JUŻ W KIOSKU

Ludzie boją się wojny [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03 12:18:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zamach terrorystyczny w Nowym Jorku i jego konsekwencja – atak na  Afganistan - budzi lęk większości narodów świata. Polska nie jest w grupie państw szczególnie zagrożonych atakami terrorystów, jednak w służbach do zwalczania skutków takich działań wprowadzono stan podwyższonej gotowości. Czy Starachowice są w stanie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom w takiej sytuacji ?

11 września br. na nowojorskim Manhattanie

Na terenie miasta jest 45 schronów i kilka obiektów nie spełniających wszystkich parametrów budowli ochronnych. Zlokalizowane są głównie na osiedlu Majówka i w Wierzbniku (ul. Żeromskiego i Reja). Niestety, mogą  pomieścić zaledwie 2827 osób. Schrony znajdują się także w większych zakładach pracy, na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego, dawnej huty i FSC oraz pod Szkołami Podstawowymi nr 1 i 5 . Takiej budowli nie ma na przykład Urząd Miasta, jest natomiast w sąsiedztwie nowej siedziby starostwa przy ulicy Borkowskiego. 
Większość schronów administruje Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, niektóre przeszły we władanie wspólnot mieszkaniowych. Jak twierdzi Waldemar Ziewiec- kierownik referatu Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta wszystkie są w niezłym stanie.
-Administratorzy dobrze o nie dbają. Co roku przeprowadzamy w nich kontrole, wszystkie znajdujące się tam urządzenia są sprawne. Mankamentem jest tylko nie oznakowanie dojść do nich i wejść. Od lat próbujemy to wymóc na administratorach, jednak nie chcą się do tego stosować. W związku z ostatnimi wydarzeniami musimy to wyegzekwować skutecznie. W schronach są urządzenia wentylacyjne do wymiany powietrza, sanitariaty, apteczki i woda. Czas przebywania w budowli ochronnej zależy przede wszystkim od posiadanych zapasów prowiantu. Może się w nich znajdować od 37 do 200 ludzi – powiedział „GAZECIE” Waldemar Ziewiec. 
W przypadku ataku bronią biologiczną niezbędną ochroną są maski, a tych też nie dla wszystkich wystarczy. Tylko 80% społeczności może na nie liczyć. Są zmagazynowane w budowlach ochronnych, zakładach pracy i innych instytucjach. Zdecydowana większość jest przestarzała, podobnie jak odzież ochronna. 
Starachowickie schrony budowane były w latach 50-tych. Od tamtej pory nie przybyło miastu ani jednej budowli ochronnej. Odpowiadające za bezpieczeństwo obywateli służby ograniczyły się tylko do ich modernizacji i jako takiego utrzymywania. Związane to jest z tym, że obrona cywilna skupiona jest teraz tylko na zagrożeniach w czasie pokoju, np. klęskach żywiołowych czy awariach przemysłowych. Najnowocześniejszy schron w naszym mieście posiada Telekomunikacja S.A. w podpiwniczeniu swej siedziby. 
Na terenie miasta działa system wcześniejszego wykrywania i alarmowania ludności o zagrożeniu. W jego skład wchodzi Rejonowy Ośrodek Analizy Danych i Alarmowania. Jest to 11 osób przeszkolonych w zakresie wykrywania skażeń i ich analizy. Mają oni za zadanie w razie konieczności analizować napływające z 49 punktów alarmowych i dziesięciu drużyn alarmowania komunikaty o wykrytych zagrożeniach. Od tego zależy dalsze postępowanie. Gdyby meldunki były niekorzystne Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza za pomocą syren alarm dla ludności
Aby zminimalizować skutki ewentualnego ataku bronią chemiczną na bieżąco jest badana woda pitna, zaś w momencie wystąpienia zagrożenia badania te wykonywane są w sposób ciągły przez :”wodociągi” i „Sanepid”. Jak oceniają specjaliści, atak bronią biologiczną na nasz kraj jest mało prawdopodobny. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach Anna Buśko radzi, by przede wszystkim nie wpadać w panikę.
-Wbrew powszechnemu mniemaniu, grupom terrorystycznym jest bardzo trudno otrzymać bakterie czy drobnoustroje chorób zakaźnych. Główny Inspektor Sanitarny powołał zespół specjalistów, który ma za zadanie przygotowania planów działań na wypadek użycia takiej broni. Zespół ten opracowywuje m.in. listę objawów chorób zakaźnych, które mają trafić do placówek służby zdrowia. Od momentu wprowadzenia do środowiska drobnoustrojów do wystąpienia objawów jest trochę czasu, minimum kilka dni. Ten okres trzeba wykorzystać na rozpoznanie choroby i przygotować plan walki z nią. Należy bezwzględnie odizolować chorych i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Tu bardzo ważna rolę miałaby do spełnienia podstawowa opieka zdrowotna. Szybka diagnostyka pozwoli ograniczyć skutki tego zagrożenia. Broń biologiczna musi mieć nośniki, tzn. powietrze, wodę lub żywność. W związku z tym zwiększyliśmy nadzór nad kontrolą żywności i wody. Ludzie powinni przestrzegać aż do przesady zasad higieny osobistej, w wodę i żywność należy się zaopatrywać tylko i wyłącznie w miejscach pewnych i sprawdzonych- powiedziała „GAZECIE” Anna Buśko.                         
  (p)

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.43 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.