarówki ze Starachowic

2023-11-24

Star 944 i 1466, czyli ostatnie ciężarówki ze Starachowic

Te terenowe pojazdy zaczęły być wytwarzane od 2000 roku. MAN liczył, że zyska na nie stałego odbiorcę w postaci polskiego wojska. Jednak stary 944 i 1466 sprzedawały się tak słabo, że po około 6 latach zniknęły z oferty produkcyjnej. Wraz z nimi skończyła się 58 - letnia historia ciężarówek ze Starachowic.  
Star S 2000, czyli ostatnia rodzina tej marki

2023-11-19

Star S 2000, czyli ostatnia rodzina tej marki

Były to ciężarówki już całkowicie zunifikowane z wyrobami koncernu MAN. Nowy właściciel większości zakładu w Starachowicach zostawił mu jeszcze dawną nazwę, do używania której nabył wyłączne prawo. Star S 2000 zadebiutował pod koniec 2000 roku w 8 wersjach, ale słabe zainteresowanie nabywców przypieczętowało jego los po zaledwie 2 latach produkcji.    
Star 8.125 i 12.155, czyli efekty prywatyzacji

2023-11-13

Star 8.125 i 12.155, czyli efekty prywatyzacji

Pojawiły się w 1998 roku na bazie współpracy nowego większościowego współwłaściciela zakładów Star, czyli Sobiesława Zasady z koncernem MAN. To Niemcy przygotowali stara 8.125 oraz stara 12.155 i tę nowość widać było choćby w nietypowym oznaczeniu numerycznym tych ciężarówek. Zmiany objęły także logo przypominające teraz dwupasmową drogę. I rzeczywiście te samochody wyznaczyły już zupełnie nową drogę funkcjonowania starachowickiej fabryki. 
Star 742, czyli wolnorynkowe kłopoty małej ciężarówki

2023-11-03

Star 742, czyli wolnorynkowe kłopoty małej ciężarówki

Zaproponowano go jako samochód pośredni między dostawczym żukiem a ciężarowym starem 200. Z tego powodu był nazywany popularnie "starachowickim maluchem". Miał jednak pecha, bo zadebiutował w bardzo trudnym momencie: masowego sprowadzania samochodów z zagranicy w ramach początkującego w Polsce wolnego rynku, ale też towarzyszącej tym przemianom drożyzny, masowych zwolnień, strajków i postępującego zadłużenia FSC. Star 742 był świadkiem końca jej istnienia.  
Star 1142, czyli dziecko kryzysu stanu wojennego

2023-10-26

Star 1142, czyli dziecko kryzysu stanu wojennego

Nie był całkowicie nowym samochodem, ale zmodernizowaną wersją stara 200. Powstał pod koniec lat 70- tych, ale wtedy odstawiono go na boczny tor, by wydobyć z zapomnienia po stanie wojennym. Z największym zainteresowaniem star 1142 spotkał się dopiero w latach 90 - tych, gdy dawna FSC, teraz sprywatyzowana, powoli chyliła się ku upadkowi. Był w produkcji do 2000 roku, w którym nowy właściciel zakładu zrezygnował z wytwarzania pojazdów o nazwie star. 
Star 244, czyli hit PGR- ów i baza strażaków

2023-10-20

Star 244, czyli hit PGR- ów i baza strażaków

Szosowo - terenowy star 244 łączył w sobie umiejętność jazdy w trudnym terenie z dużą ładownością. Tę zaletę wykorzystało m.in. socjalistyczne rolnictwo PRL - u. W latach 70 - tych XX wieku ciężarówka stała się bardzo pożądanym pojazdem w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Przez 30 lat była też podstawą wyposażenia straży pożarnej. Wytwarzano ją długo, bo aż do początku XXI wieku.   
Star 200, czyli szosowiec z silnikiem terenówki

2023-10-16

Star 200, czyli szosowiec z silnikiem terenówki

Miał być pierwszym z całkiem nowej generacji starów napędzanych nowoczesnym silnikiem, ale ważniejszy okazał się realizowany dla wojska star 266. "Cywilny" star 200 skorzystał jednak na zmianach, które objęły jego poprzednika. Jeździł na takim samym jak on mocnym silniku, miał bardziej komfortową kabinę i mnóstwo zabudów.