JUŻ W KIOSKU

Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

2024-04-22 09:30:08

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat rozpoczął przygotowania do sięgnięcia po duże środki na rewitalizację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Na najbliższej sesji Rady Powiatu zabezpieczone zostaną fundusze na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, który będzie niezbędny, by aplikować do szwajcarskiego mechanizmu finansowego.

Uczestnicy wizyty studyjnej w Przeworsku / fot. J. Materek

O tym, jak dużą atrakcją jest podróż Starachowicką Koleją Wąskotorową, nie trzeba nikogo dziś przekonywać. Linia została oddana do użytku w roku 1950. Była wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich aż do 1997 kiedy to ostatecznie ją zawieszono. Dwa lata wcześniej została wpisana do rejestru zabytków. W 2003 r. Powiat Starachowicki zawarł umowę użyczenia z PKP i przywrócił ruch turystyczny, najpierw na odcinku Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie, a później na odcinku Iłża – Marcule. W działaniach tych bierze udział także Gmina Iłża. Przez cały czas pozyskiwany był tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu, w czym pomagali wolontariusze m.in. ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych. Aby zrewitalizować wąskotorówkę w całości potrzeba jednak kilkudziesięciu milionów złotych i o te fundusze Powiat będzie zabiegał, jak zapowiedział już wcześniej.

Niespełna 1,5 roku temu podpisana została deklaracja współpracy w tej sprawie między Powiatem a Gminą Starachowice, Gminą Brody, Gminą Iłża, Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Wąskotorowych, Nadleśnictwem Starachowice, Nadleśnictwem Marcule, operatorem SKW, PTTK Oddziałem Międzyszkolnym w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Starachowicach. A teraz czas na kolejne działania. 15 kwietnia br. odbyła się wizyta studyjna w Starostwie Powiatowym w Przeworsku z udziałem Członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, a także przedstawicieli gmin: Starachowice i Brody, Muzeum Przyrody i Techniki, Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych, jak i spółdzielni socjalnych: Integracja i Starachowiczanka. Miała ona na celu zapoznanie się z doświadczeniami Powiatu Przeworskiego w zakresie rewitalizacji Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej POGÓRZANIN, ale także rozwoju infrastruktury turystycznej i innych skupionych wokół niej branż. Wnioski z wizyty zostały zaprezentowane przez uczestników podczas spotkania z Zarządem Powiatu w Starachowicach, które odbyło się 17 kwietnia br.

Na najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 25 kwietnia br. wprowadzona zostanie uchwała, która zagwarantuje zabezpieczenie środków na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego dla Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Dokument ten będzie niezbędny, by aplikować o środki zewnętrzne. Aktualnie brane są pod uwagę różne źródła finansowania, m.in. program Feniks, środki z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach tzw. MOF-ó, czyli Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, a przede wszystkim środki ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego, który stwarza możliwości na pozyskanie największego dofinansowania. W tym celu Powiat planuje zawrzeć partnerstwo ze wspomnianymi gminami, instytucjami i stowarzyszeniami, a niewykluczone, że również z przedsiębiorcami. Za tego rodzaju działania przyznawana jest bowiem dodatkowa punktacja. To jednak odbędzie się już w nowej kadencji samorządu powiatowego.

Takim taborem dysponuje Przeworska Kolejka Wąskotorowa POGÓRZANIN / fot. J. Materek

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.