JUŻ W KIOSKU

Jak to w kopalni koło Starachowic diabeł rogaty się ukrył

2021-06-11 08:54:57

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Najpierw zniknęło słońce. Potem zamilkło krążące tu od stuleci dzikie ptactwo, głuchą ciszę przerwał krzyk...

Aneta Marciniak

Najstarsi mieszkańcy Rudek (koło Starachowic) pamiętają koliste i podłużne zagłębienia w ziemi, dziś pewnie już gęsto porośnięte drzewami i krzewami. Zwano je diablimi lub rudnymi dołami. Nieopodal owych znajdował się duży, tajemniczy staw, poruszany leniwie niewidzialną ręką tworzył czasem gwałtowne wiry, a zapadająca się wówczas wokół ziemia napawała wszystkich lękiem.

W tych to okolicznościach, pod Górą Chełmową, działała znana w całym kraju i za granicą kopalnia (Staszic) rud żelaza, największa w całych Górach Świętokrzyskich. Z czasem powstała przy niej, obecna na mapie do dziś, wieś Rudki. Warto dodać, że podczas badań archeologicznych, prowadzonych tuż przed II wojną światową, odkryto tu chodniki z drewnianymi stemplami, a w namulisku rzymskie denary, co wskazywało, że już w IV wieku n.e. była w Rudkach kopalnia rudy do wytopu w dymarkach.

Ale do rzeczy.

W 1939 roku górnicy zeszły pod ziemię, na głębokość stu metrów. Prace trwały w najlepsze, gdy nagle... głuchą ciszę przerwał krzyk. I ryk. Potężny łoskot dobiegł ze starych wyrobisk i powtórzył się kilkakrotnym echem...

- Diabeł, diabeł! - zakrzyknęli zgodnie górnicy.

Coś zjechało nieczynnym szybikiem, rozwaliło przegniłe deski obudowy i, stanąwszy pośrodku chodnika, zaryczało złowrogo. Znajdujący się w pobliżu ludzie dostrzegli wielki, rogaty łeb, w popłochu porzucali narzędzia i opuszczali podziemne chodniki. Jeden odważny górnik się znalazł i poszedł na spotkanie z rogatą bestią, szedł w kierunku wejścia szybu z podniesionym czołem, żegnany spojrzeniami kolegów. Kiedy długo nie wracał, a ryki przeraźliwe rozsadzały uszy, Ci zaczęli skradać się ku wyjściu. Co znaleźli, gdy tam dotarli? Zmęczonego kolegę, który pomagał... krowie wydostać się z pułapki kopalni.

Ot i całą tajemnica. biedna, łaciata mućka pasąc się na łące, zaplątała się kopytem i wpadła do szybu, a dzielny górnik do końca życia nazywany był pogromcą świętokrzyskiego diabła.

Aneta Marcniak - przewodnik świętokrzyski
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.