Udany początek w Suszu

2011-07-11 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Maria Pytel wygrała swoje pierwsze triathlonowe zawody w tym sezonie. Starachowiczanka była najlepsza na dystansie sprinterskim. W Suszu odbywały się również Mistrzostwa Polski na dystansie długim. Z trudną trasą triathlonową postanowili zmierzyć się Mirosław Opozda oraz Przemysław Szymanowski.

Niezwykle udanie rozpoczął się tegoroczny sezon startów dla 25-letniej Marii Pytel. Starachowicka triathlonistka w ubiegłą niedzielę wystąpiła na ziemi warmińsko-mazurskiej na rozgrywanych już po raz 20-sty zawodach Herbalife Susz Triathlon 2011. Tegoroczna stypendystka prezydenta miasta Starachowice, której w sportowej karierze pomaga Centrum Zdrowia VITA , w swoim inauguracyjnym występie była najlepsza w sprincie.

-Bardzo się stresowałam, bo nie wiedziałam czego się spodziewać. Zawsze tak mam na początku sezonu. Tuż przed startem poczułam spokój i zaczęło się. Mój stres i niepokój okazał się niepotrzebny, ponieważ poszło mi bardzo dobrze. Wygrałam ze znaczną przewagą. Jestem zadowolona, że moje przygotowania idą w dobrym kierunku. Dla mnie priorytetem są Mistrzostwa Polski, do których szlifuję swoją formę - oceniła swój występ Maria Pytel.

Starachowiczanka uzyskała na mecie czas 1.02, 36. Pytel przepłynęła dystans 750 m w 10,24, a 20-kilometrową trasę na rowerze pokonała w 31,03, zaś dystans 5 km przebiegła w 19 minut i 28 sekund.

Dystans sprinterski ukończyło 111 zawodników (89 mężczyzn i 22 kobiety). Pytel przybiegła na metę na 11. miejscu i była najlepszą z kobiet. Zwycięzca zawodów Mateusz Kaźmierczak (UKS Bielany) uzyskał czas 57 minut i 47 sekund. Nasza triathlonistka wyprzedziła drugą na mecie wśród kobiet Magdalenę Mielnik o ponad dwie minuty.

Ludzie z żelaza

Głównym punktem zawodów triathlonowych w Suszu była rywalizacja „najtwardszych” sportowców. Najbardziej prestiżową imprezą triathlonową na świecie są zawody „Ironman”, na których sportowcy muszą zmierzyć się z długim i ciężkim dystansem. Zawody w Suszu zostały rozegrane na połowie tego dystansu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, iż trasa ( pływanie – 1,9 km, rower – 90 km, bieg – 21,1 km) robi wrażenie i tylko najmocniejsi zawodnicy są gotowi podjąć wyzwanie zmierzenia się z nią.

Rywalizacja na „połówce Ironmana” była jednocześnie Mistrzostwami Polskimi na dystansie długim. Zawody spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Morderczą trasę ukończyło ostatecznie 266 triathlonistów. W tym gronie znaleźli się również nasi reprezentanci. Na 164. pozycji zawody ukończył starachowiczanin Mirosław Opozda. Reprezentant Kalmaru wymagającą trasę, na której sprawdzić mogą się tylko najlepsi, pokonał w czasie 5 godzin 43 minut i 39 sekund. 35-letni Opozda po raz kolejny potwierdził, iż jest „człowiekiem z żelaza” okazując się lepszym od wielu młodszych od siebie zawodników. Tytuł Mistrza Polski wywalczył mieszkający w Starachowicach, zawodnik Akweduktu Kielce – Przemysław Szymanowski. Prywatnie chłopak Marii Pytel uzyskał na mecie czas 4.07.24 i wywalczył złoty medal.

Dziś Karolak, jutro Pytel?

Na trasie pojawili się również znani aktorzy i celebryci. Do rywalizacji o medale, a przede wszystkim do zmierzenia się ze swoimi słabościami, stanęli między innymi Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk oraz Bartłomiej Topa.

Tomasz Karolak wystąpił w najtrudniejszej konkurencji tych zawodów. Na długim dystansie, gdzie startowali również Opozda oraz Szymanowski ten znany aktor zajął ostatecznie 264. miejsce. Karolak, który do zawodów w Suszu przygotowywał się pod okiem trenerów Akweduktu Kielce pokonał trasę w 7 godzin 29 minut i 19 sekund.

W przyszłym roku w gronie najtwardszych być może znajdzie się również Maria Pytel. Starachowiczanka już dziś myśli o starcie w takich zawodach.

- Oglądanie zmagań „pół-ironmanów” narobiło mi chęci na wystartowanie w przyszłości na tym dystansie i zmierzenie się z samą sobą. Jest to duże wyzwanie dla ciała i umysłu. Na mnie jako kibicu rywalizacja w Suszu zrobiła ogromne i niezapomniane wrażenia – pisze na swoim blogu Maria Pytel.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Biegali po górach

2024-04-28

Mistrzostwa Polski Mountain Classic 2024 w biegach górskich rozegrane w ramach Pieniny Ultra-Trail 2024 to niesamowita sportowa przygoda, w której z powodzeniem uczestniczyli zawodnicy Ludowego Klubu Biegacza "Rudnik". Jak im poszło?
Otwarty Turniej Bocci w Starachowicach

2024-04-28

Popularyzacja tej ciekawej dyscypliny paraolimpijskiej, aktywizacja osób z niepełnosprawnością i dobra zabawa - to główne cele Starachowickiego Otwartego Turnieju Bocci, zorganizowanego przez Fundację "Nasze Zdrowie".
Świetne występy i miejsca na podium

2024-04-22

Trzy medale wywalczyli reprezentanci szkoły Akro Star podczas TAURON Pucharu Polski Juniora Młodszego w Skokach na Trampolinie, Ścieżce i PMT.
Adrian Gunia lepszy od rywala!

2024-04-07

W miniony piątek w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się długo wyczekiwana przez sportowców jak i kibiców sportów walki gala One Punch, podczas której Adrian Gunia walczył z Brazylijczykiem Rafaelem Apocalipse. Według sędziów Gunia zwyciężył na punkty.
Udane starty w mistrzostwach Starachowic

2024-04-07

Zawodnicy Juventy Cerrad Starachowice zaliczyli bardzo udane występy podczas Mistrzostw Starachowic w Biegach Przełajowych, jakie odbyły się w miniony weekend.
Adrian Gunia wygrywa w Tczewie!

2024-03-17

Z Czechem Erikiem Breita mierzył się podczas gali Revolta 5 w Tczewie wychowanek KS Dragon Starachowice Adrian Gunia. Panowie rywalizowali w formule muay thai, Gunia wygrał "na punkty".
Natalia jedzie na mistrzostwa, FOXIKI z Grad Prix

2024-03-18

Grand Prix w II Turnieju Tańca o Puchar Burmistrza Iłży 2024, kwalifikacje na Mistrzostwa Europy i Świata oraz kilkanaście medali - to bilans ostatnich występów tancerzy z ST FOX. Mimo wielu sukcesów nie spoczywają na laurach i wciąż pracują na kolejne.
Trzy punkty dla Staru

2024-03-17

Zespół Czarnych Połaniec był przeciwnikiem Staru Starachowice w meczu 21. kolejki 3 ligi gr. 4, jaki obie drużyny rozegrały w minioną sobotę (16. bm.) w Ożarowie.
Wywalczyli kwalifikacje na Mistrzostwa Europy!

2024-03-10

Zawodnicy Senshi Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin, podczas turnieju w Kaliszu wywalczyli kwalifikacje do ME, które odbędą się w maju br. w Hiszpanii.