JUŻ W KIOSKU

Tajemnice ukryte w lesie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 11:21:35

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Małżeństwo starachowiczan szukające grzybów w lesie w okolicach strzelnicy „Świt” natknęło się na niezwykłe znalezisko - ludzkie szczątki. O zdarzeniu tym następnego dnia poinformowali policję.

- Byłem na grzybach z żoną. Jak to bywa na grzybobraniu zaglądałem w każdą „dziurę” i pod każdy krzaczek. W pewnej chwili zajrzałem do niewielkiego dołka. Z przerażeniem zobaczyłem, że leżą tam kości, na pierwszy rzut oka wyglądające na ludzkie - relacjonuje  „GAZECIE” Jerzy Kasprzyk. Widok z lasu nie dawał im spokoju po powrocie do domu. Zastanawiali się, widzieli ludzkie czy zwierzęce kości. Jerzy Kasprzyk postanowił jeszcze raz udać się w to miejsce, by dokładniej przyjrzeć się znalezisku.
-Byłem już przekonany, że są to ludzkie szczątki. Jedną z kości rozpoznałem jako staw barkowy. Jestem pewny, że wygrzebały je zwierzęta leśne, gdyż jedna z nich była nawet nadgryziona. W pobliżu leżał też obcas od buta – opowiada zdenerwowany.
Powiadomiona o tym fakcie Komenda Powiatowa Policji skierowała na miejsce funkcjonariuszy, którzy dokładnie przeszukali wskazane miejsce. Okazało się, że kości jest więcej. Obecny na miejscu lekarz patomorfolog ocenił, iż liczą one około 60 lat. Prawdopodobnie pochodzą z czasów II wojny światowej. Wstępnie ustalono, że w miejscu tym zakopanych było kilka lub nawet kilkanaście osób. Sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa w Starachowicach. Trwają czynności mające na celu ustalenie, w jakich okolicznościach szczątki znalazły się w lesie. 
Wiadomo, że w okresie II wojny światowej w starachowickich lasach grzebano jeńców wojennych, partyzantów, żołnierzy a także Żydów. Na terenie dzisiejszej Majówki był rodzaj żydowskiego obozu, a w okolicach dzisiejszej strzelnicy łaźnie i baraki. Najstarsi mieszkańcy miasta mówią, że często w tamtym rejonie dokonywano masowych egzekucji Żydów.  Miejscowi historycy nie chcą snuć domysłów, czyj grób odnaleziono, ale potwierdzają, iż w starachowickich lasach jest bardzo dużo zbiorowych mogił z czasów wojny. Być może niedługo ktoś natknie się na kolejną. 
Może kiedyś poznany ich tajemnicę?                     Paw.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.42 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.