JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Miasto na starej fotografii

2023-03-21 19:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Coś jest, coś zniknęło z krajobrazu, sporo się zmieniło. Miasto na starej fotografii ma swój urok. Wystarczyło je wrzucić do internetu, a Wy nie zawiedliście. 

- Przejazd kolejowy, Starachowice Zachodnie. Na pawilonie handlowym jest już neon "art. gospodarstwa domowego". Budka dróżnika jest po lewej stronie. Zapory są już metalowe z drucianymi osłonami. Na słupach oświetlenie jarzeniowe (po 63 r.). Na rogu sportowej stoi już prostokątny kiosk "Ruchu". Przejazd jest w "przebudowie". Zdjęto prawą zaporę. Tuż za przejazdem, obok "Domu Chłopa", jest stłuczka; prawdopodobnie "Nyski" z "Warszawą"(taką pamiętam, była dość mocno komentowana, bo w osobówce był jakiś wojewódzki dostojnik - chyba 65 lub 66). Po lewej istnieje jeszcze budynek dozoru (obok krzyża). Mężczyzna niesie ala-aktówkę - dodawano taką do wyposażenia Starów idących na export (to jeszcze nie te sztywne)(lata 60-te). Też skłaniałbym się na przełom lat 60/70, gdyby nie część wyżej wymienionych "artefaktów" i.... Motocykliści nie mają kasków na głowach, tym samym nie może to być fotografia późniejsza niż z czerwca 66. roku - wyczerpująco odpowiedział Krzysztof Staniszewski. 

- Za tym drewnianym domem było bajorko, a między tym domem a budka dróżnika stał żelazny krzyż. Do 1965 r. mieszkałem na Pasterniku. Stare dobre czasy. Ktoś pamięta który był to rok jak saperzy wysadzali lód na stawie? - zapytał Mieczysław Nowicki.

Był klimat, prawda? 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zimowe klimaty Starachowic [ZDJĘCIA]

2023-12-06

Zimowe klimaty Starachowic [ZDJĘCIA]

Zima, zima, zima... Pada, pada, pada śnieg. Starachowice o każdej porze roku zachwycają... Z aparatem zawitaliśmy do centrum miasta - pod Skałki, nad Lubiankę, nie mogliśmy również nie uchwycić majestatu kościoła św. Trójcy.
Miasto, którego nie ma

2023-05-14

Miasto, którego nie ma

Kiedyś to było...

2023-05-12

Kiedyś to było...

Autobusem do szkoły, albo do domu. Klucz na szyi i czekanie na rodziców, najczęściej na trzepaku pod blokiem. Zdarte gardła i kolana, gra w dwa ognie i czarne piwko na przeciwko - zasad tej ostatniej gry nie pamiętam wcale, ale graliśmy w to codziennie. Emila, Kasia, Gosia, Przemek, Hubert - cała ekipa z Żeromskiego...  Ale zanim pod blok, to najpierw szkoła, a do tej trzeba było podjechać. 
Tęsknimy za dworcem

2023-04-22

Tęsknimy za dworcem

Wierzbnik. Malutka mieścina na wygwizdowie. Idealne miejsce, żeby zapaść się pod ziemię, zniknąć... Najlepiej na dworcu. Tym samym, który natychmiast rozpoznaliście.
W kolejce po...

2023-04-18

W kolejce po...

Dla starszych mieszkańców naszego miasta widok ze zdjęcia, to żadna nowość. Doskonale pamiętają czasy, gdy swoje trzeba było odstać. Ale i młodsi bezbłędnie rozpoznali ulicę, gdzie rzecz ta się dzieje. 
Starachowickie ulice

2023-03-19

Starachowickie ulice

A na nich piękne dziewczyny.  Kiedy opublikowaliśmy to zdjęcie w naszych mediach społecznościowych, nasi Czytelnicy dali nam znać, że chętnie by się dowiedzieli, kim jest bohaterka pierwszego planu. Nie ukrywam, że Redakcja też. 
Nad Pasternikiem

2023-02-12

Nad Pasternikiem

Chłodna poranna mgła unosiła się nad stawem... Za chwilę rozproszą ją promienie słońca, nad wodami stawu uniosą się śmiechy odpoczywających ludzi, a na falach zakołyszą żaglówki... Pasternik już nigdy nie będzie taki, jak przed laty, ale przecież możemy powspominać. 
Powspominajmy klubowe klimaty

2023-01-31

Powspominajmy klubowe klimaty

Docierając do archiwalnych wydań czy to samej Gazety Starachowickiej, czy Budujemy Samochody nie sposób się nie uśmiechnąć. To naprawdę ciekawa lektura, która posłuży nam do wspomnień w najbliższych wydaniach. A zatem...  - Pani Basiu prosimy sześć herbat z rumem bez herbaty...
A przy ulicy Manifestu Lipcowego...

2023-01-15

A przy ulicy Manifestu Lipcowego...

Kiedy wrzuciliśmy to zdjęcie, bardzo szybko daliście znać, że pamiętacie ulicę i to, co się przy niej mieściło. Wasza szybka reakcja zawsze nas cieszy i z uwagą śledzimy, co macie nam do powiedzenia.