JUŻ W KIOSKU

Świętokrzyski "Biegun Ciepła"

2021-09-28 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jesień. Wpadła w tym roku jakoś tak gwałtownie, szturchnęła pod żebro, rozpłakała się deszczem i wymusiła na którejś z miejskich instytucji, żeby z kaloryferów poszło ciepło. U mnie grzeją, a u Was?

Zimno okrutnie.

 Dobrze, że chociaż pięknie, bo przecież żadna pora nie daje tak cudownego klimatu jak jesień właśnie.

Widzicie te podmuchy wiatru tańczące w drobinkach pyłu roziskrzonych kapryśnym słońcem? Czujecie korzenne zapachy kardamonu, kolendry i cynamonu w kawie, która grzeje Wam dłonie? Nie zachwycają Was niekończące się ceregiele złotych liści i rześkie poranki? Mnie zawsze i nieustannie, a jesienna kawa smakuje najlepiej. Brakuje mi tylko świerszcza i wiatru w komie.

Dobra, dość tych poezji. O cieple miało być. Wiem, że jak tylko się zbliżają mrozy to część czytelników nerwowo zaczyna szukać pomysłu na dogrzanie się. Mąż, żona, wakacje w Meksyku, rękawiczki, swetry, kaloryfery. O, i te ostatnie to całkiem dobry pomysł. Zapraszam więc do Stąporkowa, na świętokrzyski "Biegun Ciepła". To właśnie tam, czyli rzut beretem od Starachowic, stoi największy na świecie grzejnik. Ma ponad 2 metry wysokości i stoi w centrum miasteczka od 1978 roku. On... ma... tyle.. lat... co ja...

Jakiż on piękny i młody.

I chociaż nie słychać w nim bulgoczącej już wody, a młodsi czytelnicy mogą w ogóle nie zrozumieć o co chodzi, to przecież ma zasługuje na kolejne pięć minut, prawda? Tego typu grzejniki nie są już produkowane, ale można jej jeszcze spotkać w nieco starszym budownictwie. Działają doskonale.

Dlaczego stoi w Stąporkowie? Bo przed laty ponad 80% grzejników było produkowanych właśnie tu, w Odlewni Żeliwa Stąporków. Podobno pierwsze partie szły aż za Ural, do daczy bogaczy. Warto zahaczyć o to miasteczko choćby przejazdem, zobaczyć ten największy grzejnik, ale także kilka mniejszych, o oryginalnych rozmiarach. A jeśli będzie Wam wciąż zimno, to podobno działa Kawiarenka "Pod grzejnikiem" - sądzę, że pomysłów na rozgrzanie się będzie tam pod dostatkiem.

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.