JUŻ W KIOSKU

MDK przeprowadza się na leśną [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-01 14:02:12

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Młodzieżowy Dom Kultury jest w trakcie przenosin do budynku przedszkola nr 13 przy ulicy Leśnej 40. Pani dyrektor Lidia Pokuszyńska jest z niej bardzo zadowolona. Większy metraż, piękne otoczenie pozwolą na rozszerzenie oferty o nowe zajęcia. 

Nowa siedziba MDK najlepiej kojarzy się pani dyrektor z domem kultury

Na pomysł przeprowadzki wpadła sama, gdy dowiedziała się, że część przedszkola jest do wynajęcia. Starostwo rozpatrzyło go przychylnie i po wakacyjnej przerwie MDK rozpocznie zajęcia w nowym budynku. To już piąte z kolei przenosiny placówki, która ma ponad 25 lat. Do tej pory zajmowała Hufiec ZHP, Dom Nauczyciela, budynek przy ulicy Krasickiego, przedszkole przy ulicy Górnej i pomieszczenie przy Murarskiej. 
- Mam nadzieję, że to już nasz ostatni przystanek – mówi dyrektor Pokuszyńska. – Teraz jesteśmy w budynku, który ma nieco większą powierzchnię niż na Murarskiej, ale najważniejsze jest samo otoczenie. Na tyłach jest rodzaj amfiteatru, z boku  przepiękny, obszerny taras, więc liczymy na imprezy plenerowe, które do tej pory musiały się odbywać na ulicy. Teraz sporo zajęć będzie mogło odbywać się na powietrzu. Na przykład plastyczne, czy teatralne. Latem chcielibyśmy organizować biwaki namiotowe na tyłach budynku, gdzie jest dużo zieleni. To byłaby forma wypoczynku dla dzieciaków, które nie mają gdzie wyjechać. A może uda się zrealizować moje wielkie marzenie: kawiarenkę artystyczną „Pod gwiazdami”? Taras świetnie się do tego nadaje. 
W nowej obszernej siedzibie każda z grup zajęciowych ma znaleźć własny kąt. A jest ich około 50, w tym dwie: pracownia fotograficzna i tkaniny artystycznej znajdują się poza budynkiem. Oprócz tego MDK oferuje zajęcia wokalne w chórach „Portamento” i „Ad Libitum”, w zespołach „Kropeczki” i „Wi – Waldi” oraz w Dziecięcym Studium Piosenki, uczy gry na instrumentach klasycznych i elektronicznych, prowadzi zajęcia z ceramiki, koła recytatorskie, teatralne, turystyczne, a także kursy angielskiego dla początkujących oraz przygotowawcze do matury z tego języka. Nowością są grupy dziennikarska i prezenterów estradowych. Zajęcia adresowane są do młodzieży, która współpracuje lub chciałaby współpracować z lokalną prasą czy telewizją. W sumie w zajęciach uczestniczy stale 350-400 osób.   
Młodzieżowy Dom Kultury, wbrew nazwie, organizuje czas wolny wszystkim, którzy mają na to ochotę. Kryterium „młodości” dotyczy nie wieku, ale usposobienia. Wystarczy czuć się młodym duchem. Dlatego z oferty placówki korzystają zarówno przedszkolaki jak i panie w wieku emerytalnym, realizujące swoje zamiłowania do tkactwa artystycznego. Najwięcej jest jednak młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich.     
– To ewenement w skali kraju. Przeważnie do domów kultury przychodzą małe dzieci. Dlatego, gdy jestem gdzieś na wyjeździe, wszyscy nam zazdroszczą tego, że mamy młodzież – cieszy się dyrektor Pokuszyńska.
Po wakacyjnej przerwie zajęcia wznowiono od 24 września. W dniach 4- 7 października MDK będzie organizował  II Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Dawną „ Musica Antiqua – Cantores Scholares”. Również w tym samym miesiącu, w ramach ministerialnego programu wyrównywania szans edukacyjnych „ Otwórz okno”, zorganizowane będą trzy konkursy: dziennikarski, literacki i fotograficzny. Spośród zwycięzców zostanie wyłoniona grupa, która będzie mogła odbyć warsztaty w MDK.
Iwona Bryła

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.40 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.