JUŻ W KIOSKU

Chcą być szkołą z klasą

2012-02-27 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

O prestiżowy tytuł i certyfikat stara się Szkoła Podstawowa Parszowie. Od kilku miesięcy organizuje różnego rodzaju debaty na temat wypracowania najlepszych zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji, które uczą dzieciaki samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Pierwsze spotkania odbyły się już w listopadzie, kiedy to ruszyły prace nad opracowaniem kodeksu TIK. To zestaw reguł, który ma za zadanie uporządkować zamieszanie z nowymi technologiami. Powinien wyjaśnić, jak komputer, internet, czy choćby „komórki” mogą pomóc mądrej edukacji, a nie tylko dostarczać prostych pomocy, gotowców i ściąg, które zastępują własną twórczość i rozleniwiają umysły. Po debatach klasowych uczniowie wysnuli wniosek, iż nie byłoby nowoczesnej szkoły XXI wieku bez komputerów, Internetu i technologii.

Na kolejnych spotkaniach, jakie odbyły się w grudniu, konsultowali punkty tego kodeksu. Chętnie wyrażali swoje opinie. Czasem dochodziło nawet do sporów nad niektórymi zagadnieniami. Ale ostatecznie wszystkie zostały jednogłośnie przyjęte. Nad całością tych prac czuwała Agata Fokt-Danielska, koordynator projektu, Izabela Kutyła – Paduch, sekretarz, a także Edyta Mizura.

Niedługo później odbyły się pierwsze zajęcia z zastosowaniem wypracowanych zasad. Szóstoklasiści pod okiem Izabeli Kutyły-Paduch pracowali nad lekturą „Nawiedzony dom” wykorzystując do tego technologię komputerową. Pracy domowej nie musieli już pisać w zeszytach, większość przyniosła ją na pendrive’ach, a wiadomości na temat Joanny Chmielewskiej, przygotowali w formie multimedialnej. Obejrzeli także fragmenty wywiadu z pisarką i adaptację filmową jej książki „Klin”. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się lekcje matematyki wśród czwartoklasistów, które poprowadzono w oparciu o program MATLANDIA 4. Interaktywne zadania przypadły wszystkim do gustu, zwłaszcza że za każdą dobrą odpowiedź, gromkimi brawami nagradzały dzieci postaci z bajek. Lekcja dotycząca wykonywania działań sposobem pisemnym odbyła się w pracowni komputerowej. Każdy uczeń siedział przy własnym stanowisku i samodzielnie mógł sprawdzić swoje umiejętności poprzez rozwiązanie testu on-line na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego lub zadań w programach edukacyjnych z zakresu matematyki.

W styczniu do testowania Kodeksu przystąpili szóstoklasiści. Wprowadzenie, a właściwie szybką powtórkę z zeszłego roku, zrobili dość nietypowo – wykorzystując w tym celu program edukacyjny. Musieli połączyć figurę i wzór na obliczenie jej pola, a w nagrodę na monitorach zobaczyli zdjęcia przedstawiające np. Teatr Wielki w Warszawie, czy klasztor w Wąchocku.

Inna niż zwykle była też praca domowa. Wszyscy musieli przygotować ofertę wykonania remontu pokoju w kształcie prostokąta, z wykorzystaniem programu Microsoft PowerPoint lub Word.

Od kilku tygodni uczniowie pracują nad zorganizowaniem festiwalu w szkole. Prowadzą też własny blog.

- Mamy nadzieję, iż uda się nam zrealizować wszystkie zadania stawiane przez organizatorów, a najlepszą nagrodą będzie otrzymanie certyfikatu „Szkoła z klasą” – mówi dyrektor Barbara Gajewska.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Bezkonkurencyjni biegacze [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W Żywcu (woj. śląskie) 13 października br. odbyły się III Mistrzostwa Polski Władz Samorządowych w biegu na dystansie 5 km. Startowali w nich radni i pracownicy samorządowi z całej Polski. Pierwsze miejsce zajął Sylwester Dudek - radny gminy Brody - z czasem 16.58 (rekord życiowy). Był to wspaniały sukces członka Komisji Oświaty i Sportu, prezesa Klubu Biegacza „Rudnik”, za który  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe. 
Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Pasowanie na pierwszaka [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brodach, przeżywali 19 października br. pierwsze wielkie święto w swej uczniowskiej karierze. Tego dnia zostali oficjalnie pasowani wielkim ołówkiem na pełnoprawnych uczestników szkolnej społeczności. 
Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Nie/pewnie jak w banku [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Awaria systemu komputerowego na trzy dni sparaliżowała pracę BIG Banku. Ucierpieli na tym szczególnie klienci, którzy akurat potrzebowali większej gotówki. Uszczerbku zarazem doznało powiedzenie: pewne jak w banku. 
Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Wspólna przyszłość z MAN [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Nowoczesne warsztaty szkolne w spółce Star-Trucks są już do dyspozycji uczniów. W ich uroczystym przekazaniu, 15 bm., oprócz szefów firmy uczestniczyły władze powiatu, przedstawiciele kuratorium oświaty, nauczyciele oraz  uczniowie z rodzicami.

2022-08-03

"Od ziarna do chleba" [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Dosyć niecodzienne wycieczki edukacyjne odbyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach: Małgorzata Gawęcka i Beata Kroczek z wychowankami III c i III b odwiedziły piekarnię Władysława Mierzwy w Starachowicach, a Anna Kaniewska z kl. III a piekarnię Czesława i Renaty Szmalców w Pawłowie.
Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Sztuka gimnazjalistów [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Szkoła-widmo [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

1 września rok szkolny w Krzyżanowicach, gmina Iłża, rozpoczęli uczniowie dwóch szkół podstawowych. Spór, który rozpoczął się wraz z reformą edukacji może doprowadzić do tego, że wkrótce nie będzie tam żadnej. 
Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Ludowe strofy [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Coraz większą popularność zyskuje zainicjowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. V i VI szkół podstawowych i gimnazjów. Współorganizatorem eliminacji rejonowych tegorocznej – już trzynastej edycji – było Starachowickie Centrum Kultury. 
Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Jak to na próbach było [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

Gimnazjaliści 16 października br., a szóstoklasiści dwa tygodnie wcześniej  przymierzyli się do egzaminu, który czeka ich w przyszłym roku. Uczniowie i nauczyciele przyznawali, że niektóre z zadań były ponad możliwości zdających, np.: wykonywanie w pamięci niektórych obliczeń. Niejasne były również niektóre z procedur egzaminacyjnych.        
Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

2022-08-03

Na Bugaju stanął w ogniu dom [ARTYKUŁ ARCHIWALNY]

W miniony czwartek pracownik magazynu wyrobów gotowych Fabryki Mebli AiB w Starachowicach zauważył o godz. 11.00 pożar w obiekcie. Znajdowały się w nim łatwopalne produkty: krzesła, fotele, lakiery, pianki i gąbki. Natychmiast zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Na miejsce udały się dwie jednostki PSP. Wkrótce okazało się, że na pomoc trzeba wezwać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład kompani powiatowej PSP.