JUŻ W KIOSKU

Wiadukt pnie się do góry

2024-04-02 09:30:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ruszył montaż stalowej konstrukcji wiaduktu. 24 marca br. zamontowane zostały dwie pierwsze belki o długości ok. 20 m wraz z siedmioma poprzecznicami po stronie południowej. Dzień później pojawiły się takie same po stronie północnej, które finalnie zostały połączone z nim rusztem dolnym. Montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli łuków, planowany jest w połowie kwietnia.

fot. Powiat Starachowicki

Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej. Będzie w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Jego rozpiętość zaplanowano na około 67 metrów, a długość samej tylko części mostowej szacuje się na 350 metrów (razem z drogami dojazdowymi będzie to 1800 metrów). Na całej długości wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Powstaną także zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, łącznie osiem, które mają rozwiązać, problem zalewania tej części miasta. Wszystko to ma być gotowe do końca roku. Za nami większość prac ziemnych. Oko cieszy już parking przy ulicy Kwiatkowskiego. Postępy widać też na ulicy Wielkopiecowej oraz Hutniczej. Dużo dzieje się również przy samym obiekcie. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji wiaduktu, która powstała w Hucie Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej.

Transport elementów, zgodnie z zapowiedziami, dotarł do Starachowic 23 marca br. Dzień później, w niedzielę,24 marca br. zamontowano dolne elementy konstrukcji rusztu tj. 2 belki nośne długości ok. 20 m wraz z 7 poprzecznicami na podporze po stronie południowej inwestycji. Cało to przedsięwzięcie trwało ponad 6 h.

Dzień później, tj. w poniedziałek, 25 marca rozpoczął się montaż elementów po stronie północnej, a tuż przed weekendem fragmentu nad linią kolejową, co w konsekwencji doprowadziło do połączenia rusztem dolnym obu podpór wiaduktu.

- Było to najtrudniejsze, zarówno pod względem logistycznym, jak i technicznym zadanie na tym etapie, w którym liczyła się duża precyzja oraz dokładność – podsumował starosta Piotr Ambroszczyk.

Także w zeszłym tygodniu położone zostały już pierwsze warstwy masy bitumicznej na nowym śladzie ulicy Hutniczej tj. na odcinku od rozbudowanego ronda Hutnicza-Piłsudskiego w stronę przejazdu kolejowego.

Montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu czuli łuków, planowany jest w połowie kwietnia.

fot. Powiat Starachowicki

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 Wolontariusze doradzą staroście

2024-04-12

Wolontariusze doradzą staroście

Powstało Powiatowe Centrum Wolontariatu. Ta licząca 15 osób jednostka ma być organem doradczym starosty w sprawie działań non- profit. 
Liderzy powiatowej gospodarki

2024-04-06

Liderzy powiatowej gospodarki

Po raz szósty wręczono Honorowe Nagrody Gospodarcze Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” dla wyróżniających się lokalnych biznesmenów. Ich laureatami zostały przedsiębiorstwa STAR-MAX i ZAPAŁA orasz spółka Merkson. Galę gospodarczą po raz drugi połączono z wyróżnieniem także innych działań wspierających samorząd. Statuetkę Starzecha i tytuł Przyjaciela Powiatu Starachowickiego otrzymała wieloletnia działaczka Związku Harcerstwa Polskiego Małgorzata Ślaska.   
Ruszyła kwalifikacja wojskowa 

2024-04-04

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 

Po świętach (2 kwietnia br.) ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, ocenia stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 23 kwietnia i obejmie ponad 500 osób. 
Dwie nowe klasy mundurowe

2024-04-03

Dwie nowe klasy mundurowe

Od nowego roku szkolnego w dwóch starachowickich szkołach średnich: Zespole Szkół Zawodowych nr 1 oraz III Liceum Ogólnokształcącym mają powstać Oddziały Przygotowania Wojskowego. Młodzież będzie w nich mogła zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności w tym zakresie.             
Młodzieżowa Rada Powiatu rozpoczęła swoją działalność

2024-04-03

Młodzieżowa Rada Powiatu rozpoczęła swoją działalność

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie, na którym młodzi samorządowcy złożyli ślubowanie, odbyło się 27 marca br. Za nimi też pierwsze głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących MRP.
Patronat Cechu nad klasą wielozawodową w ZSZ nr 3

2024-04-03

Patronat Cechu nad klasą wielozawodową w ZSZ nr 3

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Starachowicach obejmie swym patronatem klasę wielozawodową w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. 25 marca br. podpisane zostało porozumienie w tej sprawie.
Powiatowa Rada Seniorów rozpoczęła swoją działalność

2024-03-25

Powiatowa Rada Seniorów rozpoczęła swoją działalność

22 marca br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się pierwsze spotkanie tego nowego gremium, choć jeszcze w niepełnym składzie.
Powiat Starachowicki w gronie najlepszych powiatów w Polsce

2024-03-18

Powiat Starachowicki w gronie najlepszych powiatów w Polsce

15 miejsce w kraju i tytuł laureata Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu stały się faktem! 13 marca br. podczas XXX Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Karpaczu starosta Piotr Ambroszczyk odebrał nagrodę dla naszego Powiatu. Jesteśmy w dwudziestce najszybciej rozwijających się i najlepiej zarządzanych powiatów od 60 do 120 tys. mieszkańców w Polsce.
Konstrukcja wiaduktu już po odbiorze

2024-03-13

Konstrukcja wiaduktu już po odbiorze

Najprawdopodobniej 24 marca br. rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej wiaduktu. 6 marca br. odbył się odbiór II etapu prac w zakładzie produkcji Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. Za około dwa tygodnie elementy zostaną przetransportowane do Starachowic. 
Żelazne pierścienie czekają

2024-03-12

Żelazne pierścienie czekają

Rusza VI edycja Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”, przyznawanej firmom za szczególny wkład w rozwój Powiatu Starachowickiego. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 marca br.