JUŻ W KIOSKU

Jak to z babą bywało?

2021-07-31 16:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Z naszym ojczystym językiem wcale tak prosto nie jest. Ortografia czy interpunkcja potrafią spędzić sen z oczu, a za niejeden siwy włos przybył za sprawą tych niedobrych przecinków. Nie w tym jednak rzecz. Dziś zajmiemy się skąd słowa pochodzą i dlaczego niektóre wcale nie są takie, jak nam się wydaje. 

Pixabay

Jako pierwsze na warsztat miało wlecieć słówko "gzić". Koleżanka moja redakcyjna była szczególnie zainteresowana, ale... to będzie innym razem. Dziś zajmiemy się "babą", a że od baby do "gzić" całkiem blisko, to niejako pozostajemy w temacie. A zatem...

Kiedy chcemy podkreślić nasze zakłopotanie, bezradność wobec jakiejś sytuacji mówimy "Masz babo placek". Zastanawialiście się skąd się to wzięło? 

Legenda (nie może być inaczej skoro ja piszę ten tekst) głosi, że miał kiedyś diabeł  na psikusa ochotę, lecz w ogóle mu się to nie udawało. Wezwał zatem babę i za pomoc obiecał jej właśnie placek. Baba zadanie wykonała i przyszła po odbiór zapłaty, ale czart wcale płacić nie zamierzał, babę utopił i jeszcze powiedział: "no i masz babo placek", co oznaczać miało "masz to, na co zasłużyłaś. A zatem sens tego sformułowania dziś jest zupełnie inny, niż diabelski był zamysł, może więc czas wrócić do pierwotnej wersji. 

Inna rzecz, że to okrutne bydlę (tym słówkiem też się zajmiemy) nie ze świętokrzyskiego było, nasze bywały jeno złośliwe. 

Z anegdotą o babie i diable wiąże się jeszcze jedno przysłowie, mianowicie: "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle". Baba jest więc sprytna, cwana, rzutka, taka diablica po prostu, w komitywie z rogatym. Zresztą to co babskie kojarzy się raczej nie najlepiej, bo przecież "babskie plotki, babskie gadanie" nie mają pozytywnego zabarwienia. W przeciwieństwie do "kobiety", ta jest związana z wdziękiem, lekkością, mądrością, bo przecież "kobiecy wdzięk, kobieca intuicja". 

A żadna to tak naprawdę różnica, i kobietę i "babę zesłał Bóg. Raz mu wyszedł taki cud, żeby dobrze zrobić Wam", jak spiewała Renata Przemyk. 

Do następnego więc. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
O

2021-09-15

O "dupie Maryni", czyli...

Zamysł był taki, żeby pociągnąć temat dupy (Maryni) i dokopać się do jej sekretów. Trochę się przeliczyłam, gdyż o ile w kwestii dupy coś powiedzieć możemy, to już dupa Maryni taka do końca prosta nie jest.
O kochanku słów kilka

2021-09-08

O kochanku słów kilka

Kochać to tyle co dotykać i sporo w tym prawdy. Nie oszukujmy się, miłość to doznania fizyczne i to one mącą nam w głowach. Podnoszą się nam poziomy czegoś tam, chemiczne procesy zachodzą, serce pompuje krew, ta krąży jak szalona i podejmujemy potem te pochopne strasznie decyzje. Małżeństwa, czy jak im tam, na przykład. I nie, nie zbaczam z tematu, w dotyku bowiem rzecz.
Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

2021-09-07

Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

Pewnie są w Starachowicach ludzie, którzy nie wierzą w krasnoludki i ja im naprawdę szczerze współczuję. Sugeruję, żeby się z nimi przeprosić i wierzyć w nie zacząć. Dlaczego? Ano dlatego, że niemal codziennie każdy z nas o nich wspomina. Zapraszam ponownie na słowne harce o tych, co to ich nie ma, a są, tylko trzeba umieć znaleźć.
Od kolana do pośladka...

2021-09-06

Od kolana do pośladka...

...droga niedaleka choć kręta bardzo.
O cycu

2021-09-02

O cycu

Były pośladki, kolanka, miednice? Były. Nie może zabraknąć i... cycka.
Na stole chlebek mały i drzewko u powały

2020-12-29

Na stole chlebek mały i drzewko u powały

Święta Bożego Narodzenia zajmują w naszym życiu szczególne miejsce, nie na darmo mówi się o nich wyjątkowe, magiczne, najważniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich rodzinny charakter i "magię", którą w odniesieniu do tego czasu odmieniamy przez wszystkie przypadki
Nie kocha cię? Rzuć czar

2021-06-11

Nie kocha cię? Rzuć czar

W bardzo dawnych czasach, tak dawnych, że najstarsze kroniki o nich milczą, region świętokrzyski zamieszkiwały wiedźmy maści wszelakiej. O tym, że psotne były - wiemy wszyscy, ale czasem służyły pomocą. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodziła miłość nieszczęśliwa.
Co straszy w świętokrzyskiem?  Ciacia, Łacia i Łup-cup-cup/ cz. 1

2021-05-24

Co straszy w świętokrzyskiem? Ciacia, Łacia i Łup-cup-cup/ cz. 1

Pośród wzniesień Gór Świętokrzyskich, w przepastnych lasach dawnej puszczy, między mokradłami i dzikimi ostępami kryje się mnóstwo tajemnic i niezwykłości. Szczyty Łysogór pamiętają i średniowieczne zamczyska i zabytki techniki związane z dawną działalnością górniczą i przemysłową