JUŻ W KIOSKU

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07 14:00:00

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie...

To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.

Las Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, piaskowce dolnotriasowe liczące sobie około 250 milionów lat - skały, które stały na długo przed nami i które zostaną tu na długo po nas. Zapiszą się w nich lata historii, szepną słówko tym i owym pod warunkiem, że Ci, którzy po nas tu przyjdą będą umieli słuchać. Znaleźć je można na południe od Wąchocka, kiedyś służyły za schronienie, dziś są pomnikami przyrody.

Wyobraźcie sobie silnie podcięty próg skalny, który tworzy okapy i nisze, w jednej z nich - w środkowej skale - miejsce, w którym może się zmieścić kilka osób. To ona - Cygańska Kapa. Skąd ta niezwykła nazwa?

Lubię sobie wyobrażać, że zatrzymywały się tu tabory cygańskie...

Kolorowy cygański tabor przedzierał się przez podszytą bagnem gęstwinę. Piękny lud o ciemnych oczach i złocistej skórze przemierza od stuleci ziemię, gdy słońce wzejdzie odkrywają świat drogi, wszystko dzięki życzliwości słońca. I wirowały spódnice w rytm muzyki drzew... I podglądały oczy zazdrosne radość niczym nieposkromioną... Zakochiwały się serca...

Z taboru byłam, teraz znikąd jestem... - mówiła Papusza, a ja sobie myślę, że tak dziś się czuje Cygańska Kapa. taka na uboczu, niczyja i znikąd właśnie.

Tak, cygańska historia przemawia do mojej wyobraźni.

Podczas I i II wojny światowej skałki były schronieniem dla powstańców, partyzantów, prawdopodobnie także dla Żydów. I nie dziwi to w ogóle, bo miejsce ukryte jest w lesie, dziś przy drodze, ale kiedyś pewnie nie było tu żadnej ścieżyny.

Niedaleko Cygańskiej Kapy mamy formacje skalne Biały Kamień - mimo nazwy sugerującej jedną skałę to jest przynajmniej kilka. Progi, okapy, kazalnice - tak wyglądają. Czy były czyimś schronieniem? Sądząc po rozmiarze wydrążonych szczelin zdaje się to całkiem możliwe.

Te atrakcje znajdziecie całkiem blisko Starachowic, na trasie leśnej na Wykus. Po drodze można odwiedzić Obrazikową Górkę - już kiedyś o niej pisaliśmy.

A Zuzelanka... No cóż, nazwa ta ta od żużla ma pochodzić, którym drogę wysypano. Mnie się jednak nie widzi wcale to tłumaczenie. Jak wymyślę baśń, to Wam ją opowiem. Następnym razem.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.