JUŻ W KIOSKU

Kolejny rekord pobity!

2021-09-04 09:31:53

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Aż 150 pojazdów, w tym ponad 30 STARów wzięło udział w 7. Legendzie STARa, Zlocie Pojazdów Zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, starachowickiej delegatury Kieleckiego Automobilklubu oraz kieleckiego Stowarzyszenia SHL Historia i Fakty. Nowością tegorocznego zlotu były jazdy terenowe na dawnym torze prób w Wąchocku.

Rekordowo dużo pojazdów uczestniczyło w tegorocznej edycji zlotu / fot. Powiat Starachowicki

28 i 29 sierpnia gościliśmy w naszym powiecie pojazdy zabytkowe z całej Polski. Łącznie było ich 150, w tym 90 osobowych i prawie 40 ciężarowych, w większości STARów.

Najstarszy zgłoszony STAR to jednocześnie najstarszy jeżdżący pojazd tej marki w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej, który przyjechał do nas z OSP w Budach Wielgoleskich. Mało brakowało, by razem z nim dotarł na zlot Janusz Rewiński, aktor i kabareciarz, a zarazem wykonawca zlotowego hymnu – piosenki „Mój Stary STAR”. Wprawdzie nie było go na imprezie, ale w przeddzień Legendy odwiedziliśmy go z naszą kamerą, aby pozdrowił uczestników zlotu. Imprezę odwiedził natomiast Tomasz Sikora - kierowca Stara 266 R podczas legendarnego rajdu Paryż – Dakar. W otwarciu uczestniczył także prezydent Starachowic Marek Materek.

Było w czym przebierać

Dopisali posiadacze STARów. Mieliśmy STARy: 21, 25, 660, 266, 244 i 744, w większości służące w wojsku, z ciekawym wyposażeniem. Były wozy dowodzenia, sale operacyjne, łaźnie polowe a nawet trenażer armata. Gwiazdą tegorocznego był STAR 21 w wersji wywrotka, pieczołowicie odbudowany przez Roberta Korzenia - kolekcjonera z okolic Warszawy.

Wśród zgłoszonych pojazdów były również dwa STARy 266, zgłoszone przez Polaków mieszkających w USA, które w następnym roku wezmą udział w wyprawie z Florydy na Alaskę, w ramach projektu „STARem 266 po Ameryce”. Ich udział w tegorocznej Legendzie był symboliczny, natomiast za rok to właśnie one rozpoczną 8. Legendę STARa, jadąc z logiem naszej imprezy przez USA i Kanadę.

W kategorii pojazdów osobowych najstarszy uczestnik pochodził z 1934 r. Był to samochód marki Austin. Mieliśmy również Citroena BL 11 z 1956, Warszawę M20 z 1958 r., szeroką paletę fiatów, polonezów, wartburgów, trabantów, ale też volkswagenów, audi czy mercedesów. Pojawił się nawet jaguar.

Wśród motocykli najstarsze to IŻ i Csepel z 1955 r. Były też WFM-ki, MZ-ki Junaki, Simsony i SHL-ki.

Nad przygotowaniem imprezy czuwał jej pomysłodawca - wicestarosta Dariusz Dąbrowski. On także z grupą pracowników Starostwa Powiatowego sprawnie ją poprowadził.

Próba wolnej jazdy i jazdy terenowe

28 sierpnia br. pojazdy można było oglądać najpierw pod Wielkim Piecem, a potem pod Starostwem Powiatowym, gdzie odbyła się próba wolnej jazdy. Wygrywał ten pojazd, któremu udało się przejechać wyznaczony odcinek w jak najdłuższym czasie, bez zatrzymywania. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe grawertony. Rozstrzygnięto także konkursy – elegancji i superbajer. Nagrody wręczał zwycięzcom starosta Piotr Babicki wraz z jurorami: wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Izabelą Wroną i radnym Stanisławem Wojtanem.

Jeszcze więcej emocji wzbudziły jazdy terenowe na dawnym torze prób w Wąchocku, które okazały się hitem tegorocznego zlotu. Leciwe STARy bez trudu pokonywały strome podjazdy i zjazdy, a nawet głębokie kałuże. Wśród uczestników tych ekstremalnych jazd był również pojazd z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi, który spisał się doskonale. Niektóre pojazdy pokonywały trasę po kilka razy. Tu również rozstrzygnięto konkurs superretro. W dekoracji zwycięzców oprócz starostów uczestniczyli również: przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, radny powiatu Sławomir Rymarczyk, zastępca burmistrza Wąchocka Sebastian Staniszewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Adrian Malinowski.

Jazda na czas, a potem przejazd przez miasto

W niedzielę, 29 sierpnia. pojazdy prezentowały się w Mircu, gdzie rozegrano także próbę czasową. Tym razem jednak na najszybszy przejazd. Pojazdy ścigały się na ok. 800 m odcinku ulicy Langiewicza, czemu przyglądali się bacznie sędziowie z kieleckiego Automobilklubu. Rozstrzygnięcie konkursu z wręczeniem nagród odbyło się na parkingu centralnym z udziałem Wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna i jego zastępcy – Anny Piątek

Ok. godz. 12.00 pojazdy wyruszyły w stronę Starachowic i ulicami: Radomską, Szkolną, Armii Krajowej, i wreszcie Iłżecką dotarła na targowicę, gdzie rozegrano konkurencje sprawnościowe: slalom i hamowanie. Mieszkańcy mogli podziwiać pojazdy przez ok. dwie godziny. Potem nastąpiło uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem pucharów dla zwycięzców Memoriału im. Ryszarda Mikurdy. Nagrody wręczali zwycięzcom: starosta Piotr Babicki i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

/Aktualności Powiatowe/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Punkt udostępniania dokumentacji medycznej

2023-03-21

Punkt udostępniania dokumentacji medycznej

Byłeś pacjentem dawnej Poradni Psychiatrycznej Agnieszki Sokół w Starachowicach i potrzebujesz dokumentacji medycznej? Możesz ją teraz uzyskać w Punkcie udostępniania dokumentacji medycznej w PZOZ w Starachowicach, w budynku Poradni Specjalistycznych w gabinecie 41 (na parterze). Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 41 273 99 56 w godz. 8.00 - 13.00. 
Szerszy zakres starachowickiej onkologii

2023-03-21

Szerszy zakres starachowickiej onkologii

Rak prostaty i przerzuty do kości - to dwa nowe zakresy, które w połowie tego roku mają ruszyć w starachowickiej onkologii. Oddział Onkologiczny Dzienny przygotowuje się do realizacji dwóch Programów Lekowych finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. To ukłon w stronę pacjentów, którzy do tej pory musieli się leczyć poza naszym powiatem.
Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

2023-03-13

Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

W Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie rusza całodobowa opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z powiatu starachowickiego. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą już składać wnioski.
Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

2023-02-22

Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie

Powiat Starachowicki zapewni wytchnienie rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wreszcie będą mogli sobie pozwolić na krótki urlop, nie martwiąc się o podopiecznych, którzy będą mieć zapewnioną fachową opiekę w całodobowej placówce. Z pomocy będą mogły skorzystać w tym roku 62 osoby. Usługi będą świadczone w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie.
Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

2023-02-22

Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (23 lutego br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/ 
Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

2023-02-07

Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu

Do 14 lutego br. wydłużony został termin składania ofert w przetargu dotyczącym poprawy warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach. Powodem, jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach Andrzej Klimczak, jest bardzo duże zainteresowanie, w tym wpływające pytania od potencjalnych oferentów. 
Dla bezpieczeństwa na drogach

2023-02-07

Dla bezpieczeństwa na drogach

Niebawem dobiegną końca prace projektowe przy przebudowie i rozbudowie odcinków dróg powiatowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji  Strategicznych. Chodzi o fragmenty czterech dróg powiatowych o łącznej długości 6,5 km na terenie gmin: Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, w tym długo wyczekiwaną przebudowę jezdni na odcinku od skrzyżowania na Lipie do skrzyżowania na Lubienie. Tymczasem zakończyły się prace remontowo – montażowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zarządzanych przez Powiat. 
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

2023-02-01

Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023

Mieszkasz na terenie powiatu starachowickiego? Jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub opiekunem dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli tak, możesz ubiegać się o asystenta, który będzie cię wspierał w czynnościach dnia codziennego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach rozpoczęło nabór, który potrwa do 10 lutego br. 
Podziękowanie za serce i wychowanie

2023-01-29

Podziękowanie za serce i wychowanie

Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.
Jak sobie radzić w kryzysie?

2023-01-29

Jak sobie radzić w kryzysie?

Jak rozmawiać z osoba będącą w kryzysie, mającą myśli samobójcze, czy z dzieckiem, które ma za sobą próbę samobójczą – na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się 25 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Jest to kolejne spotkanie w ramach działań zainicjowanych przez Powiat Starachowicki, wspólnie z III LO, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, związanych z zapobieganiem zachowaniom samobójczym.