JUŻ W KIOSKU

Publiczna spowiedź [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 11:27:34

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nie popisał nam się rząd w ostatnich tygodniach kadencji parlamentarnej fundując przed wyborami kryzys finansów publicznych. Gwoli ścisłości jednak trzeba dodać, że nie tylko ta ekipa jest winna ujawnionego gigantycznego niedoboru w państwowej kasie. To efekt złych nawyków, towarzyszących nam przez lata, czyli ukrywania niekorzystnych zdarzeń oraz odkładania powinności na później. Zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w nieco większych społecznych organizacjach, na państwie skończywszy. 

Rzeczywistość pokazała, iż dziś jedynie prezydent stanowi ratunek przed skutkami lekkomyślności posłów uchwalających bez opamiętania ustawy szkodzące państwu. Licząc się z oskarżeniami o nieczułość na los emerytów, rencistów i wielodzietnych rodzin zawetował przed wyborami przedłożone mu dokumenty z propozycjami kolejnych zasiłków, świadczeń, dotacji i subwencji, by ratować budżet. 
„Tak rządzić nie można” – oburza się Janusz Majcherek w „Rzeczpospolitej”. Reprezentacje parlamentarne nie mogą być przypadkową zbieraniną samozwańczych aktywistów i nawiedzonych dyletantów. Rząd zaś to nie zlepek resortów podporządkowanych branżowym interesom. Sprawnie kierować państwem może tylko zwarty gabinet, w którym ministrowie reprezentują publiczny interes, podporządkowani premierowi mającemu poparcie większości parlamentarnej w dziedzinach o fundamentalnym znaczeniu dla kraju. 
Przed lewicą stoi trudne i niewdzięczne zadanie poskromienia socjalnej rozrzutności. Musi uzdrowić finanse publiczne, a tego nie da się zrobić bez śmiałych i ryzykownych zmian w polityce społecznej. Na nic zda się obciążanie za istniejący stan rzeczy poprzedników, gdyż nie jest to droga do zyskania sobie poparcia dla planowanych posunięć obciążających kieszenie obywateli.
   23 września br. wybraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W parlamencie zasiadało już z naszego miasta kilka osób. M.in. Jan Dziemba – robotnik z FSC, Ludmiła Mazurkiewiczowa – harcerka i Irena Pasternakowa – nauczycielka, a ostatnio Henryk Paniec – związkowiec, Grzegorz Walendzik- samorządowiec i Krzysztof Lipiec z oświaty. 
Interesujące dla mnie byłyby komentarze do obecnej sytuacji gospodarczej trójki parlamentarzystów z lat 90. Nie pogardziłabym też samooceną ich aktywności w parlamencie, przełożonej na konkretne efekty dla starachowiczan. Pisemną, opublikowaną na łamach „Gazety”, bez względu na sympatie czy animozje polityczne. Reprezentowali przecież interesy nas wszystkich. W ten sposób widzę zakończenie ich publicznej służby.              /ewa/

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.42 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.