JUŻ W KIOSKU

Lokator - właścicielem [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-01 13:40:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prezydent Kwaśniewski odrzucił w ubiegłym tygodniu poprawkę do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która pozwoliłaby ponad milionowi lokatorów na wykupienie mieszkania nawet za kilka złotych. Uznał, że to zbyt wielka ingerencja w spółdzielcze prawo własności.

W ocenie spółdzielców ustawa z 24 kwietnia br. to legislacyjny gniot. Jest w tym wiele racji, skoro co i rusz ktoś usiłuje ją poprawić. Najwcześniej zareagował rzecznik praw obywatelskich, który niemal tuż po wejściu nowych przepisów w życie, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis pozwalający na wykup mieszkania lokatorskiego za 3% jego obecnej ceny (naturalnie wcześniej lokator musiał uregulować wszelkie zadłużenia wobec spółdzielni oraz spłacić kredyt jaki zaciągnęła ona na budowę mieszkania).W maju Trybunał uznał, że rzecznik ma rację. W rezultacie przekształcenie mieszkania lokatorskiego na własnościowe wyglądało tak jak dawniej: zapłacenie różnicy między aktualną wartością mieszkania, a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. W sumie między 30 a 50% wartości mieszkania (dokładnie wylicza to spółdzielnia). W sierpniu posłowie AWS i UW przyjęli nowelizację kwietniowej ustawy, która zakładała, że lokator zapłaciłby tylko nominalną kwotę kredytu budowlanego zaciągniętego przez spółdzielnię, a umorzonego przez państwo w latach 70- tych i 80- tych. Dziś są to pieniądze rzędu kilku złotych (podobna sytuacja jest ze zwrotem kaucji za mieszkania komunalne). Właśnie ten zapis zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski i w rezultacie wracamy do starych zasad. 
W Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na wykup za 3 % wartości skusiło się 50 osób. Co się stało, gdy Trybunał odrzucił ten pomysł ?
- Nic wielkiego, nie wycofali swoich wniosków. Czekają co będzie dalej – mówi prezes Zarządu SSM Bronisław Paluch. – Apeluję do nich o cierpliwość, bo w niedługim czasie parlament będzie musiał zmienić zasady wykupu mieszkań lokatorskich. Oczekuję, że znowelizowane przepisy pozwolą spółdzielniom na głos decydujący. Będzie można wówczas skorzystać z bonifikat przy wykupie. 
Jeszcze jeden zapis jest dla spółdzielni niekorzystny.
- Nowa ustawa znosi „stare” własnościowe prawo do mieszkania. Lepiej by było, gdyby ustawodawca jeszcze przez jakiś czas przyzwolił na jego funkcjonowanie, bo spółdzielnie nie są jeszcze gotowe na przenoszenie pełnej własności na swoich członków – uważa wiceprezes Marek Skiba.
Według prezesa Palucha właścicielem pełną gębą można się będzie poczuć nie wcześniej niż w kwietniu przyszłego roku. Właśnie wtedy mija dwanaście miesięcy, które spółdzielnia ma na przygotowanie: podział osiedli na nieruchomości i wyodrębnienie lokali własnościowych. 
- Mimo niedoskonałości ustawy przygotowania idą u nas pełną parą – zapewnia prezes Paluch. – Przekazaliśmy już do zatwierdzenia projekt podziału osiedla na nieruchomości. Uwzględniliśmy w nim życzenia mieszkańców, np.: osiedle „Skarpa” będzie jedną nieruchomością.                   M.B.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY GAZETA STARACHOWICKA NR.40 2001 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.