JUŻ W KIOSKU

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07 14:00:00

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie...

To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.

Las Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, piaskowce dolnotriasowe liczące sobie około 250 milionów lat - skały, które stały na długo przed nami i które zostaną tu na długo po nas. Zapiszą się w nich lata historii, szepną słówko tym i owym pod warunkiem, że Ci, którzy po nas tu przyjdą będą umieli słuchać. Znaleźć je można na południe od Wąchocka, kiedyś służyły za schronienie, dziś są pomnikami przyrody.

Wyobraźcie sobie silnie podcięty próg skalny, który tworzy okapy i nisze, w jednej z nich - w środkowej skale - miejsce, w którym może się zmieścić kilka osób. To ona - Cygańska Kapa. Skąd ta niezwykła nazwa?

Lubię sobie wyobrażać, że zatrzymywały się tu tabory cygańskie...

Kolorowy cygański tabor przedzierał się przez podszytą bagnem gęstwinę. Piękny lud o ciemnych oczach i złocistej skórze przemierza od stuleci ziemię, gdy słońce wzejdzie odkrywają świat drogi, wszystko dzięki życzliwości słońca. I wirowały spódnice w rytm muzyki drzew... I podglądały oczy zazdrosne radość niczym nieposkromioną... Zakochiwały się serca...

Z taboru byłam, teraz znikąd jestem... - mówiła Papusza, a ja sobie myślę, że tak dziś się czuje Cygańska Kapa. taka na uboczu, niczyja i znikąd właśnie.

Tak, cygańska historia przemawia do mojej wyobraźni.

Podczas I i II wojny światowej skałki były schronieniem dla powstańców, partyzantów, prawdopodobnie także dla Żydów. I nie dziwi to w ogóle, bo miejsce ukryte jest w lesie, dziś przy drodze, ale kiedyś pewnie nie było tu żadnej ścieżyny.

Niedaleko Cygańskiej Kapy mamy formacje skalne Biały Kamień - mimo nazwy sugerującej jedną skałę to jest przynajmniej kilka. Progi, okapy, kazalnice - tak wyglądają. Czy były czyimś schronieniem? Sądząc po rozmiarze wydrążonych szczelin zdaje się to całkiem możliwe.

Te atrakcje znajdziecie całkiem blisko Starachowic, na trasie leśnej na Wykus. Po drodze można odwiedzić Obrazikową Górkę - już kiedyś o niej pisaliśmy.

A Zuzelanka... No cóż, nazwa ta ta od żużla ma pochodzić, którym drogę wysypano. Mnie się jednak nie widzi wcale to tłumaczenie. Jak wymyślę baśń, to Wam ją opowiem. Następnym razem.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.