JUŻ W KIOSKU

Ciekawostki z "Budujemy Samochody"

2023-03-24 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Codzienność fabryki oraz Starachowic, ulotne chwile, które przywrócimy na naszych łamach. Może to będą także Wasze wspomnienia? 

"Spytacie co to jest? Jest to "rozmowa o niczym", którą często usłyszeć można w naszej fabryce, która odrywa robotników od pracy. Musimy z całą surowością zwalczać plotkarzy"

fot. Budujemy Samochody 

 

W pierwszym numerze (1 maja 1952 roku) pojawił się zarzut wobec pani Anny D, która była ekspedientką fabrycznej stołówki. Otóż...

- W bufecie naszej stołówki ekspedientka sprzedaje robotnikom wędlinę podając ją bez papieru. Nie godzi się to zupełnie z przepisami sanitarnymi, gdyż ekspedientka i robotnik, który zachodzi tam podczas przerwy obiadowej, a więc prosto z pracy, nie mają czystych rąk. Jest to przykład niewłaściwie stosowanej oszczędności, gdyż na zakup odpowiedniej liczby papieru kierownictwo stołówki fundusze posiada. 

...

Walka z nieróbstwem 

Czy wiecie, że na W.H co kilka dni odnotowuje się po kilku bumelantów. Są wśród nich rekordziści tacy jak Zygmunt P., który opuścił 8 dni, Janka K., Stanisław S., Stanisław R., Ryszard B. i Henryk R., mający na swym sumieniu już 3 dni. To oni stwarzają naszym Zakładom przy wykonaniu planów produkcyjnych. 

...

Robotnik i książki 

Robotnicy nasi chcieliby wolne od pracy chwile spędzić kulturalnie i pożytecznie, bo chyba od tego ona jest. Dom Kultury posiada własną bibliotekę i czytelnię. W niedzielę i święta, to znaczy w dniach kiedy nasi ludzie dysponują największą ilością czasu wolnego, czytelnia jest zamknięta. Czekamy na odpowiedź Zarządu Klubu Fabrycznego i Kierownictwa DK. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
I podjechała dorożka w pełnym galopie

2023-05-27

I podjechała dorożka w pełnym galopie

I rozległ się świst bata... Larum podniosła straż ogniowa... Panowie spod Staromiejskiej zgłupieli. Wsiadać na koń czy piechotą wracać? 
Z pamiętnika pewnego księdza

2023-05-21

Z pamiętnika pewnego księdza

Przybył ze Śląska, by objąć probostwo w Wierzbniku. Patriota o gorącym sercu, wielkich ideałach, ambitny i twardy - jak ziemia, z której się wywodzi. O kim mowa? O księdzu Dominiku Ściskale. 
Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?

2023-05-01

Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?

Nie są to czasy, które ja pamiętam, ale nie przeszkodzi mi to zerknąć tu i tam, by na łamach gazety przypomnieć, jak Święto Pracy obchodzono w Starachowicach i co wtedy miało miejsce. Pomocą mi będzie nieoceniona gazeta zakładowa "Budujemy samochody". 
Ciekawostki z Budujemy Samochody

2023-04-22

Ciekawostki z Budujemy Samochody

Lata 50 i 60 ubiegłego wieku, to prawdziwa kopalnia ciekawostek. O tym, co się działo w Starachowicach, gdzie odpoczywano i gdzie chodzono... zapraszamy do lektury. 
Chemik burmistrzem

2023-04-08

Chemik burmistrzem

Małe, zapyziałe miasteczko, położone niemal w środku puszczy na dzikiej świętokrzyskiej ziemi... Mieścina zaniedbana, brudna i przeludniona. Zatopiona w szarej brei beznadziei wciąż nie mogła się zdecydować, czy jest miastem, czy wsią. W tych to mało ciekawych okolicznościach w fotelu burmistrza zasiada Władysław Miernik, inżynier chemik, który wyższe wykształcenie zdobywa na uczelniach carskiej Rosji. 
Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak

2023-04-02

Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak

Oto Józef Jedynak - człowiek, który jedynie przez pół roku sprawował urząd burmistrza, ale coś mi mówiło, że drzemie w tej historii nieco więcej. I nie myliłam się. Nasz bohater to czar i wdzięk, który łamał serca dam, ale także wojskowa kariera. 
Powróćmy do Laskowskich

2023-04-01

Powróćmy do Laskowskich

W poprzednim numerze zajęliśmy się rodziną burmistrza Antoniego. Dwóch jego synów pozostawiło po sobie pewien niedosyt, co poruszyło żyłkę śledczą i stało się. Do szybszego zajęcia się sprawą sprowokowała mnie także pewna telefoniczna rozmowa. Do rzeczy jednak...
Dzień Kobiet w klimacie PRL

2023-03-26

Dzień Kobiet w klimacie PRL

Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to, by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą - pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, a ja na ów cytat natykam się w gazecie Budujemy Samochody (r. 67 bodajże) i postanawiam pójść tropem pań w czasach, w których dorastała moja mama. A zatem...
Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych

2023-03-19

Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych

Wśród wszystkich dokumentów z bogatego archiwum Aleksandra Pawelca część jest niemal w strzępach. Sporo pracy kosztowało mnie nie tylko zabezpieczenie tych pożółkłych stron, ale również połączenie tego w całość. Dziś oddaję Wam Teczkę 36, czyli tytułowe to i owo. Miłej lektury.  
Miłość i wojna

2023-03-24

Miłość i wojna

Nazywam się Rywka Grinberg i przeżyłam wojnę. Bóg mi dał łaskę, że stworzyłam sobie rodzinę i mam dwoje dzieci. Wszyscy jednak żyjemy w cieniu tamtych dni.