JUŻ W KIOSKU

Podziękowanie za pomoc uchodźcom

2023-01-22 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat Starachowicki doceniony przez Województwo za realizację projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy". Podczas gali, jaka odbyła się 16 stycznia w Filharmonii Świętokrzyskiej, starosta Piotr Ambroszczyk odebrał podziękowania z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik.

fot. Powiat Starachowicki

Integracja obywateli Ukrainy ze społecznością województwa, a także możliwość prezentacji kultury i dziedzictwa naszego regionu – to główne cele poniedziałkowej gali, jaka odbyła się w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przy okazji podziękowano też wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom, zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom, które od pierwszych dni po wybuchu wojny wspierają działania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. I właśnie w tym gronie znalazł się Powiat Starachowicki, który w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” wspiera, aktywizuje społecznie i zawodowo, a także adaptuje do nowych warunków obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego powiatu po 24 lutym 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym.

A oto co już zostało zrobione:

1. uruchomienie Centrum Pomocy Uchodźcom w Starostwie, w którym przyjmują:

- Sebastian Krupa – specjalista ds. integracji uchodźców, który opracowuje ścieżkę integracyjną,

- Tetiana Doroshenko – tłumaczka ukraińsko – polska.

(Jest ono w całości finansowane z projektu)

2. kurs języka polskiego na poziomie podstawowym dla 50 uczestników projektu,

3. krótkie kursy dokształcające dla 46 uczestników z zakresu: fryzjerstwa, stylizacji paznokci, komputera i obsługi maszyn CNC,

4. możliwość skorzystania z bezpłatnych tłumaczeń przysięgłych dokumentów z języka ukraińskiego na język polski i z języka polskiego na język ukraiński,

5. możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem lub osobą niesamodzielną wraz z wyżywieniem w trakcie korzystania ze wsparcia przez uczestników projektu.

6. spotkania z psychologami i prawnikiem,

7. transport na spotkania, warsztaty i do instytucji publicznych,

8. wycieczka integracyjno-krajoznawcza po powiecie starachowickim,

9. wyjścia na wydarzenia sportowe i kulturalne,

10. w okresie świątecznym:

- pomoc finansowa na zakup żywności, środków higieny osobistej, środków czystości, ubrań itp.,

- warsztaty świąteczne,

- paczki świąteczne dla dzieci z otoczenia uchodźców.

Na tym oczywiście nie koniec. Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2023 r.

Środki na pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020”, a całe przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z miastem Kielce i powiatami: kieleckim, skarżyskim i włoszczowskim, przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach i wiodącej roli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.

Nie byłoby to oczywiście możliwe, gdyby nie praca zespołu z Biura Polityki Społecznej i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Filus – kierownik Biura Polityki Społecznej i Zdrowia.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowa winda w DPS już działa

2023-12-10

Nowa winda w DPS już działa

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach mogą korzystać już z nowej windy, przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zastąpiła ona dotychczasową, która służyła tutaj przez ponad 20 lat.
Ruszają inwestycje z Funduszu Rozwoju Dróg

2023-12-08

Ruszają inwestycje z Funduszu Rozwoju Dróg

Przebudowa drogi powiatowej w Lipiu, rozbudowa drogi w Adamowie, przebudowa przejścia dla pieszych w Dąbrowie, a także czterech kolejnych w Starachowicach. Powiat podpisał umowy na realizację tych inwestycji. Dla mieszkańców oznacza to jedno – poprawę warunków i bezpieczeństwa na drogach. 
Nowe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych

2023-12-05

Nowe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych

Po 7 latach obowiązywania zmieniają się stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych. Więcej będzie kosztować m.in. umieszczanie urządzeń obcych w pasie drogowym, prowadzenie tam robót, czy też ustawianie w obrębie działki drogowej, a więc na chodnikach, poboczach czy pasach zieleni urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi, czyli np. bankomatów, paczkomatów, ogródków gastronomicznych, kwietników czy reklam. 
Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

2023-11-24

Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 
Będzie mammograf w naszym szpitalu

2023-11-17

Będzie mammograf w naszym szpitalu

Mieszkanki powiatu starachowickiego nie będą musiały już jeździć do odległych ośrodków, aby wykonać badanie mammograficzne. Niebawem zrobią je u nas, w szpitalu. Powiat pozyskał ponad 750 tys. zł dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup mammografu i dostosowanie pomieszczeń do wykonywania badań mammograficznych w PZOZ w Starachowicach.
Zostań rodzicem zastępczym

2023-11-07

Zostań rodzicem zastępczym

103 to liczba rodzin zastępczych, jakie działają w naszym powiecie. Aż 71 z nich to rodziny spokrewnione, a tylko pięć ma status zawodowych. To nadal za mało, biorąc pod uwagę coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie. Codziennie przychodzą maile z pytaniem o miejsce dla kolejnych dzieci w pieczy zastępczej. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji szkolenia PRIDE dla rodzin zastępczych. 
Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

2023-10-25

Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 października br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

2023-10-24

Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

Rusza kolejna inwestycja drogowa w naszym powiecie. 16 października br. przekazany został teren budowy w Mircu Poddąbrowie, gdzie przebudowany zostanie ponad 200 m odcinek drogi powiatowej pomiędzy tą miejscowością a ulicą Langiewicza. Finał prac za ok. 1,5 miesiąca.
Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

2023-10-23

Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano ponad 2% kontraktu zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem finansowo-rzeczowym. Niebawem rozpocznie się palowanie, czyli wbijanie fundamentów pod nowy obiekt.
Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

2023-10-19

Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

Uwaga kierowcy! W związku z prowadzonymi robotami drogowymi od poniedziałku (23 października) do soboty (28 października br.) zamknięty będzie dla ruchu odcinek drogi powiatowej 0618T (Lipie-Henryk „Szyb”) - od zjazdu na Lipie do Willi Rosochacz.