JUŻ W KIOSKU

O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30 12:28:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

Park Miejski jest wprost wymarzony do spacerów. Wiem, że znów tu wracamy, ale mam dla Was kolejną ciekawostkę - oto i ona, Plotkarka.

Jesień sprzyja podróżom w czasie. Figlarne dziewczyny ganiają się wśród liści, spod szalonych fryzur widać od czasu do czasu fragment zadziornego nosa, niosą się śmiechy... To w dzień. A wieczorem...

Suną pośród szpaleru dorodnych kasztanowców panie z parasolkami i szepczą tajemnice, kto z kim kiedy i dlaczego...  Po prawej lub lewej stronie alei (zależy skąd idą) mijają charakterystyczną basztę, zwaną właśnie „Plotkarką”. Wdzięcznie wieńczy ona mur ogrodzeniowy pałacyku Zielińskiego.

I tu dochodzimy do sedna. Dlaczego baszta nosi taką, a nie inną nazwę? Ano bo w baszcie tej bezpieczeństwa pałacyku strzegł strażnik, który miał oko i ucho na wszystko, co się dookoła działo. Powiada się, że był to najlepiej poinformowany człowiek w całych Kielcach. No cóż... nie dziwota, skoro słyszał wszystkie parkowe sekrety.

Na placu obok stoi muszla koncertowa, ale wcześniej... Stała tu stylowa kawiarenka z tarasami i kręgielnią. Obok zaś pijalnia wód mineralnych.

Nad tą częścią Parku Miejskiego czuwa pomnik Stefana Żeromskiego. Z pomnikiem wiąże się powiedzenie, które tyczy się ludzi przedsiębiorczych: „Ma łeb jak Żeromski w parku" W maju przychodzą tutaj przyszli maturzyści, wierząc, iż pokaźny „globus” Stefana przyniesie im sukces na maturze. Zresztą Stefan stoi tu nieprzypadkowo, w kieleckim parku toczy się akcja m.in "Dziejów grzechu". 

Piękny jest kielecki park, z baszty „Plotkarki” roznosi się echo tajemniczych szeptów, szum starych drzew opowiada historię miasta, a Żeromski i Staszic stoją od lat w nią zasłuchani.

Sam Pałacyk Zielińskiego to dziś Dom Środowisk Twórczych. Natomiast kiedyś to XVIII – wieczne biskupie budynki gospodarcze. Posesję tę w 1847 r. wydzierżawił, nowo mianowany naczelnik powiatu kieleckiego, Tomasz Zieliński, który stworzył jedną z najcenniejszych kolekcji w kraj - militaria, obrazy oraz inne cenne dzieła. 

 Dziś na terenie pałacu odbywają się liczne koncerty, spotkania, występy.

 

/Aneta Marciniak/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.