JUŻ W KIOSKU

Nadciąga 8. Legenda STAR-a

2022-08-17 09:56:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Na liście ponad 160 pojazdów, w tym ponad 70 ciężarówek -  8. Legenda STAR-a zapowiada się ekscytująco. Zlot pojazdów zabytkowych (organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji.

Termin zgłoszeń upływa 17 sierpnia o godz. 15.00. Konwoje STAR-a

W tym roku na tę najbardziej odjazdową imprezę powiatu przybędą między innymi: najstarszy jeżdżący STAR w Polsce, najprawdopodobniej jedyny zachowany egzemplarz STAR-a 660 M2 z kompletnym wyposażeniem Polowego Studia Radiowego „Szpak”, STAR 1142 z unikatową zabudową ratownictwa chemicznego czy odrestaurowane od podstaw koparki, obsługiwane przez jedynego w Polsce operatora koparek z niedowładem kończyn dolnych. Będzie też Jelcz S 442– niedoszły uczestnik Rajdu Paryż – Dakar w 1989 r.

Kto na listach startowych?

Numerem 1 i 2 tegorocznej Legendy STAR-a są dwa STAR-y 266 , które w czerwcu br. zainaugurowały naszą imprezę za Oceanem, podczas I części Wyprawy STAR-em 266 dookoła świata. Wprawdzie pojazdy będą stacjonować w tym czasie w USA, ale w Starachowicach pojawią się ich kierowcy – Jerzy Stetz i Tomasz Wątor, którzy będą gośćmi specjalnym naszej imprezy. Auta przyjadą do nas za rok, prosto z trasy wyprawy.

Tymczasem, do tegorocznej edycji zgłoszono jak dotąd 162 pojazdy - 70 samochodów osobowych, 19 motocykli i 73 samochody ciężarowe, w tym aż 62 STAR-y. Ponadto będzie też 7 ciężarówek w kategorii – warte zobaczenia (młodsze niż przewiduje regulamin). Najstarszy zgłoszony STAR to jednocześnie najstarszy jeżdżący STAR w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej z Bud Wielgoleskich – uczestnik poprzedniej edycji naszego zlotu, gromko oklaskiwany w Starachowicach.

Na liście mamy też STAR-y: 25, 28, 29, 200, 244, 266, 660, 744, 1142. Dominują samochody służące w wojsku z ciekawym wyposażeniem. Są to wozy dowodzenia, sale przedoperacyjne, a nawet trenażer armata.

- Mamy też prototypowy pojazd szynowo - drogowy STAR, stworzony przez ośrodek Badawczo-Rozwojowy Pojazdów Szynowych w Poznaniu i nie lada gratkę dla radiowców - prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz z kompletnym wyposażeniem Polowego Studia Radiowego „Szpak”, który służył o nagrywania i montażu audycji radiowych w warunkach polowych. Niewątpliwą atrakcją będą też: Jelcz S 442 – niedoszły uczestnik Rajdu Paryż – Dakar w 1989 r.(Z uwagi na zmianę przepisów, pojazd podobnie jak Unistary, nie został dopuszczony do startu) czy Star 844 – jeden z dwóch istniejących sztuk tego modelu. W kategorii pojazdów osobowych najstarszy jak dotąd uczestnik pochodzi z 1956 r. To citroen BL 11. Mamy też Gaz z 1970 r. Wśród motocykli najstarszy jest IŻ z 1950 r. Jest także WFM z 1956 r.- czytamy w komunikacie prasowym nadesłanym przez rozkochaną w STAR-ach ekipę Powiatu Starachowickiego.

Nowością tegorocznej imprezy będą konwoje STAR-a. Począwszy od 24 sierpnia ciężarówki będą przemierzać Polskę, promując imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej. Samochody będą podążać do Starachowic po dwóch wyznaczonych trasach – północnej i południowej. Najdłuższa, blisko 600 km rozpocznie się w Słupsku, skąd wystartują pierwsze pojazdy. Trasa będzie prowadzić przez Chojnice, Toruń, Włocławek, Zgierz, Piotrków Trybunalski i Końskie z przerwami na prezentacje:

- w Toruniu (24.08.2022, godz. 16.00-19.00 - Przystań Toruń),

- Zgierzu (25.08.2022, godz. 16.00-19.00 - Ośrodek Malinka Zgierz)

- Piotrkowie Trybunalskim (26.08.2022, godz. 10.00 – 13.00, AP Market Piotrków).

Trasa południowa rozpocznie się 26 sierpnia w Sandomierzu, od prezentacji pojazdów na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego ok. godz. 10.00. Auta przejadą przez Opatów i Ostrowiec Świętokrzyski, skąd dotrą do Starachowic.

Co w programie? Finał 8. Legendy STAR-a rozpocznie się 26 sierpnia od spotkania z uczestnikami wyprawy STAR-em 266 dookoła świata. Odbędzie się ono na hali spustowej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Początek o godz. 18.00. Oficjalne otwarcie zlotu nastąpi w sobotę, 27 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Przez dwie godziny pojazdy będzie można tutaj oglądać. Następnie przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie od godz. 12.00 odbywać się będzie próba wolnej jazdy.

Na godz. 14.00 zaplanowany został przejazd do Wąchocka, na dawny tor prób FSC. To właśnie tutaj odbędą się jazdy terenowe czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy. 28 sierpnia Legenda STAR-a zawita do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. Rozegrana zostanie też próba szybkości.

O godz. 12.30 parada aut ruszy do Starachowic. Jej trasa będzie przebiegać drogą 744, a później ulicami: Radomską, Jadwigi Kaczyńskiej, Bankową, Armii Krajowej, Iłżecką i Targową w Starachowicach. Organizatorzy gorąco zachęcają do oglądania pojazdów na trasie.

Od godz. 13.00, na Targowisku Miejskim odbywać się będą próby sprawnościowe, pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu. Uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się o godz. 15.00.

/za Powiat Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.