JUŻ W KIOSKU

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie wreszcie na swoim

2022-12-22 09:36:14

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dobiegła końca modernizacja jednego z budynków Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. W poniedziałek (19 grudnia br.) odbyło się oficjalne otwarcie nowego obiektu. 

fot. Powiat Starachowicki

Nowy budynek nie przypomina już w niczym dawnej stołówki i sali gier. Pojawiły się w nim pracownie rękodzielnicze, rehabilitacyjne (do fizjoterapii i kinezyterapii), gabinet pielęgniarski, szatnie, natryski, toalety i pomieszczenia biurowe. Wszystko rzecz jasna dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo takie pracują w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej. W większości są to osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które dzięki placówce zyskują szansę nabycia nowych umiejętności i wdrożenia ich do pracy na konkretnych stanowiskach oraz poprawę zdrowia (zajęcia rehabilitacyjne), a w konsekwencji dobre funkcjonowanie społeczne. Z efektów ich pracy oraz usług korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne z całego regonu. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PZAZ w Stykowie jest jednym z najdłużej działających zakładów w kraju. Powstał jako jeden z pierwszych tego typu zakładów w Polsce. Trzy lata później otrzymał w trwały zarząd Ośrodek Wypoczynkowy w Stykowie. Z uwagi na nie najlepszy stan obiektów, większość działalności produkcyjnej zlokalizowana była w pomieszczeniach użyczonych przez parafię rzymskokatolicką w Kałkowie – Godowie, gdzie funkcjonowała przez ponad 20 lat, do grudnia br. czyli do czasu zakończenia modernizacji budynku dawnej stołówki i sali gier na terenie kompleksu w Stykowie. Dzięki realizacji tej inwestycji placówka może dziś funkcjonować w jednej lokalizacji, co znacznie ułatwi jej pracę. 

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pozyskanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Inwestycja opiewa na blisko milion złotych, z czego dofinansowanie pokryło niespełna 50 proc., a pozostałą część, czyli ponad 500 tys. zł sfinansował Powiat. Prace trwały ponad dwa lata, a ich oficjalny finał odbył się 19 grudnia br., podczas otwarcia nowego obiektu. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: starosta Piotr Ambroszczyk, kierownik PZAZ Justyna Witkowska, wójt gminy Brody Marzena Bernat, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON – Andrzej Michalski  oraz Ewa Kiniorska – kierownik oddziału projektu i funduszy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Pomieszczenia poświęcił ksiądz Zbigniew Stanios – proboszcz Sanktuarium Matki Bolesnej w Kałkowie – Godowie, na którego terenie funkcjonował przez lata PZAZ. Goście mieli okazję zwiedzić nowy budynek. 

W wydarzeniu uczestniczył również Andrzej Śledziona – założyciel i długoletni kierownik PZAZ. 

- Trwało to długo, ale cieszę się, że wspólnymi siłami udało się ziścić te plany – mówiła kierownik Justyna Witkowska, dziękując za pomoc wszystkim zaangażowanym. 

Starosta Piotr Ambroszczyk zapewnił o dalszym wspieraniu przez Powiat placówki i rozwijaniu jej potencjału. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

2023-03-13

Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

W Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie rusza całodobowa opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z powiatu starachowickiego. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą już składać wnioski.
Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

2023-02-22

Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

Powiat Starachowicki zapewni wytchnienie rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wreszcie będą mogli sobie pozwolić na krótki urlop, nie martwiąc się o podopiecznych, którzy będą mieć zapewnioną fachową opiekę w całodobowej placówce. Z pomocy będą mogły skorzystać w tym roku 62 osoby. Usługi będą świadczone w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie.
Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

2023-02-22

Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (23 lutego br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/ 
Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

2023-02-07

Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

Do 14 lutego br. wydłużony został termin składania ofert w przetargu dotyczącym poprawy warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach. Powodem, jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach Andrzej Klimczak, jest bardzo duże zainteresowanie, w tym wpływające pytania od potencjalnych oferentów. 
Dla bezpieczeństwa na drogach

2023-02-07

Dla bezpieczeństwa na drogach

Niebawem dobiegną końca prace projektowe przy przebudowie i rozbudowie odcinków dróg powiatowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji  Strategicznych. Chodzi o fragmenty czterech dróg powiatowych o łącznej długości 6,5 km na terenie gmin: Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, w tym długo wyczekiwaną przebudowę jezdni na odcinku od skrzyżowania na Lipie do skrzyżowania na Lubienie. Tymczasem zakończyły się prace remontowo – montażowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zarządzanych przez Powiat. 
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

2023-02-01

Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

Mieszkasz na terenie powiatu starachowickiego? Jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub opiekunem dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli tak, możesz ubiegać się o asystenta, który będzie cię wspierał w czynnościach dnia codziennego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach rozpoczęło nabór, który potrwa do 10 lutego br. 
Podziękowanie za serce i wychowanie

2023-01-29

Podziękowanie za serce i wychowanie

Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.
Jak sobie radzić w kryzysie?

2023-01-29

Jak sobie radzić w kryzysie?

Jak rozmawiać z osoba będącą w kryzysie, mającą myśli samobójcze, czy z dzieckiem, które ma za sobą próbę samobójczą – na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się 25 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Jest to kolejne spotkanie w ramach działań zainicjowanych przez Powiat Starachowicki, wspólnie z III LO, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, związanych z zapobieganiem zachowaniom samobójczym.
Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

2023-01-25

Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 stycznia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLIX sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Dofinansowanie dla PZAZ

2023-01-23

Dofinansowanie dla PZAZ

Ponad 500 tys. zł przekaże w tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na utrzymanie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. 19 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach podpisana została umowa w sprawie udzielenia dotacji na działalność zakładu w 2023 roku.