JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30 12:28:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

Park Miejski jest wprost wymarzony do spacerów. Wiem, że znów tu wracamy, ale mam dla Was kolejną ciekawostkę - oto i ona, Plotkarka, a konkretnie to Baszta Plotkarka. 

Jesień sprzyja podróżom w czasie. Figlarne dziewczyny ganiają się wśród liści, spod szalonych fryzur widać od czasu do czasu fragment zadziornego nosa, niosą się śmiechy...

To wszystko w dzień. A wieczorem...

Suną pośród szpaleru dorodnych kasztanowców panie z parasolkami i szepczą tajemnice, kto z kim kiedy i dlaczego...  Po prawej lub lewej stronie alei (zależy skąd idą) mijają charakterystyczną basztę, zwaną właśnie „Plotkarką”. Wdzięcznie wieńczy ona mur ogrodzeniowy pałacyku Zielińskiego.

I tu dochodzimy do sedna. Dlaczego baszta nosi taką, a nie inną nazwę? Ano bo w baszcie tej bezpieczeństwa pałacyku strzegł strażnik, który miał oko i ucho na wszystko, co się dookoła działo. Powiada się, że był to najlepiej poinformowany człowiek w całych Kielcach. No cóż... nie dziwota, skoro słyszał wszystkie parkowe sekrety. Zawsze ilekroć tamtędy przechodzę, zdaje mi się, ze słyszę p+ploteczki z przeszłości. 

Wsłuchajcie i się Wy w te parkowe szepty. 

Na placu obok stoi muszla koncertowa, ale wcześniej... Stała tu stylowa kawiarenka z tarasami i kręgielnią. Obok zaś pijalnia wód mineralnych.

Nad tą częścią Parku Miejskiego czuwa pomnik Stefana Żeromskiego. Z pomnikiem wiąże się powiedzenie, które tyczy się ludzi przedsiębiorczych: „Ma łeb jak Żeromski w parku" W maju przychodzą tutaj przyszli maturzyści, wierząc, iż pokaźny „globus” Stefana przyniesie im sukces na maturze. Zresztą Stefan stoi tu nieprzypadkowo, w kieleckim parku toczy się akcja m.in "Dziejów grzechu". 

Piękny jest kielecki park, z baszty „Plotkarki” roznosi się echo tajemniczych szeptów, szum starych drzew opowiada historię miasta, a Żeromski i Staszic stoją od lat w nią zasłuchani.

Sam Pałacyk Zielińskiego to dziś Dom Środowisk Twórczych. Natomiast kiedyś to XVIII – wieczne biskupie budynki gospodarcze. Posesję tę w 1847 r. wydzierżawił, nowo mianowany naczelnik powiatu kieleckiego, Tomasz Zieliński, który stworzył jedną z najcenniejszych kolekcji w kraj - militaria, obrazy oraz inne cenne dzieła. 

 Dziś na terenie pałacu odbywają się liczne koncerty, spotkania, występy.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa.