JUŻ W KIOSKU

Dobre życie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 13:36:58

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niebezpieczeństwo zarażenia się bakterią wąglika bardziej niż kiedykolwiek uświadomiło ludziom wartość życia. Dopóki zagrożeni wydawali się tylko Amerykanie, media o przypadkach zachorowań jedynie meldowały. Przesyłka z proszkiem, która trafiła do urzędu pocztowego w Trójmieście, postawiła na nogi wszystkie specjalne służby.

Pewnie, że rozprzestrzeniająca się epidemia może być trudna do zahamowania, jednak grożących na co dzień ludziom innych niebezpieczeństw jest równie wiele, a te akurat bagatelizujemy. 
Nawoływania o ostrożną jazdę samochodem pozostają bez odzewu. Tymczasem wypadki drogowe codziennie zbierają ogromne żniwo. Przy tej okazji jednak nie zastanawiamy się nad sensem życia. Trzeba było ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, żeby spojrzeć na życie, jako pewien biologiczny proces, którego cechą jest chęć przetrwania. Szkoda, bo życie, które jedynie usiłuje przetrwać, jest całkowicie skupione na samym sobie i zamknięte. Pora zatem przypomnieć, czym naprawdę jest życie. 
„Rosjaninem życie wstrząsa, Niemiec daje się życiu przenikać. Francuz rozkoszuje się życiem, a Anglik „przyjmuje życie w swym salonie lub gabinecie” – pisał półżartem Henryk Elzenberg. A Polak? Większość z nas rozmienia życie na drobne. Tymczasem życie ludzkie nie może sprowadzać się tylko do egzystencji zgodnej z obyczajami charakterystycznymi dla danej epoki czy grupy społecznej. 
„Życie – to rzecz niełatwa. Wybrałeś się w długą drogę: musisz i poślizgnąć się na niej, i potknąć się o coś, i upaść, i zmęczyć się, i głośno zawołać: O śmierci”, to jest udawać” – mówi Seneka. 
Czy zatem żyć, to znaczy smakować życie, nie troszcząc się zbytnio o osiągnięcie jakichś życiowych celów, czy też osiągać cele, zatracając jednocześnie smak życia? Prawda chyba tkwi pośrodku. Nie można podążać za życiowymi celami, by gubić życie. Ani smakować życia do niczego nie dążąc. Jest tak jednak tylko pozornie. Istnieje bowiem głębszy wymiar życia. W nim ukazuje się dobro. Sens życia tkwi właśnie w dobru, które czynimy, a zatem tkwi w nim i sens dążenia do celu, i przeżywania chwil życia. 
Nie mierzymy życia liczbą przeżytych lat, ale tym, co z życiem robimy. Ponieważ zaś nie mamy wpływu ani na przeszłość, ani na przyszłość, żyć powinniśmy chwilą teraźniejszą. Uwierzmy Senece: - do czego przekonuje „Res Publica...” – kto chce osiągnąć jutrzejszy cel, musi realizować go teraz, a kto chce przeżyć życie umiejętnie, musi przeżywać je obecnie.
Nie ma sensu oczekiwanie na dzień jutrzejszy, bo to powoduje utratę dnia dzisiejszego. Dynamika życia wymaga by nigdy nie czuć się zbyt starym do zaczynania życia od nowa. 
                                   /ewa/

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.44 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.