JUŻ W KIOSKU

Kęsy czasu

2022-07-02 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach

Ziemia pęka nadzieją

rodzi się południca...

Przez gąszcze złotej trawy za chwile rozlegnie się śmiech, tyle że nikt go nie usłyszy. Chłop w polu tańcuje, baba go poszukuje... I tak do dziś... Dajcie się zaprosić do kolejnej opustoszałej wsi w magicznym świętokrzyskim. W samym środku lasu, dostać się do niej nie jest łatwo, pusto... Chociaż nie do koca i nie zawsze... Czas. On tu będzie odgrywał ogromną rolę.

Środek lasu, droga stworzona do konnego transportu, wystarczy odrobina wyobraźni, by zobaczyć wozy, a na nich gospodarzy. Na skraju wsi kapliczka i Chrystus, może on jeden pamięta wszystkich mieszkańców, każda ze wstążek go otaczających utkana z szeptów i modlitw...

Domy opuszczone, a zdaje się, że tak niedawno wnętrza tętniły życiem. Czułość tkwiąca w kubku z herbatą, miłość zaklęta w splotach koca, który okrywał zmarznięte stopy, namiętność zaplątana w ogień świecy drgający w w rytm oddechu - na tym polega magia domów dopóki są w nim ludzie.

Początki Poręby Kiełczyńskiej, bo o niej mowa, sięgają 1898 roku. Rósł tu las, własność szanowanego rodu Radziwiłłów. Szanowanego, ale i lubiącego się bawić, bo pliszki, kości i karty to było coś, czego żaden z Radziwiłłów nie umiał sobie odmówić.  Na nieszczęście rodowe, bo właśnie w karty tereny dzisiejszej Poręby jeden z Radziwiłłów przegrywa. Przeciwnikiem przy karcianym stole był zdaje się Paweł Popiel. Ten sam, który swoje dobra powiększył o folwark Kotuszów nabyty od Macieja Radziwiłła za posag żony.

Wygrany las Paweł Popiel sprzedaje pięciu gospodarzom, a ci prowadzą wyrąb lasu. Od tego wyrębu dzisiejsza wieś będzie miała nazwę. Wyrasta 12 domów, chłopaki przyprowadzają żony, dzieci dorastają, żenią się, wnuki dorastają żenią się... Jedna rodzina, która w końcu pęknie. Młodzi rozjadą się do większych miast, starzy wymrą, niektórych zabiorą dzieci, Bóg zapomni...

Ci, co odeszli stąd nigdy nie pozbyli się tęsknoty... Może sfotografowany list właśnie o tym świadczy...

Wieś umarła.

Jedyne, co tam dziś mieszka, to słońce... Wzeszło i siedzi przy oknie, zasnutym mgłą mijającego życia, kpi wirując w wiecznym tańcu daleko poza zasięgiem żywych...

Przysiółek to Bogorii, na ziemi staszowskiej leżący. Ziemi, na której przesądy, wierzenia ludowe, wróżby i elementy folkloru żyją sobie jak najlepsi przyjaciele. A nos swój ciekawski w staszowską ziemię włożyła Olga Tokarczuk, potem opisawszy go w niezwykłej powieści "Prawiek". I chociaż o Porębie ani słowa, to klimat jak najbardziej pasujący.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa.