JUŻ W KIOSKU

O "dupie Maryni", czyli...

2021-09-15 20:00:00

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Zamysł był taki, żeby pociągnąć temat dupy (Maryni) i dokopać się do jej sekretów. Trochę się przeliczyłam, gdyż o ile w kwestii dupy coś powiedzieć możemy, to już dupa Maryni taka do końca prosta nie jest.

internet

Miało być też o tym, co i dlaczego w bombki strzeliło, ale ustalenie pochodzenia tych związków frazeologicznych jest niemożliwe. Kto i kiedy tego użył pierwszy raz? Bardzo chciałabym się dowiedzieć. Jedno jest pewne, jest to wesoła twórczość słowna człowieka o dużym poczuciu humoru, gdyż dupa i ówże, co strzela w bombki, średnio nam się przecież potocznie kojarzą. Dzięki jednak tymże stwierdzeniom nabierają humorystycznego kolorytu.

Nie jest jednak tak, że nic zupełnie o dupie nie wiemy. Gadać, rozmawiać, opowiadać itd. o dupie Maryny / Maryni / Marynie to 'mówić o sprawach nieistotnych, a ..uj (w) bombki strzelił (choinki nie będzie) to fraza używana po to, by dać do zrozumienia, że jakieś oczekiwania się nie spełnią - to wiemy wszyscy, prawda?

Można przypuszczać, że "mówić o dupie Maryni" brzmiała pierwotnie jako "mówić o tubie marynie", wzmiankowana zaś tuba marina czyli po prostu trąbka morska była instrumentem smyczkowym używanym prawdopodobnie do XVII wieku. Mówić o tubie marynie znaczyć więc miało 'mówić o czymś, o czym nie miało się jasnej wiedzy.

Tak samo, jak wiele słów i sformułowań, i to ewoluowało i dziś oznacza pewną nieistotność.

Jako, że oba przywołane frazeologizmy - dupa i ..uj mają duży ładunek ekspresywny (a to za sprawą występujących w nich wulgaryzmów), stały się chętnie używane w języku potocznym.

A jak już jesteśmy przy owych częściach ciała, to możemy się zająć różnymi ich określeniami. I taka na przykład śmieszna "kuciapka" (oznaczająca żeński organ płciowy) występuje w wierszyku znalezionym w czeluściach internetu.

"Po orawskiej stronie kąpał się dziad z babką, utonęła babka do góry kuciapką. Nie tyle żal babki, ile tej kuciapki. Byłoby dla dziadka futerko do czapki".

Nie wiem, o czym będzie następnym razem, ale... zapewniam, że równie ciekawie. I śmiesznie.

O ile coś nie stanie na przeszkodzie wenie mej.

Do następnego.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
O kochanku słów kilka

2021-09-08

O kochanku słów kilka

Kochać to tyle co dotykać i sporo w tym prawdy. Nie oszukujmy się, miłość to doznania fizyczne i to one mącą nam w głowach. Podnoszą się nam poziomy czegoś tam, chemiczne procesy zachodzą, serce pompuje krew, ta krąży jak szalona i podejmujemy potem te pochopne strasznie decyzje. Małżeństwa, czy jak im tam, na przykład. I nie, nie zbaczam z tematu, w dotyku bowiem rzecz.
Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

2021-09-07

Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

Pewnie są w Starachowicach ludzie, którzy nie wierzą w krasnoludki i ja im naprawdę szczerze współczuję. Sugeruję, żeby się z nimi przeprosić i wierzyć w nie zacząć. Dlaczego? Ano dlatego, że niemal codziennie każdy z nas o nich wspomina. Zapraszam ponownie na słowne harce o tych, co to ich nie ma, a są, tylko trzeba umieć znaleźć.
Od kolana do pośladka...

2021-09-06

Od kolana do pośladka...

...droga niedaleka choć kręta bardzo.
O cycu

2021-09-02

O cycu

Były pośladki, kolanka, miednice? Były. Nie może zabraknąć i... cycka.
Jak to z babą bywało?

2021-07-31

Jak to z babą bywało?

Z naszym ojczystym językiem wcale tak prosto nie jest. Ortografia czy interpunkcja potrafią spędzić sen z oczu, a za niejeden siwy włos przybył za sprawą tych niedobrych przecinków. Nie w tym jednak rzecz. Dziś zajmiemy się skąd słowa pochodzą i dlaczego niektóre wcale nie są takie, jak nam się wydaje. 
Na stole chlebek mały i drzewko u powały

2020-12-29

Na stole chlebek mały i drzewko u powały

Święta Bożego Narodzenia zajmują w naszym życiu szczególne miejsce, nie na darmo mówi się o nich wyjątkowe, magiczne, najważniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich rodzinny charakter i "magię", którą w odniesieniu do tego czasu odmieniamy przez wszystkie przypadki
Nie kocha cię? Rzuć czar

2021-06-11

Nie kocha cię? Rzuć czar

W bardzo dawnych czasach, tak dawnych, że najstarsze kroniki o nich milczą, region świętokrzyski zamieszkiwały wiedźmy maści wszelakiej. O tym, że psotne były - wiemy wszyscy, ale czasem służyły pomocą. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodziła miłość nieszczęśliwa.
Co straszy w świętokrzyskiem?  Ciacia, Łacia i Łup-cup-cup/ cz. 1

2021-05-24

Co straszy w świętokrzyskiem? Ciacia, Łacia i Łup-cup-cup/ cz. 1

Pośród wzniesień Gór Świętokrzyskich, w przepastnych lasach dawnej puszczy, między mokradłami i dzikimi ostępami kryje się mnóstwo tajemnic i niezwykłości. Szczyty Łysogór pamiętają i średniowieczne zamczyska i zabytki techniki związane z dawną działalnością górniczą i przemysłową