JUŻ W KIOSKU

Podróże według Moniki

2021-09-04 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Lekarz medycyny rodzinnej, radna Rady Miasta, znana z celebrowania chwil i uwieczniania ich na pięknych zdjęciach. Jeśli nie możecie jej spotkać w Starachowicach to na pewno znajdziecie ją w górach, Tatry, Bieszczady, Gorce - to jej klimaty. Ale przecież nie tylko

archiwum prywatne

Właśnie dotarło do mnie, że to już rok upłynął od naszego pierwszego spotkania i reportażu o niej. O podróżach rzecz jasna, bo to one stanowiły tło tamtego spotkania. Namawiałam ją już wtedy na prelekcję podróżniczą, bo ma się dziewczyna czym pochwalić i... Tym razem ja się pochwalę, bo udało mi się ją namówić i w miniony piątek (27 sierpnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie pod tytułem "Cuda wianki Sri Lanki". Konia z rzędem temu, kto tam był, a jeśli nie był to jestem pewna, że po tej pełnej pasji opowieści starachowicka ekipa słuchaczy już rezerwuje bilety.

Było świetnie i inspirująco. Duża zasługa zdjęć, które towarzyszyły prelekcji, bo Monika uwieczniła na nich każdą chwilę, piękno natury i ludzi, których tak lubi obserwować. Nie zabrakło historii w postaci nawiązań do wojny domowej z Tamilami stanowiącymi mniejszość etniczną, ale spotkanie było przede wszystkim zanurzeniem się w naturę i kulturę. Była okazja poznać piękne rzeźby, świątynie wykute w skałach, Monika Rutkowska zabrała na szczyty wzgórz skąd rozpościerały się zapierające dech widoki.

Tak, i nagle zachciało się tam być. Pojechać, chłonąć i czerpać pełnymi garściami. Dzięki Monice Rutkowskiej na chwilę stało się to możliwe.

Prelekcja odbyła się w ramach projektu "Ale Jazda! Od Czytelnika do Podróżnika". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Baśka

2022-05-10

Baśka "Zorro" Jimenez i jej amerykański sen

Miejsce to pulsuje od słońca, ptasich śpiewów i zapachów, te ostatnie chwytają się końskiej grzywy i niosą na całe gospodarstwo. Wiosna przekracza jego progi nieśmiało jak pensjonarka, pogłaszcze aksamitne chrapy, wda się w pogoń z wiatrem i przemknie szybko niczym film...
Wędrowali w poszukiwaniu zimy

2021-12-10

Wędrowali w poszukiwaniu zimy

Starachowicki Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach to stowarzyszenie, które skupia wielbicieli aktywnego wypoczynku. Wszyscy ci, którzy lubią maszerować, wspinać się i zwiedzać, robią to właśnie pod szyldem "peteteku". Słusznie zresztą, bo przewodnikom współpracującym z oddziałem pomysłów na ciekawe trasy nie brak.
W Domu Chleba

2021-12-25

W Domu Chleba

Autonomia Palestyńska i Betlejem - miejsce, do którego zawsze chciałam dotrzeć. Będąc w Izraelu, wiedziałam, że to jest właśnie ten moment.
Wychodzili sobie małżeństwo

2021-12-03

Wychodzili sobie małżeństwo

Gdy spotykamy kogoś, kto patrzy w tym samym kierunku i jak my mierzy równie wysoko,  można to porównać do wspólnej wyprawy w góry. Szykuje się niezwykła przygoda. W przypadku naszych bohaterów - Justyny i Daniela Kasperkiewiczów - nabiera to dosłownego znaczenia
W drodze po Koronę Gór Polski

2021-10-30

W drodze po Koronę Gór Polski

Rodzinna legenda opowiada o małej Hani, która postanawia pójść w świat. I chociaż tamtej czterolatce to się nie udaje, to będzie się to udawać dorosłej Hannie.
Miłość, małpy i Lech Wałęsa

2021-09-22

Miłość, małpy i Lech Wałęsa

Powiada się, że Indie albo się kocha, albo się je nienawidzi i coś w tym jest. Indie wzięły mnie szturmem. Chwyciły za gardło, ścisnęły żołądek, nie pozwoliły tylko na jedno - na obojętność. Po chwilowym oszołomieniu wiedziałam jedno - zakochałam się
Nie po

2021-09-21

Nie po "Krzyk", a po figle

Dzisiejsze inspiracje nieco nietypowe, bo Warszawie towarzyszy Chełmno, a do tego wszystkiego dodam Oslo. Ale, że ze stolicy wszędzie blisko, to...
Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

2021-09-20

Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

Tu każdy zakątek jest tu malowniczy, każde miejsce historyczne, tu Orient zaleca się do Europy i śni, że jest władcą - tak o Stambule pisał Hans Christian Andersen, a ja przyznaję, że słowa te opisują to miasto jak żadne inne.
Islam, koty i stambulska menażeria

2021-09-18

Islam, koty i stambulska menażeria

Wiem, że ostatnio zabierałam Was do Stambułu i udowadniałam, że jest pełen magii i uroku. Tak na marginesie to mnie to miasto przypomina wielki pchli targ - z wózków, które wciskają się w każdą najmniejszą szczelinę, można kupić niemal wszystko. Dziś jednak na małą chwile zaproszę do Stambułu ze względu na mruczki.
O kijowskich zaułkach, zabytkach i kocie Pantiuszy

2021-09-17

O kijowskich zaułkach, zabytkach i kocie Pantiuszy

Kijów, nazywany miastem złotych kopuł, ma się czym pochwalić, przepiękne cerkwie, zabytki, smaczna kuchnia - to sprawia, że warto tu wpaść na dłużej.