JUŻ W KIOSKU

Poślizg "wiórów" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-07-29 10:52:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jest już niemal pewne, że przewidywany termin oddania do użytku (lata 2003-2004) kąpieliska „Wióry” w gminie Pawłów nie zostanie dotrzymany. Zdaniem inż. Romana Łebka w grę może wchodzić rok 2006 i to po spełnieniu kilku warunków.

Rozmawialiśmy piętnaście miesięcy temu, gdy zbierałem materiały do „Przewodnika po powiecie starachowickim”. Wydawało się wówczas, że wizja powstania kąpieliska w dolinie rzek Świśliny i Pokrzywianki jest dość bliska...
-I ja tak sądziłem. Idea budowy zbiornika wodnego, zagospodarowania obrzeży i dalszego otoczenia akwenu była i nadal jest wystarczająco kusząca i atrakcyjna, by w nią wierzyć. 
-Co zatem się stało, że wyczuwam w Pana głosie odrobinę niepewności i coś na kształt rezerwy?
-No cóż, nie będę odkrywczy jak stwierdzę, że – „gdy nie wiadomo o co chodzi, wiadomo że chodzi o pieniądze”. Zwyczajnie ich brakuje. 
-Nie bardzo rozumiem. O ile wiem, miała to być inwestycja priorytetowa. Bodaj na wszystkich szczeblach.
-Na szczęście, ten priorytet jest utrzymany, tyle że liczyliśmy na dopływ większych środków finansowych. Zarówno z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i z województwa. 
-Mniejsze pieniądze, mniejszy zakres robót?
-Można tak to określić. 
-I nic się nie da zrobić?
-Wybrnęliśmy z sytuacji łącząc inwestycję „Wióry” z wojewódzkim programem ochrony dorzecza Kamiennej. W ślad za tym, plus narodowy fundusz poszły już liczące się środki. Ale opóźnienie pozostało...
-W końcu to jednak manewr i tylko manewr. 
-Być może, ale usankcjonowany. A do tego jest szansa otrzymania znacznych środków pomocowych z Unii Europejskiej. Właśnie z przeznaczeniem na „Wióry” i kanalizację gminy.
-Atutem Pawłowa i okolic miał być zwiększony ruch turystyczny, rozszerzenie bazy rekreacyjno-sportowej, rozwój handlu i usług. Nie darmo mówi się o was, „gmina spożywcza”...
-I nic się w tych planach nie zmieniło, no – powiedzmy – niewiele.
-A jednak pierwotne przymiarki dziś „wyszczuplały”...
-Jeśli chodzi o powierzchnię kąpieliska i otoczenia, zgoda. „Wióry” będą obszarowo skromniejsze, uzyskają status zbiornika retencyjnego dla rzeki Kamiennej i na pewno nie będą „rezerwą” wody pitnej dla Ostrowca.
-Czyli przyszli turyści i wczasowicze nie stracą? 
-Z pewnością nie.
-Póki co o ruchu turystycznym w gminie „decydują” pielgrzymi zmierzający do Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie - Godowie. A tak naprawdę ks. Czesław Wala – jego prawdziwe duszpasterstwo i „zmysł inwestorski”, a także pojętni uczniowie. Ponad milion przybyszy w roku to powód do niskiego ukłonu. 
-Żadnej w tym przesady. Dom Pielgrzyma to wyjątkowa przystań dla wiernych i turystów. A przecież trzeba schylić czoła przed coraz bardziej rozwijającym się oddziałem opieki zdrowotnej – przyszłym Hospicjum dla chorych rolników w podeszłym wieku. Pieczę nad placówką przejmuje Akademia Krakowska. 
-Nie mogę, korzystając z okazji nie zapytać o reakcję na fakt odkrycia w sąsiedztwie „Wiórów” śladów prehistorycznych zwierząt. Przecież to może być „woda na młyn” dla rozwoju turystyki w regionie. 
-Zaskoczę pana swoją odpowiedzią. Nie byłem bezpośrednim świadkiem zdarzenia. Dowiedziałem się o nim z prasy i telewizyjnej „Kroniki krakowskiej”. Przyjąłem wiadomość spokojnie, ziemia wokół przyszłego zbiornika kryje jeszcze wiele tajemnic. Mogą one być prawdziwym magnesem dla turystów, niech więc zostaną tam, gdzie były i będą jeszcze odkryte. Tak myślę, choć sam jestem starachowiczaninem.
-Dziękuje za rozmowę.
Jerzy Uzar

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.30 2000 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.