Ocena:
0/5 | 0 głosów
Leśna droga „Starachowice-Tychów”, a przy niej pomnik poświęcony bohaterom II wojny światowej.
To właśnie tu, na leśnej polanie, 6 sierpnia 1944, roku doszło do bitwy polskich partyzantów z niemieckim okupantem. W miniony piątek minęło 77 lat od tego wydarzenia.
Oddziały Tadeusza Wojtyniaka ps. „Baca” oraz Jana Sońty ps. „Ośka” ze zgrupowania Batalionów Chłopskich stoczyły bohaterską bitwę z wojskami Wehrmachtu. Ten heroiczny bój odbywał się na terenach dawnej Puszczy Świętokrzyskiej, w jej północnej części. Dziś znajdujący się na północ od Starachowic kompleks leśny nazywany bywa Lasami Iłżeckimi lub Puszczą Iłżecką. Żołnierze Batalionów Chłopskich stawili skuteczny opór zdecydowanie potężniejszym siłom niemieckim. Walki trwały kilka godzin. Ta patriotyczna i bezinteresowna postawa polskich partyzantów została nagrodzona wielkim sukcesem, za taki uznano zwycięstwo naszych w tej nierównej bitwie. W bitwie uczestniczyło około 250 polskich partyzantów, warto wspomnieć, że nasi partyzanci byli wspomagani przez partyzantkę radziecką, o czym nie zawsze się wspomina i nie zawsze chce pamiętać. Znacznie liczniejsza grupa walczących była po drugiej, niemieckiej stronie. Wiadomo, że podczas tej bitwy zginął radziecki partyzant, zaś jeden z polskich żołnierzy został ranny. Po stronie niemieckiej straty były znacznie większe. Zginęło ponad 50 Niemców, a blisko 70 zostało rannych.
Pomnik poświęcony bohaterom bitwy pod Tychowem został postawiony w 1995 roku, w 51 rocznicę tego wydarzenia. Pomnik jest trzyczęściowy, w całości pomalowany na biało. Każda jego część jest w kształcie prostopadłościanu. Największa jest podstawa pomnika. Część środkowa jest najmniejsza, jednocześnie najwęższa i najniższa. Pełni rolę niewielkiego mini-cokołu. Główna część pomnika, gdzie umocowano tablicę znajduje się w górnej części. Pomnik stoi na niewielkim sztucznie usypanym wzgórzu, na które prowadzą schody. Umocowana na pomniku tablica informuje o zwycięskiej bitwie zgrupowania „Ośki” pod dowództwem kpt. Tadeusza Wojtyniaka „Bacy”. Ufundowany przez społeczeństwo Tychowa i gminy Mirzec. Tuż za pomnikiem stoi znacznie wyższy, z daleka widoczny krzyż. Śródleśna polana wraz z krzyżem oraz pomnikiem jest miejscem pamięci narodowej. Przy polanie znajduje się niewielki parking. Przez okoliczne lasy przebiega kilka szlaków turystycznych, między innymi czarny szlak pieszy „Ruda-Mirzec”. Warto zatrzymać się tu podczas turystycznych wędrówek lub podczas podróży trasą „Starachowice- Tychów”.
/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

2023-08-03
Atrakcje w naszym Wąchocku
Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
2023-05-21
Z wizytą w Ciekotach
Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda?
2023-05-01
Z wizytą u Sienkiewicza
Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.
2023-04-23
W ciszy pustelni
Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy.
2023-03-26
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie
Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”.
2023-01-21
Szlakiem Powstańców Styczniowych
Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców.
2022-10-14
Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”
Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.
2022-08-30
O czym szepcze Park Miejski
Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?
2022-09-03
"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc
Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko.
2022-09-01