JUŻ W KIOSKU

W studni dudni, w rzece ciecze... [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-07-29 12:50:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Losy wszystkich organizmów żyjących na Ziemi, w tym człowieka, są nierozerwalnie związane z losem wody w przyrodzie. 
Karkołomna teza? Chyba nie bardzo. Waśnie to woda stanowi kolebkę życia na Ziemi i jego podstawę. Jest to najbardziej ruchliwy element środowiska przyrodniczego spotykany dosłownie wszędzie. Występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym a przy tym prawie nigdy nie występuje jako czysty związek chemiczny. Dzieje się tak dlatego, że woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem gazów, ciał stałych i cieczy. Ruchy wody odbywają się pomiędzy atmosferą, wodami śródlądowymi i oceanicznymi, litosferą oraz biosferą. Ciągłe ruchy polegające na krążeniu. 
Przyjmuje się, że zasoby wodne kuli ziemskiej są mniej więcej stałe. Z naszego punktu widzenia niekorzystne może być jednak ich przestrzenne rozmieszczenie i zmiany ich jakości. Sprowadza się to do ograniczeń w ich wykorzystywaniu i w zubożaniu ich dostępnych pokładów. Przyzwyczailiśmy się patrzeć na wszystkie dobra przyrody przez pryzmat naszych interesów. I nic w tym dziwnego. Tylko, że zmieniając coś, wykorzystując w sposób świadomy lub nieświadomy, w konsekwencji dopuszczamy do zaburzeń w naturalnych procesach przyrodniczych. W tym wypadku zaburzeń w krążeniu wody.
Równowaga w procesach biologicznych, przy całej sile przyrody, jest bardzo kruchą rzeczą i bardzo łatwo ją zachwiać. Wycięcie lasu w jakimś terenie gwałtownie zmienia stosunki wodne tego obszaru. Nieprzemyślany, „rabunkowy” pobór wód głębinowych powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych, zmniejsza się ich dostępność dla szaty roślinnej co pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Tego typu przykłady można mnożyć. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze zanieczyszczanie coraz głębszych warstw wód gruntowych, topnienie lodowców, fatalny stan czystości wód powierzchniowych zarówno słodkich jak i słonych itd., to można dojść do wniosku, że sytuacja zaczyna wyglądać niewesoło. Coraz częściej naukowcy z całego świata alarmują, że zaburzenia te występują w tak dużej skali, że zaczynają zagrażać nam samym i wszystkim innym formom życia na Ziemi. 
Referat Ochrony Środowiska – Marcin Góźdź          

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.31 2000 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.