Ocena:
0/5 | 0 głosów
Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.
Podobieństwo do pomnika Obrońców Wybrzeża nie jest przypadkowe, ale żeby tego dowieść musimy się cofnąć kilkadziesiąt lat.
Jest rok 1939, kielecka 2. Dywizja Piechoty Legionów ma obstawić Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, pod dowództwem porucznika Leona Pająka jest tam kilkadziesiąt osób, część z nich to żołnierze 4 pułku piechoty Legionów, stacjonującego na stałe właśnie w Kielcach.
Zbliża się 1 września, to dobry czas na przypomnienie tamtych wydarzeń.
Z jednej strony morze wody, z drugiej morze Niemców - ziszcza się koszmar, ryk bombowców, świst pocisków, eksplozje, po których zostają wyrwy w murach wartowni, aż w końcu dźwięcząca w uszach cisza i strach...
„Czwartacy” (bo 4 Pułk Piechoty) stanowili trzon załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, która bohatersko broniła swoich pozycji. Wielu "Czwartaków" oddało życie za ten kawałek ziemi, Ci którzy przeżyli pochylali głowy pod tym pomnikiem. Także za tych, którzy pod dowództwem ppłk Aleksandra Idzika bronili Kielc sformowani w 154 Pułku Piechoty.
Wielkie piekło na malutkim skrawku ziemi. Piekło, w którym udział brał między innymi starachowiczanin Eugeniusz Aniołek, o którym pisaliśmy w jednym z numerów.
Kielce - Westerplatte - Małe Verdun - tak to miejsce nazwali sami Niemcy biorąc pod uwagę żołnierzy, którzy mieli utrzymać pozycję przez 12 godzin, a walczyli bohatersko przez siedem dni i siedem nocy.
Krew, pot i łzy. Szaleństwo majora Sucharskiego, zaginiony Gienio i wielu innych, którzy polegli.
Pamiętajmy o Nich.
/AM/

2023-01-21
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach
Za nami obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
2022-08-30
O czym szepcze Park Miejski
Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?
2022-09-03
"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc
Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
2022-09-01
"Dzika" historia Kielc
Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
2022-08-21
Tajemnice kieleckiej katedry
Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
2022-08-21
Miłosne rozterki
"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
2022-08-07
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy
Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
2022-07-31
Tajemnica Chełmowej Góry
Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
2022-07-30
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty
W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
2022-07-10