JUŻ W KIOSKU

Pieniądze, śmieci i zdrowie [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-07-29 10:46:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z przyblokowych placyków w Starachowicach znikają estetyczne kontenerki służące do segregacji makulatury, szkła, złomu i tworzyw sztucznych. Jednym z powodów jest nieprzemyślane zachowanie się części młodego pokolenia. Brak podstawowej edukacji z dziedziny ochrony środowiska (bo kto miał to zrobić ?), stało się powodem częstych podpaleń przepełnionych pojemników. 
Według relacji komendanta Straży Miejskiej Marka Ulińskiego, nie lepiej jest z mentalnością ludzi dorosłych. Na podstawie dowodów pozostawionych na miejscu wykroczenia, można zaryzykować twierdzenie, iż głównymi sprawcami dzikich wysypisk - dotyczy posesji położonych w sąsiedztwie lasu - są ludzie uważani za zamożnych. 
- Całe szczęście, że nikt  nie wpadł na pomysł zatarcia swojego występku za pomocą zapałek - dodaje szef SM. 
Innym zaniedbaniem jest brak jakichkolwiek miejsc składowania odpadów z ogrodów działkowych. Oprócz badyli chwastów, w płomieniach znikają także pokaźne ilości folii z inspektów. Mało radosny widok mają także amatorzy spacerów po grobli zbiornika „Pasternik”. Brak pojemników na śmieci „przyzwala” tam obecnym na pozbywanie się wszelkich opakowań na miejscu. 
 Płonący kontener, ale także pryzma śmieci na działce mieszkalnej lub rekreacyjnej, to prawdziwy reaktor chemiczny wydzielający tysiące trucizn. W czasie spalania śmieci dochodzi do skażenia powietrza substancjami organicznymi i metalami ciężkimi. Kilogram smażącego się polichlorku winylu wydziela ponad 280 litrów trującego, żrącego chlorowodoru. Popularny PCV używany jest do izolowania przewodów elektrycznych, na wykładziny podłogowe, folie, butelki, rury, obuwie itp. Kilogram płonących poliuretanów wydziela 30 - 50 litrów cyjanowodoru, kwasu pruskiego - jednej z najsilniejszych trucizn. Powstające związki chemiczne, w trakcie spalania mogą wchodzić w reakcje między sobą, tworząc w ten sposób nowe trucizny. Jednymi z silniejszych trucizn są DIOKSYNY -  grupa związków chemicznych, powstająca podczas niskotemperaturowego spalania tworzyw sztucznych, które stanowią 5 - 8 proc. masy odpadów komunalnych, m.in. w wyniku rozkładu PCV. Mają one właściwości rakotwórcze, ponadto ich działanie trujące, wielokrotnie przewyższa strychninę i cyjanowodór. Ich trwałość w glebie określa się na 10 lat. 
Nie chcemy straszyć, lecz faktem jest, że w organizmie ludzkim dioksyna odkłada się głównie w tkance tłuszczowej i wątrobie i do całkowitego jej wydalenia potrzeba trzech lat.
Właściwa i skuteczna ochrona środowiska uzależniona jest od poziomu wiedzy społeczeństwa i preferowanych stylów życia. Dzięki edukacji, zarówno wiedza jak też styl życia podlegają ciągłym zmianom. Jak najwcześniejszej (już od przedszkola) zaznajomienie dzieci ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym, i wykorzystanie w tym celu wszystkich możliwych środków przekazu powinno sprawić, że ich wiedza o środowisku i ochronie będzie pełna, a zrozumienie jego funkcjonowania jak najdoskonalsze. O skali problemu ochrony środowiska oraz nakładów na edukację ekologiczną, świadczą opinie fachowców z UE, którzy twierdzą, że na wymienione cele, Polsce potrzebne jest 34 ml EURO.                                          
OMAR

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.30 2000 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.