JUŻ W KIOSKU

Prawdziwy „Strzał w dziesiątkę”

2022-12-11 08:02:29

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Starachowicach rozpoczęto nową historię sportu. 2 grudnia br. w hali sportowej ZSZ nr 3 w Starachowicach odbyły się pierwsze zawody łucznicze - międzypokoleniowy turniej łuczniczy „Strzał w dziesiątkę”, organizowany przez Stowarzyszenie Edu – Rozwój, a kilka dni później kolejny turniej pn. „Do celu”, którego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Sokół”. Duża frekwencja świadczy o sporym zainteresowaniu tą dyscypliną w naszym powiecie.

Starosta Piotr Ambroszczyk jest również trenerem łucznictwa / fot. Powiat Starachowicki

Choć nie jest to piłka nożna, strzelanie z łuku cieszy się w Polsce coraz większej popularnością. Trudno się dziwić, bo jest to sport zarówno dla małych, jak i dużych, dla kobiet i dla mężczyzn. Można się było o tym przekonać podczas międzypokoleniowego turnieju łuczniczego „Strzał w dziesiątkę”, jaki odbył się 2 grudnia w hali sportowej ZSZ nr 3 w Starachowicach, a także Turnieju Łuczniczego pn. „Do celu”, jaki odbył się 7 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach. Oba eventy zostały zorganizowane w ramach mikrograntów - lokalnych inicjatyw społecznych w powiecie starachowickim. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego, wychowankowie placówki opiekuńczo – wychowawczej i starszego pokolenia z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach. W przypadku większości było to pierwsze spotkanie z tym sportem.

- Wspólnie zaczynamy nową historię sportu w Starachowicach – mówił podczas otwarcia starosta Piotr Ambroszczyk.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali trenerzy: Piotr Ambroszczyk, Michał Gutowski, Krzysztof Szczygieł, Mirosław Niewczas, Izabela Linek, Krzysztof Karoń, Paweł Wiśniewski, Piotr Borowiec, Sławomir Kurek, Elżbieta Majrzchak, Joanna Obuch, Piotr Głowacz, Michał Brzozowski, Michał Nowak, Marcin Kot oraz Lizeta Krzoska.

Wyczyny łuczników podziwiał także członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, który uczestniczył w drugim turnieju. Na najlepszych zawodników czekały oczywiście nagrody.

- Jestem zachwycony poziomem zarówno zawodników, jak i trenerów – mówił Krzysztof Karoń – członek Polskiego Związku Łuczniczego, który w ramach projektu szkolił też instruktorów. –Cieszę się, że mogę pracować w tak sympatycznym gronie i że wspólnie rozpoczynamy przygodę z łucznictwem w Starachowicach. Chcemy, aby powstało tutaj centrum łucznictwa polskiego, bo są tu ku temu dobre warunki – powiedział K. Karoń.

Starosta Piotr Ambroszczyk jest przekonany, że dyscyplina przyjmie się u nas, z uwagi na jej wielorakie zalety.

Strzelanie z łuku wymaga nie tylko wyćwiczenia ciała, ale również umysłu. Musimy być w pełni skoncentrowani, szybko podejmować decyzje i panować nad emocjami. Spokój, koordynacja – to tylko część cech, jakie ćwiczymy podczas strzelania. Bardzo ważną zaletą jest również eliminacja wad postawy takich jak boczne skrzywienie kręgosłupa. W takim przypadku łucznictwo staje się nie tylko pasją, lecz również formą rehabilitacji. Poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia górne partie grzbietu, ale również stabilizację tułowia, na czym na wszystkim bardzo zależy.

- Jestem przekonany, że w niedługim czasie zbudujemy prawdziwie mistrzowską drużynę w naszym powiecie – stwierdził starosta, dziękując zarówno Stowarzyszeni Edu – Rozwój, jak i Zespołowi Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach za doskonałą organizację.

fot. Powiat Starachowicki

/źródło: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Punkt udostępniania dokumentacji medycznej

2023-03-21

Punkt udostępniania dokumentacji medycznej

Byłeś pacjentem dawnej Poradni Psychiatrycznej Agnieszki Sokół w Starachowicach i potrzebujesz dokumentacji medycznej? Możesz ją teraz uzyskać w Punkcie udostępniania dokumentacji medycznej w PZOZ w Starachowicach, w budynku Poradni Specjalistycznych w gabinecie 41 (na parterze). Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 41 273 99 56 w godz. 8.00 - 13.00. 
Dobre wieści dla pacjentów onkologicznych

2023-03-21

Dobre wieści dla pacjentów onkologicznych

Rak prostaty i przerzuty do kości - to dwa nowe zakresy, które w połowie tego roku mają ruszyć w starachowickiej onkologii. Oddział Onkologiczny Dzienny przygotowuje się do realizacji dwóch Programów Lekowych finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. To ukłon w stronę pacjentów, którzy do tej pory musieli się leczyć poza naszym powiatem.
Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

2023-03-13

Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

W Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie rusza całodobowa opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z powiatu starachowickiego. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą już składać wnioski.
Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

2023-02-22

Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

Powiat Starachowicki zapewni wytchnienie rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wreszcie będą mogli sobie pozwolić na krótki urlop, nie martwiąc się o podopiecznych, którzy będą mieć zapewnioną fachową opiekę w całodobowej placówce. Z pomocy będą mogły skorzystać w tym roku 62 osoby. Usługi będą świadczone w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie.
Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

2023-02-22

Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (23 lutego br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/ 
Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

2023-02-07

Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

Do 14 lutego br. wydłużony został termin składania ofert w przetargu dotyczącym poprawy warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach. Powodem, jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach Andrzej Klimczak, jest bardzo duże zainteresowanie, w tym wpływające pytania od potencjalnych oferentów. 
Dla bezpieczeństwa na drogach

2023-02-07

Dla bezpieczeństwa na drogach

Niebawem dobiegną końca prace projektowe przy przebudowie i rozbudowie odcinków dróg powiatowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji  Strategicznych. Chodzi o fragmenty czterech dróg powiatowych o łącznej długości 6,5 km na terenie gmin: Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, w tym długo wyczekiwaną przebudowę jezdni na odcinku od skrzyżowania na Lipie do skrzyżowania na Lubienie. Tymczasem zakończyły się prace remontowo – montażowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zarządzanych przez Powiat. 
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

2023-02-01

Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

Mieszkasz na terenie powiatu starachowickiego? Jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub opiekunem dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli tak, możesz ubiegać się o asystenta, który będzie cię wspierał w czynnościach dnia codziennego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach rozpoczęło nabór, który potrwa do 10 lutego br. 
Podziękowanie za serce i wychowanie

2023-01-29

Podziękowanie za serce i wychowanie

Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.
Jak sobie radzić w kryzysie?

2023-01-29

Jak sobie radzić w kryzysie?

Jak rozmawiać z osoba będącą w kryzysie, mającą myśli samobójcze, czy z dzieckiem, które ma za sobą próbę samobójczą – na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się 25 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Jest to kolejne spotkanie w ramach działań zainicjowanych przez Powiat Starachowicki, wspólnie z III LO, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, związanych z zapobieganiem zachowaniom samobójczym.