JUŻ W KIOSKU

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 13:54:23

Ocena:

0/5 | 0 głosów

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 

Mieszkańcy Krzyżanowic głośno protestowali, kiedy w gminie zapadła decyzja o ograniczeniu stopnia nauczania  w tamtejszej placówce do klas I-III. W efekcie zawiązano Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Krzyżanowic i Okolic, które postanowiło prowadzić szkołę. Szybko okazało się jednak, że rodzicom nie odpowiada także to, w jaki sposób gmina chce uczyć dzieci w najniższych klasach, mianowicie dlatego, że miałyby to być klasy łączone. Stowarzyszenie przejęło więc wszystkie dzieci pod swoją egidę i rozpoczęło starania, by uzyskać stosowne zezwolenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty uznały, że stowarzyszenie ma prawo prowadzić tylko klasy IV-VI, uczenie młodszych dzieci odbywa się natomiast nielegalnie, co nie rozwiązało patowej sytuacji z podwójną dyrekcją i podwójnym gronem nauczycielskim. 12 września rada gminy Iłża wyszła naprzeciw inicjatywie rodziców i zdecydowała o likwidacji gminnej części placówki, tak by stowarzyszenie mogło prowadzić szkołę w całości na swoich zasadach. Burmistrz Janusz Rzońca wydał wówczas zgodę na przejęcie szkoły z dniem 1 września. MEN i kuratorium zaprotestowały przeciw uchwale iłżeckim radnym, ponieważ podjęcie uchwały ze wsteczną datą było niezgodne z prawem, oprócz tego szkołę można likwidować tylko przed rozpoczęciem roku szkolnego, nigdy w trakcie. Burmistrz podczas spotkania w tej sprawie apelował do rodziców i przedstawicieli stowarzyszenia, by jak najszybciej posłali dzieci do szkoły gminnej, ponieważ jeśli tego nie zrobią wychowankowie mogą stracić rok. Dyrektor szkoły wyznaczony przez stowarzyszenie nie ma bowiem prawa do podpisania świadectw z klas I-III, robiąc to może zostać pozbawiony przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty praw pedagogicznych. Jeżeli uczniowie pójdą do szkoły gminnej, najwyżej będą musieli odrobić stracony miesiąc w wakacje. Problem w tym, że póki co placówka pod egidą gminy została zlikwidowana i należy czekać, aż wojewoda unieważni uchwałę w tej sprawie, przywracając zreformowaną szkołę do życia. Jeśli nie unieważni nieprawomocnej uchwały, to wszystkie dzieci z klas I-III będą musiały powtarzać rok szkolny 2000/2001.
Wszystko to brzmi dość zawile, kontrowersje komplikuje także fakt, że nadal nie wiadomo, jaki jest status prawny tej części szkoły, którą prowadzi stowarzyszenie. Nauczyciele otrzymują w niej wynagrodzenie nie na podstawie Karty Nauczyciela, lecz umowy o pracę zawartej ze stowarzyszeniem, które zresztą z obowiązków płatniczych wywiązać się nie potrafi. Rodzice z Krzyżanowic, mimo gromkich zapowiedzi, nie potrafią sobie poradzić z poprowadzeniem szkoły, ale nadal nie chcą pójść na kompromis. Jeśli jednak nie zrobią tego w odpowiednim momencie, ich dzieci mogą w gimnazjach i szkołach średnich być starsze co najmniej o rok od swoich kolegów ze szkolnych ław.
GB

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.44 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP. 
Dobre życie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Dobre życie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Niebezpieczeństwo zarażenia się bakterią wąglika bardziej niż kiedykolwiek uświadomiło ludziom wartość życia. Dopóki zagrożeni wydawali się tylko Amerykanie, media o przypadkach zachorowań jedynie meldowały. Przesyłka z proszkiem, która trafiła do urzędu pocztowego w Trójmieście, postawiła na nogi wszystkie specjalne służby.