JUŻ W KIOSKU

O czym szumi las na trasie Starachowice - Tychów

2021-08-04 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Leśna droga „Starachowice-Tychów”, a przy niej pomnik poświęcony bohaterom II wojny światowej.

Marcin Maruszak

To właśnie tu, na leśnej polanie,  6 sierpnia 1944, roku doszło do bitwy polskich partyzantów z niemieckim okupantem. W miniony piątek minęło 77 lat od tego wydarzenia.

Oddziały Tadeusza Wojtyniaka ps. „Baca” oraz Jana Sońty ps. „Ośka” ze zgrupowania Batalionów Chłopskich stoczyły bohaterską bitwę z wojskami Wehrmachtu. Ten heroiczny bój odbywał się na terenach dawnej Puszczy Świętokrzyskiej, w jej północnej części. Dziś znajdujący się na północ od Starachowic kompleks leśny nazywany bywa Lasami Iłżeckimi lub Puszczą Iłżecką. Żołnierze Batalionów Chłopskich stawili skuteczny opór zdecydowanie potężniejszym siłom niemieckim. Walki trwały kilka godzin. Ta patriotyczna i bezinteresowna postawa polskich partyzantów została nagrodzona wielkim sukcesem, za taki uznano zwycięstwo naszych w tej nierównej bitwie. W bitwie uczestniczyło około 250 polskich partyzantów, warto wspomnieć, że nasi partyzanci byli wspomagani przez partyzantkę radziecką, o czym nie zawsze się wspomina i nie zawsze chce pamiętać. Znacznie liczniejsza grupa walczących była po drugiej, niemieckiej stronie. Wiadomo, że podczas tej bitwy zginął radziecki partyzant, zaś jeden z polskich żołnierzy został ranny. Po stronie niemieckiej straty były znacznie większe. Zginęło ponad 50 Niemców, a blisko 70 zostało rannych.

Pomnik poświęcony bohaterom bitwy pod Tychowem został postawiony w 1995 roku, w 51 rocznicę tego wydarzenia. Pomnik jest trzyczęściowy, w całości pomalowany na biało. Każda jego część jest w kształcie prostopadłościanu. Największa jest podstawa pomnika. Część środkowa jest najmniejsza, jednocześnie najwęższa i najniższa. Pełni rolę niewielkiego mini-cokołu. Główna część pomnika, gdzie umocowano tablicę znajduje się w górnej części. Pomnik stoi na niewielkim sztucznie usypanym wzgórzu, na które prowadzą schody. Umocowana na pomniku tablica informuje o zwycięskiej bitwie zgrupowania „Ośki” pod dowództwem kpt. Tadeusza Wojtyniaka „Bacy”. Ufundowany przez społeczeństwo Tychowa i gminy Mirzec. Tuż za pomnikiem stoi znacznie wyższy, z daleka widoczny krzyż. Śródleśna polana wraz z krzyżem oraz pomnikiem jest miejscem pamięci narodowej. Przy polanie znajduje się niewielki parking. Przez okoliczne lasy przebiega kilka szlaków turystycznych, między innymi czarny szlak pieszy „Ruda-Mirzec”. Warto zatrzymać się tu podczas turystycznych wędrówek lub podczas podróży trasą „Starachowice- Tychów”.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.
Kęsy czasu

2022-07-02

Kęsy czasu

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach Ziemia pęka nadzieją rodzi się południca...
Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

2022-06-24

Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry - tak prezentuje się aplikacja mobilna Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne. zrealizowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Legendy i opowieści niezwykłe

2022-06-12

Legendy i opowieści niezwykłe

Zwiedzać można różnie. Ja najbardziej lubię wędrować ścieżkami legend i baśni, i taki właśnie pomysł mam na dzisiejsze spotkanie z Wami. Zapraszam zatem na zawichojską ziemię.
Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

2022-06-03

Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

Bodzentyn, miasto, które odwiedzaliśmy wielokrotnie i tylko od czasu do czasu podawałam Wam co smakowitsze kąski. Przyszedł czas, żeby z Bodzentyna zrobić danie główne i zaproponować to miasto na wiosenno letnią wycieczkę. Gwarantuję przewodnickim słowem, że nie będziecie zawiedzeni, szczególnie jeśli przynajmniej część trasy przejdziecie pieszo lub przejedziecie rowerem.  A zatem do rzeczy...
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.