JUŻ W KIOSKU

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 13:56:50

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 

Brodowska podstawówka ma za sobą wieloletnie tradycje pedagogiczne. Ta najstarsza szkoła w gminie obchodzić będzie za dwa lata jubileusz 80- lecia istnienia. Przez ten czas wielokrotnie przyjmowała pod swój dach kolejne pokolenia najmłodszych adeptów wiedzy. Jej mury pamiętają z pewnością niejedną uroczystą chwilę, ale dla tegorocznych pierwszoklasistów najważniejszą pozostanie ta, w której składając uroczyste ślubowanie stali się uczniami z prawdziwego zdarzenia. Dzieci przygotowały się do tego wydarzenia bardzo starannie. Moment pasowania poprzedził program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem Jolanty Piwarskiej, wychowawczyni I klasy i Haliny Gołemskiej, opiekującej się klasą III. Bohaterowie dnia oraz ich starsi o dwa lata koledzy, wykonali kilka scenek z życia szkoły, z których można się było dowiedzieć, co to znaczy być prawdziwym uczniem. Roli konferansjera podjęła się czwartoklasistka Ela Rabczyńska. Dzieciom towarzyszyła postać Pani Jesieni –  pory roku, w której po wakacyjnej swobodzie przychodzi czas nauki. Ale pierwszaki wierszem i piosenką przekonywały zebranych, że szkolne obowiązki nie są im straszne i są gotowi się z nimi zmierzyć. Tym samym udowodniły, że są godne stanąć do uroczystego przyrzeczenia. 
- Ślubuję uroczyście być dobrym Polakiem, uczniem i dobrym kolegą. Będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę słuchał i szanował nauczycieli i rodziców. Będę się uczył w szkole jak kochać swoją ojczyznę. Przyrzekam dotrzymać swej obietnicy – powtarzała za swoją wychowawczynią przejęta trzynastka. Potem dyrektor Sławomir Franczyk, wielkim żółtym ołówkiem uroczyście pasował całą gromadkę. Od tego momentu Kamil Domański, Paulina Gębura, Krzysztof Gołąb, Mateusz Kutera, Angela Mikołajczyk, Paulina Nowak, Krzysztof Pacek, Karolina Piwowarska, Kinga Stępniewska, Kinga Styczyńska, Kamil Wiecha, Damian Wiśniewski i Angelika Wojtas, a także nieobecna z powodu choroby dwójka, stali się prawdziwymi uczniami. 
- Złożyliście dziś ślubowanie, biorąc na siebie obowiązki i odpowiedzialność za ich wypełnianie – zwrócił się do świeżo upieczonych uczniów dyrektor Franczyk. – Nie da się ukryć, że czekają was stresy i wyrzeczenia, ale mam nadzieję, że z naszą pomocą będą jak najmniejsze. Wśród pracowników tej szkoły macie prawdziwych przyjaciół, do których możecie się zwrócić z każdym problemem. Oni poświęcają wam również pozalekcyjny czas, prowadząc koła plastyczne, teatralne, grupę wyrównawczą i klub informatyczny. Z pomocą władz gminy postaramy się również zapewnić wam najlepsze warunki nauczania, dbając o dobry dojazd do szkoły i o to, byście zimą nie marzli w salach lekcyjnych.
Na zakończenie uroczystości dyrektor wręczył swoim podopiecznym legitymacje uczniowskie. Rodzice dołożyli do tego po kolorowym misiu i batoniku, a starsi koledzy własnoręcznie wykonane notesiki. Dzień skończył się przyjęciem przygotowanym przez rodziców, na którym królowały pyszne wypieki. Smakowało i dużym i małym.
Powodzenia pierwszaki. Życzymy wam samych sukcesów na szkolnej drodze!   
  Iwona Bryła

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.44 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP. 
Dobre życie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Dobre życie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Niebezpieczeństwo zarażenia się bakterią wąglika bardziej niż kiedykolwiek uświadomiło ludziom wartość życia. Dopóki zagrożeni wydawali się tylko Amerykanie, media o przypadkach zachorowań jedynie meldowały. Przesyłka z proszkiem, która trafiła do urzędu pocztowego w Trójmieście, postawiła na nogi wszystkie specjalne służby.