Ocena:
0/5 | 0 głosów
Aż 150 pojazdów, w tym ponad 30 STARów wzięło udział w 7. Legendzie STARa, Zlocie Pojazdów Zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, starachowickiej delegatury Kieleckiego Automobilklubu oraz kieleckiego Stowarzyszenia SHL Historia i Fakty. Nowością tegorocznego zlotu były jazdy terenowe na dawnym torze prób w Wąchocku.
28 i 29 sierpnia gościliśmy w naszym powiecie pojazdy zabytkowe z całej Polski. Łącznie było ich 150, w tym 90 osobowych i prawie 40 ciężarowych, w większości STARów.
Najstarszy zgłoszony STAR to jednocześnie najstarszy jeżdżący pojazd tej marki w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej, który przyjechał do nas z OSP w Budach Wielgoleskich. Mało brakowało, by razem z nim dotarł na zlot Janusz Rewiński, aktor i kabareciarz, a zarazem wykonawca zlotowego hymnu – piosenki „Mój Stary STAR”. Wprawdzie nie było go na imprezie, ale w przeddzień Legendy odwiedziliśmy go z naszą kamerą, aby pozdrowił uczestników zlotu. Imprezę odwiedził natomiast Tomasz Sikora - kierowca Stara 266 R podczas legendarnego rajdu Paryż – Dakar. W otwarciu uczestniczył także prezydent Starachowic Marek Materek.
Było w czym przebierać
Dopisali posiadacze STARów. Mieliśmy STARy: 21, 25, 660, 266, 244 i 744, w większości służące w wojsku, z ciekawym wyposażeniem. Były wozy dowodzenia, sale operacyjne, łaźnie polowe a nawet trenażer armata. Gwiazdą tegorocznego był STAR 21 w wersji wywrotka, pieczołowicie odbudowany przez Roberta Korzenia - kolekcjonera z okolic Warszawy.
Wśród zgłoszonych pojazdów były również dwa STARy 266, zgłoszone przez Polaków mieszkających w USA, które w następnym roku wezmą udział w wyprawie z Florydy na Alaskę, w ramach projektu „STARem 266 po Ameryce”. Ich udział w tegorocznej Legendzie był symboliczny, natomiast za rok to właśnie one rozpoczną 8. Legendę STARa, jadąc z logiem naszej imprezy przez USA i Kanadę.
W kategorii pojazdów osobowych najstarszy uczestnik pochodził z 1934 r. Był to samochód marki Austin. Mieliśmy również Citroena BL 11 z 1956, Warszawę M20 z 1958 r., szeroką paletę fiatów, polonezów, wartburgów, trabantów, ale też volkswagenów, audi czy mercedesów. Pojawił się nawet jaguar.
Wśród motocykli najstarsze to IŻ i Csepel z 1955 r. Były też WFM-ki, MZ-ki Junaki, Simsony i SHL-ki.
Nad przygotowaniem imprezy czuwał jej pomysłodawca - wicestarosta Dariusz Dąbrowski. On także z grupą pracowników Starostwa Powiatowego sprawnie ją poprowadził.
Próba wolnej jazdy i jazdy terenowe
28 sierpnia br. pojazdy można było oglądać najpierw pod Wielkim Piecem, a potem pod Starostwem Powiatowym, gdzie odbyła się próba wolnej jazdy. Wygrywał ten pojazd, któremu udało się przejechać wyznaczony odcinek w jak najdłuższym czasie, bez zatrzymywania. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe grawertony. Rozstrzygnięto także konkursy – elegancji i superbajer. Nagrody wręczał zwycięzcom starosta Piotr Babicki wraz z jurorami: wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Izabelą Wroną i radnym Stanisławem Wojtanem.
Jeszcze więcej emocji wzbudziły jazdy terenowe na dawnym torze prób w Wąchocku, które okazały się hitem tegorocznego zlotu. Leciwe STARy bez trudu pokonywały strome podjazdy i zjazdy, a nawet głębokie kałuże. Wśród uczestników tych ekstremalnych jazd był również pojazd z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi, który spisał się doskonale. Niektóre pojazdy pokonywały trasę po kilka razy. Tu również rozstrzygnięto konkurs superretro. W dekoracji zwycięzców oprócz starostów uczestniczyli również: przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, radny powiatu Sławomir Rymarczyk, zastępca burmistrza Wąchocka Sebastian Staniszewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Adrian Malinowski.
Jazda na czas, a potem przejazd przez miasto
W niedzielę, 29 sierpnia. pojazdy prezentowały się w Mircu, gdzie rozegrano także próbę czasową. Tym razem jednak na najszybszy przejazd. Pojazdy ścigały się na ok. 800 m odcinku ulicy Langiewicza, czemu przyglądali się bacznie sędziowie z kieleckiego Automobilklubu. Rozstrzygnięcie konkursu z wręczeniem nagród odbyło się na parkingu centralnym z udziałem Wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna i jego zastępcy – Anny Piątek
Ok. godz. 12.00 pojazdy wyruszyły w stronę Starachowic i ulicami: Radomską, Szkolną, Armii Krajowej, i wreszcie Iłżecką dotarła na targowicę, gdzie rozegrano konkurencje sprawnościowe: slalom i hamowanie. Mieszkańcy mogli podziwiać pojazdy przez ok. dwie godziny. Potem nastąpiło uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem pucharów dla zwycięzców Memoriału im. Ryszarda Mikurdy. Nagrody wręczali zwycięzcom: starosta Piotr Babicki i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.
/Aktualności Powiatowe/

2022-05-27
Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie
Niebawem rozpocznie się remont drogi powiatowej Mirzec-Podkowalów-Mirzec-Poddąbrowa. 25 maja br. Zarząd Dróg Powiatowych przekazał już wykonawcy plac budowy. Na blisko 800 m odcinku odnowiona zostanie nawierzchnia, odwodnienie oraz pobocza. Pojawi się również wyniesione przejście dla pieszych i nowe oznakowanie.
2022-05-25
XXI Jarmark u Starzecha
Już w najbliższą sobotę (28 maja) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się XXI Jarmark u Starzecha. Impreza organizowana przez Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Starachowice, Ekomuzeum i Parkiem Kultury. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą: Jula oraz Felicjan Andrzejczak – wykonawca legendarnego przeboju Budki Suflera „Jolka Jolka pamiętasz”, który wystąpi u nas na scenie z kwartetem smyczkowym.
2022-05-23
Nabór do szkół ponadpodstawowych
Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rejestracja potrwa do 20 czerwca br. Nie warto zwlekać z dokonaniem wyboru. Lepiej zrobić to teraz!
2022-05-13
Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa
W poniedziałek (16 maja) rozpocznie się kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Wezwanie na nią otrzyma ok. 450 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2003r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1998-2002, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które mają umiejętności potrzebne w wojsku.
2022-05-06
Posiedzenie Rady Muzeum
Omówieniu działalności starachowickiego Ekomuzeum w okresie ostatnich dwóch lat poświęcone było ostatnie posiedzenie Rady Muzeum, które odbyło się 29 kwietnia br. Było to pierwsze stacjonarne spotkanie tego gremium, po prawie 2 - letniej przerwie spowodowanej pandemią.
2022-04-28
Będzie termomodernizacja trzech szkolnych budynków
Blisko 3,5 mln zł na kompleksową termomodernizację trzech budynków użyteczności publicznej pozyskał Powiat Starachowicki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 w ramach REACT-EU projektów związanych z efektywnością energetyczną. W środę (27 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski podpisali umowę na dofinansowanie tej inwestycji.
2022-04-27
Porządek obrad kwietniowej sesji Rady Powiatu
W czwartek (28 kwietnia) w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbędzie się XLI sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: esesja.tv.
2022-04-26
Ślubowanie klas mundurowych
Blisko 50 uczniów klas mundurowych i nie mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach i Jędrzejowie złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyli im również starosta Piotr Ambroszczyk oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.
2022-04-22
Rekomendowani na kolejną kadencję dyrektorską
Dariusz Lipiec i Elżbieta Kowalczyk zostali rekomendowani Zarządowi Powiatu do powierzenia im stanowisk dyrektorskich w I Liceum Ogólnokształcącym i Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Starachowicach na kolejną, 5 – letnią kadencję.
2022-04-20