JUŻ W KIOSKU

Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31 17:00:00

Ocena:

2/5 | 1 głosów

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.

Od 1920 roku tworzy jeden z pięciu Obszarów Ochrony Ścisłej i przy założeniu, że na takim obszarze ręka człowieka nic nie działa, to właśnie tam widać to najlepiej, Lekko unosząca się mgła, powalone drzewa, omszałe pnie, wilgoć - to wszystko wprowadza leciuteńki klimat grozy. Może to za przyczyną jesieni, jestem tu, gdy lekko mży, błota po uszy i zimno jak w psiarni.

Może latem wygląda inaczej.

Zachęcać będę, bo to góra z odwagą polskich wojów jest związana.

A było to tak.

W XIII wieku stanęli na niej broniący kraju przed najazdem Jaćwingów polscy rycerze. Ale był jeden problem -  ponieważ liczebnie byli zdecydowanie słabsi od wroga, trzeba było zatem jakiegoś fortelu. A, że nasi nie tylko odważni jak wilki, ale i szczwani niczym lisy, to ponakładali swoje szyszaki na czubki młodych modrzewi. Gdy te zabłysły w słońcu, Jaćwingowie pomyśleli, że mają do czynienia z dużą siłą i... Oczywiście wycofali się.

Od tych szyszaków, czyli hełmów pochodzić ma nazwa wzniesienia.

Inni powiadają, że góra ma kształt hełmu właśnie, co najlepiej z platformy widokowej na gołoborzu widać.

Chełmowa Góra stanowi najdalej wysuniętą na wschód enklawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ma tylko 351 m n.p.m. i od Puszczy Świętokrzyskiej różni się tym, że zamiast jodeł rosną na niej modrzewie. Najpotężniejsze mają prawie 40 m wysokości i pnie o pierśnicy 1,5 m. Najstarsze okazy liczą już sobie ponad 200 lat. Ciekawostką jest fakt, że większość modrzewi ma pnie wygięte niczym szable.

Mrowisk tam jest od groma. A zatem, żeby jakaś Pani Telimeną się nie stało, to radze nie przysiadać w przypadkowych miejscach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.
Kęsy czasu

2022-07-02

Kęsy czasu

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach Ziemia pęka nadzieją rodzi się południca...
Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

2022-06-24

Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry - tak prezentuje się aplikacja mobilna Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne. zrealizowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Legendy i opowieści niezwykłe

2022-06-12

Legendy i opowieści niezwykłe

Zwiedzać można różnie. Ja najbardziej lubię wędrować ścieżkami legend i baśni, i taki właśnie pomysł mam na dzisiejsze spotkanie z Wami. Zapraszam zatem na zawichojską ziemię.
Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

2022-06-03

Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

Bodzentyn, miasto, które odwiedzaliśmy wielokrotnie i tylko od czasu do czasu podawałam Wam co smakowitsze kąski. Przyszedł czas, żeby z Bodzentyna zrobić danie główne i zaproponować to miasto na wiosenno letnią wycieczkę. Gwarantuję przewodnickim słowem, że nie będziecie zawiedzeni, szczególnie jeśli przynajmniej część trasy przejdziecie pieszo lub przejedziecie rowerem.  A zatem do rzeczy...
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.
Na peryferiach boskiego ogródka

2022-05-06

Na peryferiach boskiego ogródka

Odeszli. Ona i on. Zostały tylko westchnienia ścian. Marznie chałupa bez ognia w piecu i wypatruje wiosny. I płacze, bo nie ma już serca. A był kiedyś sufit dla kogoś niebem, które właśnie spadło. Nikt nie przesunie garnka na piecu, nie zmiecie okruchów ze stołu, nie pomodli do świętego obrazu... Puste domy tęsknią, porzucona kapota udaje, że ktoś ją jeszcze założy, sukienka powoli traci nadzieję.