JUŻ W KIOSKU

Szwajcarzy stawiają na Wąchock

2012-01-02 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nawet 115 tys. uro na przeciwdziałanie w Wąchocku nadmiernej populacji psów i kotów jest w stanie wyłożyć szwajcarska organizacja Tierschutzbund z Zurichu. Z jej pomocą już wysterylizowano blisko 300 zwierzaków w miasteczku. Na temat dalszej współpracy rozmawiano w zeszłym tygodniu w Wąchocku.

Wszystko zaczęło się prawie dziesięć miesięcy temu, od podpisania listu intencyjnego między fundacją z Zurichu a gminą Wąchock. Prace nad projektem prowadzone były już wcześniej przez Annę i Nadję Lorenzen, znane z ogromnej miłości do zwierząt mieszkanki Wąchocka. Finalizację tych działań, mogliśmy oglądać w czerwcu, kiedy podpisano porozumienie w sprawie zasad współpracy na rzecz przeciwdziałania nadmiernej populacji psów i kotów, poprzez ich sterylizację, kastrację i chipowanie. Dotyczy to zarówno bezdomnych zwierzaków, przeznaczonych do adopcji, jak i posiadają cychwłaścicieli. Zabiegi takie są całkowicie za darmo, finansują je Szwajcarzy, gmina natomiast pokrywa koszty związane z chipowaniem zwierzaków, a więc zakup samych urządzeń, obroży z logiem sponsorów, jak i zawieszek, informujących o tym, że pies jest oznakowany.

- Jak na razie udało się nam poddać zabiegom ok. 280 psów i kotów – powiedział Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka. – Od momentu podpisania porozumienia, do końca listopada, w ogólnopolskiej bazie danych zarejestrowanych zostało 160 psów, oznakowanych mikroczipami. Dzięki staraniom pań Anny i Nadji Lorenzen oraz sympatyków projektu, już trzy psy z dwudziestu bezdomnych, zarejestrowanych w bazie, znalazło nowy dom. Pozostałe siedemnaście przebywa czasowo pod opieką osób prywatnych, oczekując na adopcję.

Projekt budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Informacja dotarła też do innych gmin i 6 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami gminy Brody, Pawłów, Mirzec oraz Suchedniów. Szwajcarzy jednak nie kryją, że tego typu działania można prowadzić jedynie przy tak dobrej współpracy i tak dużym zaangażowaniu, jakie pojawiły się tutaj.

- Do tej pory wszystkie podejmowane działania, sprowadzały się do budowy schronisk, podczas gdy tak naprawdę jest to rozwiązanie częściowe – przekonywał wiceburmistrz. – Można oczywiście umieszczać w nich różne zwierzęta, ale pojawia się pytanie, co dalej. My proponujemy innowacyjne działanie. Staramy się zaradzić problemowi u źródła. Od czerwca poddajemy zwierzęta zabiegom. 90 proc. z nich to suczki. Każda może mieć jeden lub dwa mioty, w konsekwencji kilkaset czworonogów uśmiercanych jest co roku w mało humanitarny sposób. Przez pół roku funkcjonowania projektu udało się nam widocznie zmniejszyć ten problem. Wydaje się, że w ciągu 4 – 5 lat uporamy się z nim, Aa ludzie zaczną inaczej patrzyć na swoje zwierzaki i traktować je jak przyjaciół.

- My tego problemu w ogóle nie mamy – mówiła na konferencji Anna Gianfrate, prezydent fundacji. – W Szwajcarii każde zwierzę jest rejestrowane. A kiedy ktoś je porzuci, musi ponieść konsekwencje. Kary są bardzo surowe. Lekarze natomiast promują sterylizację. U nas nikt nie rozmnaża zwierząt w warunkach domowych.

Podobne zresztą standardy, chcieliby także wprowadzić u nas.

- Na realizację tego projektu w Wąchocku mamy ok. 115 tys. euro – powiedział Johannes Maue, prezes organizacji. – Dla nas jest on priorytetowy. Jeżeli zgłosi się więcej chętnych, będziemy rozmawiać ze sponsorami.

- Jeszcze pół roku temu nikt z nas nie wiedział, że projekt się tutaj zacznie i to tak dobrze – mówił York Ditfurth. – Chcemy go oczywiście kontynuować. Pod względem finansowym jesteśmy w stanie temu podołać, ale gmina musi także udźwignąć ciężar organizacyjny tego przedsięwzięcia.

Do tego z kolei zobowiązał się wiceburmistrz, który na poczet dobrej współpracy, przekazał gościom statuetkę Cystersa, a potem korzystając z okazji pokazał im także cysterskie opactwo. Z pewnością nie była to ich ostatnia wizyta. Następnym razem to przedstawiciele Wąchocka mają się wybrać w gościnę do Zurichu.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.