JUŻ W KIOSKU

Wyjątkowy koncert i nagrody dla przedsiębiorców

2021-09-01 07:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

4 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia organizowane przez Powiat Starachowicki - wręczenie Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” i koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam” w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

fot. Gazeta Starachowicka

W najbliższą sobotę, władze powiatu uhonorują najlepszych przedsiębiorców z naszego powiatu, podczas gali wręczenia Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: mikro-, małych-, średnich- i dużych przedsiębiorstw, a statuetka nawiązuje do autentycznych pierścieni z III w n.e. odnalezionych w dolinie rzeki Kamiennej w 1930 r., w pobliżu dzisiejszego Muzeum Przyrody i Techniki.

Bezpośrednio po gali odbędzie się koncert „Krzysztof Penderecki in Memoriam” w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Rok temu Powiat Starachowicki dołączył do elitarnego grona samorządów, które współtworzą to wydarzenie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena.

Tym razem przed starachowicką publicznością wystąpi „Trio Penderecki” - nowy zespół muzyczny, noszący imię zmarłego w marcu 2020 r. Krzysztofa Pendereckiego.

Na scenie można będzie zobaczyć wiolonczelistę Claudio Bohórqueza (obecnie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów klasycznych na świecie), skrzypka Mateusza Makucha – zwycięzcę m.in. Concerto Competition Morningside Music Bridge w Calgary (2013) oraz pianistę Andrzeja Wiercińskiego – zwycięzcę m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint - Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

Artyści zagrają pod hasłem „Krzysztof Penderecki in Memoriam”, w pierwszą rocznicę śmierci Maestro oddając w ten sposób hołd największemu polskiemu kompozytorowi naszych czasów. Koncert rozpocznie się wykonaniem „Chaconny” Krzysztofa Pendereckiego w transkrypcji Jeajoona Ryu, znanego koreańskiego kompozytora a zarazem byłego studenta Mistrza.

Słynna część „Polskiego Requiem” została zaaranżowana specjalnie dla „Penderecki Trio”. Wykonane zostanie także Trio Antonina Dvoraka - ulubionego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy również kilka utworów Fryderyka Chopina.

Całość zostanie okraszona wierszami wielkich polskich poetów - Cypriana Kamila Norwida i Adama Zagajewskiego w interpretacji aktora filmowego i teatralnego Sławomira Hollanda.

Wstęp na galę i koncert odbywać się będzie z zaproszeniami. Można je bezpłatnie uzyskać w muzeum. Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji na naszej stronie internetowej www.powiat.starachowice.pl i w mediach społecznościowych.

/Aktualności Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

2021-11-26

Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

Zakończyły się prace związane z przebudową drogi powiatowej Radkowice – Szerzawy. Wąwóz lessowy w Radkowicach jest już zabezpieczony.
Zwolnij i jedź bezpiecznie

2021-11-25

Zwolnij i jedź bezpiecznie

Kolejne radarowe wyświetlacze prędkości pojawiły się przy drogach powiatowych. Urządzenia znajdują się przy ulicy Radomskiej w Wąchocku oraz Iłżeckiej w Starachowicach, mobilizując kierowców do jazdy z odpowiednią prędkością.
Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

2021-11-22

Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

Sprzedaż starego szpitala, pozyskiwanie środków na inwestycje, poprawa bezpieczeństwa na drogach, remont i termomodernizacja Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, walka z COVID – 19 i troska o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług medycznych – tak wyglądał ostatni rok pracy Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

2021-10-27

Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

28 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbędzie się XXXIII sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/857/rada-powiatu-starachowickiego.htm.
Podglądali dobre praktyki

2021-10-26

Podglądali dobre praktyki

Przedstawiciele gmin i powiatów  z północnej części województwa świętokrzyskiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Nowego Sącza i Muszyny, będącym kontynuacją cyklu spotkań, organizowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, w sprawie kierunków rozwoju sieci dróg rowerowych.
Odznaczenia dla pedagogów

2021-10-19

Odznaczenia dla pedagogów

Medale, krzyże zasługi, nagrody starosty i prezydenta trafiły w tym roku do blisko 60 nauczycieli i pracowników oświaty z miejskich i powiatowych placówek z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczyste obchody święta nauczycieli odbyły się 18 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z udziałem władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich, a także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. 
Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

2021-10-14

Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

Nowa nawierzchnia, pobocza, zjazdy na posesje oraz zmodernizowany system odwodnienia – tak wygląda wyremontowany 850 m odcinek ulicy Górnej na drodze powiatowej w Krynkach (gm. Brody). 13 października br. odbyło się oficjalne otwarcie drogi z udziałem władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, ku zadowoleniu mieszkańców. 
Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

2021-10-10

Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

Po osuwisku przy moście w Wieloborowicach (gm. Pawłów) nie ma już śladu. Powiat samodzielnie sfinansował naprawę skarpy wraz z rowem przy drodze powiatowej nr 0603T, które zostały zniszczone po intensywnych opadach deszczu. Kosztowało to prawie 90 tys. zł. W całości były to środki z budżetu powiatu. 
Konsultacje społeczne nowego programu unijnego w Powiecie Starachowickim

2021-10-08

Konsultacje społeczne nowego programu unijnego w Powiecie Starachowickim

Trwają konsultacje społeczne projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. 5 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także samorządów i organizacji w powiecie starachowickim.