JUŻ W KIOSKU

A przy ulicy Manifestu Lipcowego...

2023-01-15 11:53:19

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kiedy wrzuciliśmy to zdjęcie, bardzo szybko daliście znać, że pamiętacie ulicę i to, co się przy niej mieściło. Wasza szybka reakcja zawsze nas cieszy i z uwagą śledzimy, co macie nam do powiedzenia. 

Dziś ulica Kościelna, ale starsi znają tę ulicę pod nazwą Wincentego Pstrowskiego. Na zdjęciu skrzyżowanie z Manifestu Lipcowego. Czasem jeszcze spotykam się, z tym że gdzieś w świadomości właśnie starszych osób tamto nazewnictwo wciąż jeszcze się pojawia. 

- Pierwszy murowany budynek szkolny w Starachowicach wzniesiony przed wojną. Po wojnie była tu szkoła podstawowa nr 4. Potem Zespół Szkół Zawodowych z Technikum Spożywczym. Pamiętam tę szkołę jeszcze bez przybudówki z przodu, od wejścia. Był zbudowany z czerwonej cegły. Otynkowano go dopiero w l.70. Na samej górze przed wojną były mieszkania dla nauczycieli. W szkole jeszcze w latach 60-tych były piece kaflowe, w których palili woźni. Szkoda, że ten budynek został zniszczony. Można go było inaczej zagospodarować. Centrum handlowe można było usytuować trochę dalej albo znaleźć inne miejsce - napisała na naszym facebooku pani Małgorzata Lenczewska 

- To Dom Pana Gaconia. Na dole pracownia krawiecka p. Rudzkiego. (P. Gacoń uczył mnie gry na akordeonie, a p. Rudzki uszył maturalny garnitur - dopowiedział Zbigniew Lewiński, dzieląc się wspomnieniami. 

- To szkoła Podstawowa nr 4, a potem ekonomik zwany "kurnikiem" - tak zapamiętała Ewa Mikołajczyk. A Jadwiga Kuminek znajdzie na tym zdjęciu także Technikum i Zespół Szkół Zawodowych. 

Lubimy te wasze wspomnienia i czekamy na więcej. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zimowe klimaty Starachowic [ZDJĘCIA]

2023-12-06

Zimowe klimaty Starachowic [ZDJĘCIA]

Zima, zima, zima... Pada, pada, pada śnieg. Starachowice o każdej porze roku zachwycają... Z aparatem zawitaliśmy do centrum miasta - pod Skałki, nad Lubiankę, nie mogliśmy również nie uchwycić majestatu kościoła św. Trójcy.
Miasto, którego nie ma

2023-05-14

Miasto, którego nie ma

Kiedyś to było...

2023-05-12

Kiedyś to było...

Autobusem do szkoły, albo do domu. Klucz na szyi i czekanie na rodziców, najczęściej na trzepaku pod blokiem. Zdarte gardła i kolana, gra w dwa ognie i czarne piwko na przeciwko - zasad tej ostatniej gry nie pamiętam wcale, ale graliśmy w to codziennie. Emila, Kasia, Gosia, Przemek, Hubert - cała ekipa z Żeromskiego...  Ale zanim pod blok, to najpierw szkoła, a do tej trzeba było podjechać. 
Tęsknimy za dworcem

2023-04-22

Tęsknimy za dworcem

Wierzbnik. Malutka mieścina na wygwizdowie. Idealne miejsce, żeby zapaść się pod ziemię, zniknąć... Najlepiej na dworcu. Tym samym, który natychmiast rozpoznaliście.
W kolejce po...

2023-04-18

W kolejce po...

Dla starszych mieszkańców naszego miasta widok ze zdjęcia, to żadna nowość. Doskonale pamiętają czasy, gdy swoje trzeba było odstać. Ale i młodsi bezbłędnie rozpoznali ulicę, gdzie rzecz ta się dzieje. 
Miasto na starej fotografii

2023-03-21

Miasto na starej fotografii

Coś jest, coś zniknęło z krajobrazu, sporo się zmieniło. Miasto na starej fotografii ma swój urok. Wystarczyło je wrzucić do internetu, a Wy nie zawiedliście. 
Starachowickie ulice

2023-03-19

Starachowickie ulice

A na nich piękne dziewczyny.  Kiedy opublikowaliśmy to zdjęcie w naszych mediach społecznościowych, nasi Czytelnicy dali nam znać, że chętnie by się dowiedzieli, kim jest bohaterka pierwszego planu. Nie ukrywam, że Redakcja też. 
Nad Pasternikiem

2023-02-12

Nad Pasternikiem

Chłodna poranna mgła unosiła się nad stawem... Za chwilę rozproszą ją promienie słońca, nad wodami stawu uniosą się śmiechy odpoczywających ludzi, a na falach zakołyszą żaglówki... Pasternik już nigdy nie będzie taki, jak przed laty, ale przecież możemy powspominać. 
Powspominajmy klubowe klimaty

2023-01-31

Powspominajmy klubowe klimaty

Docierając do archiwalnych wydań czy to samej Gazety Starachowickiej, czy Budujemy Samochody nie sposób się nie uśmiechnąć. To naprawdę ciekawa lektura, która posłuży nam do wspomnień w najbliższych wydaniach. A zatem...  - Pani Basiu prosimy sześć herbat z rumem bez herbaty...