JUŻ W KIOSKU

Kieleckie Westerplatte

2022-09-01 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

Podobieństwo do pomnika Obrońców Wybrzeża nie jest przypadkowe, ale żeby tego dowieść musimy się cofnąć kilkadziesiąt lat.

Jest rok 1939, kielecka 2. Dywizja Piechoty Legionów ma obstawić Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, pod dowództwem porucznika Leona Pająka jest tam kilkadziesiąt osób, część z nich to żołnierze 4 pułku piechoty Legionów, stacjonującego na stałe właśnie w Kielcach.

Zbliża się 1 września, to dobry czas na przypomnienie tamtych wydarzeń.

Z jednej strony morze wody, z drugiej morze Niemców - ziszcza się koszmar, ryk bombowców, świst pocisków, eksplozje, po których zostają wyrwy w murach wartowni, aż w końcu dźwięcząca w uszach cisza i strach...

„Czwartacy”  (bo 4 Pułk Piechoty) stanowili trzon załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, która bohatersko broniła swoich pozycji. Wielu "Czwartaków" oddało życie za ten kawałek ziemi, Ci którzy przeżyli pochylali głowy pod tym pomnikiem. Także za tych, którzy pod dowództwem ppłk Aleksandra Idzika bronili Kielc sformowani w 154 Pułku Piechoty.

Wielkie piekło na malutkim skrawku ziemi. Piekło, w którym udział brał między innymi starachowiczanin Eugeniusz Aniołek, o którym pisaliśmy w jednym z numerów.

Kielce - Westerplatte - Małe Verdun - tak to miejsce nazwali sami Niemcy biorąc pod uwagę żołnierzy, którzy mieli utrzymać pozycję przez 12 godzin, a walczyli bohatersko przez siedem dni i siedem nocy.

Krew, pot i łzy. Szaleństwo majora Sucharskiego, zaginiony Gienio i wielu innych, którzy polegli.

Pamiętajmy o Nich.

 

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa.