JUŻ W KIOSKU

Podziękowanie za pomoc uchodźcom

2023-01-22 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat Starachowicki doceniony przez Województwo za realizację projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy". Podczas gali, jaka odbyła się 16 stycznia w Filharmonii Świętokrzyskiej, starosta Piotr Ambroszczyk odebrał podziękowania z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik.

fot. Powiat Starachowicki

Integracja obywateli Ukrainy ze społecznością województwa, a także możliwość prezentacji kultury i dziedzictwa naszego regionu – to główne cele poniedziałkowej gali, jaka odbyła się w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przy okazji podziękowano też wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom, zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom, które od pierwszych dni po wybuchu wojny wspierają działania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. I właśnie w tym gronie znalazł się Powiat Starachowicki, który w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” wspiera, aktywizuje społecznie i zawodowo, a także adaptuje do nowych warunków obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego powiatu po 24 lutym 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym.

A oto co już zostało zrobione:

1. uruchomienie Centrum Pomocy Uchodźcom w Starostwie, w którym przyjmują:

- Sebastian Krupa – specjalista ds. integracji uchodźców, który opracowuje ścieżkę integracyjną,

- Tetiana Doroshenko – tłumaczka ukraińsko – polska.

(Jest ono w całości finansowane z projektu)

2. kurs języka polskiego na poziomie podstawowym dla 50 uczestników projektu,

3. krótkie kursy dokształcające dla 46 uczestników z zakresu: fryzjerstwa, stylizacji paznokci, komputera i obsługi maszyn CNC,

4. możliwość skorzystania z bezpłatnych tłumaczeń przysięgłych dokumentów z języka ukraińskiego na język polski i z języka polskiego na język ukraiński,

5. możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem lub osobą niesamodzielną wraz z wyżywieniem w trakcie korzystania ze wsparcia przez uczestników projektu.

6. spotkania z psychologami i prawnikiem,

7. transport na spotkania, warsztaty i do instytucji publicznych,

8. wycieczka integracyjno-krajoznawcza po powiecie starachowickim,

9. wyjścia na wydarzenia sportowe i kulturalne,

10. w okresie świątecznym:

- pomoc finansowa na zakup żywności, środków higieny osobistej, środków czystości, ubrań itp.,

- warsztaty świąteczne,

- paczki świąteczne dla dzieci z otoczenia uchodźców.

Na tym oczywiście nie koniec. Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2023 r.

Środki na pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020”, a całe przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z miastem Kielce i powiatami: kieleckim, skarżyskim i włoszczowskim, przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach i wiodącej roli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.

Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdyby nie praca zespołu z Biura Polityki Społecznej i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Filus – kierownik Biura Polityki Społecznej i Zdrowia.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

2023-01-25

Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 stycznia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLIX sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Dofinansowanie dla PZAZ

2023-01-23

Dofinansowanie dla PZAZ

Ponad 500 tys. zł przekaże w tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na utrzymanie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. 19 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach podpisana została umowa w sprawie udzielenia dotacji na działalność zakładu w 2023 roku.
„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

2023-01-21

„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

Ola Szaudel i Tadeusz Valde ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zostali zwycięzcami konkursu „Krótki film o bezpieczeństwie”, jaki odbył się w ramach kampanii społecznej "Reagując Ratujesz", ukierunkowanej na eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Uroczyste wręczenie nagród połączone z podsumowaniem działań odbyło się 13 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach. 
Szpital rozszerza specjalistykę

2023-01-18

Szpital rozszerza specjalistykę

Starachowicki szpital poszerza wachlarz usług medycznych. Do dyspozycji pacjentów są już cztery nowe poradnie, w tym stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych, neonatologiczna i neurologiczna dla dzieci, a w planach kolejne, w tym m.in. poradnia prenatalna dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia.
Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

2022-12-30

Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

Rada Powiatu w Starachowicach, podczas czwartkowej (29 grudnia 2022 r.) sesji przyjęła budżet na 2023 rok. Opiewa on na kwotę ponad 184 mln zł. Ponad 77 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje. 
Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

2022-12-28

Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (29 grudnia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLVII sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Pracowity rok w powiecie

2022-12-27

Pracowity rok w powiecie

Odcovidowienia szpitala, zakup budynku po PAKS, pomoc uchodźcom, rozwój polityki społecznej czy zwiększanie obronności – to tym obszarom podporządkowane były w tym roku działania starosty Piotra Ambroszczyka i Zarządu Powiatu. Największym jednak wzywaniem, które udało się przekuć w sukces, było pozyskanie 100 mln zł na budowę wiaduktu w Starachowicach.
Wyjątkowa Wigilia w wyjątkowym miejscu

2022-12-26

Wyjątkowa Wigilia w wyjątkowym miejscu

Czas spotkań wigilijnych to czas życzeń i podsumowań. I tak było właśnie podczas spotkania wigilijnego w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Judy Tadeusza w Starachowicach,
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie wreszcie na swoim

2022-12-22

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie wreszcie na swoim

Dobiegła końca modernizacja jednego z budynków Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. W poniedziałek (19 grudnia br.) odbyło się oficjalne otwarcie nowego obiektu. 
Dają nadzieję, działając

2022-12-21

Dają nadzieję, działając

Powiat Starachowicki zorganizował warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego dla psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, interwentów i profilaktyków. Poprowadził je Dariusz Łuczak – specjalista z tego zakresu, interwent, wykładowca akademicki i wieloletni praktyk.