JUŻ W KIOSKU

Góra Urwisów, czyli czas na Miedziankę

2021-07-11 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Parki narodowe to jedno, ale świętokrzyskie słynie z niemniej urodziwych parków krajobrazowych. Jednym z nich jest Park Chęcińsko - Kielecki.  

Aneta Marciniak

Położony malowniczo między romantyczną Wierną Rzeką (tak, to właśnie ta znana z kart powieści) a pracowitą i przemysłową Bobrzą. To perła geologiczna, więc każdy mały odkrywca poczuje się tam niczym Indiana Jones, przewodnicy powiadają, że ta niewielka przestrzeń kryje w sobie całą historię ziemi. Tu zaczęło się górnictwo kruszcowe, a nieczynne kamieniołomy znajdziemy właśnie między innymi na Miedziance. 

To górska grań, połączona w trzy wierzchołki, a z nich roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków świętokrzyskie pasma. Nie na darmo mówiłam, że to raj dla małych podróżników, wystarczy patrzeć pod nogi, żeby znaleźć skarby, są nimi zielone malachity i czerwone azuryty.

Starsi nieco chłopcy, tacy w moim wieku, czyli 35 z plusem, na pewno ucieszą się na wieść o tym, że to tu Edmund Niziurski umieścił akcję "Księgi urwisów", na motywach której powstał później film "Tajemnica dzikiego szybu". Sceny do niego też tu były kręcone, podobnie jak  do filmu "Wyklęty".

Czyli co? Szukamy skarbów razem?

Z Miedzianki to już całkiem blisko do Piekła. Przycupnęło pod Skibami, na zachodnim zboczu Góry Żakowej, kusi historią czarcich figli i knowań. Gdyby ktoś znaleźć wejście do piekła chciał, to ma do wyboru cztery otwory, główny największy i trzy mniejsze z różnych stron jaskini, największe polecam dlatego, że tamtędy najłatwiej wejść i jaskinię od środka zobaczyć. Czarcią legendę podtrzymują sympatyczne diabły, które wrót jaskini pilnują, a także ławeczka, na której zasiąść można i u wrót piekieł można się uwiecznić. Ludzie z pobliskich Gałęzic powiadają, że do dziś w letnie noce chichoty dziwne z gór się niosą.

Jeśli zejdziecie do piekła, to może warto wzbić się w przestworza - to tak dla równowagi. Zupełnie niedaleko Polichno się znajduje. Miejscowość, która słynęła na całą Europę ze szkoły szybowcowej. Kwiat polskiej armii, absolwenci tej szkoły brali udział m.in w bitwie o Anglię, latający jak Ikar w przestworzach, wciąż żyją w ludzkiej pamięci.

Dziś znajdziecie tam pomnik i legendę, o której szumi wiatr...

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polskie Alcatraz, terroryści, brutalni rabusie i szpiedzy

2021-07-25

Polskie Alcatraz, terroryści, brutalni rabusie i szpiedzy

Niewysoki górski szczyt, otoczony nimbem duchowości, tu od wieków zawsze stało jakieś sacrum. Świst, Poświst, chrześcijańska Trójca Święta, a w międzyczasie surowe, wiecznie wilgotne i zimne, kamienne mury więzienia. Osadzani tu byli najgroźniejsi przestępcy przedwojennej Polski, panowała żelazna dyscyplina.
Jak ocalić jagnię, które samo wilka pragnie?

2021-07-24

Jak ocalić jagnię, które samo wilka pragnie?

I znów będzie o miłości. Bliżej mi do tej wesołej i swawolnej, w cnotach niewieścich nie zdążyłam się bowiem jeszcze wyćwiczyć, mniemam, że moje czytelniczki również. Czytelników (panów) winno to ucieszyć wielce.
Wąchocki piaskowiec w Warszawie

2021-07-22

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

Przynajmniej w części i dodajmy, że rzecz w kamieniołomach i piaskowcach tu wydobywanych.
Duch Mnicha, Zła Pani czyli architektoniczny kalendarz

2021-07-19

Duch Mnicha, Zła Pani czyli architektoniczny kalendarz

Baszt cztery przedstawiały cztery pory roku, Dwie z jednego, a zaś dwie z drugiego znów boku. Sal ogromnych rozmiarów, ni mniej ani więcej, Tyle ich było, co w roku miesięcy. Pokoi rozmaitych i przyjemnych oku Tyle było w tym zamku, co tygodni w roku. Okien różnych rozmiarów, taki gmach wspaniały Tyle ich miał, z ilu dni rok składa się cały" (F.K Bartkowski) 
Trzecia obława na Wykus - 28 października 1943 r.

2021-07-18

Trzecia obława na Wykus - 28 października 1943 r.

Październik 1943 to czarny miesiąc w historii zgrupowań partyzanckich. Śmierć "Robota" przekonuje "Ponurego", że wśród jego ludzi jest szpieg.
Rozpustny pałac i zażarta walka o łoże

2021-07-17

Rozpustny pałac i zażarta walka o łoże

Zaraz, zaraz... czy to na pewno o Polskę chodzi? Z całą przewodnicką odpowiedzialnością odpowiadam, że tak, dopowiem również, że nie tylko o Polskę, ale nawet o nasze najpiękniejsze świętokrzyskie.
Druga obława na Wykus - 17 września 1943 r.

2021-07-14

Druga obława na Wykus - 17 września 1943 r.

Pierwszą obławę zakończyliśmy informacją, że 9 sierpnia Ponury dzieli zgrupowanie na trzy oddziały, by każdy z nich działał na określonym terenie (Konecczyzna, Góry Świętokrzyskie i lasy siekierzyńskie).
Lamenty i fochy niewieście

2021-07-14

Lamenty i fochy niewieście

Tych pewnie i dziś na świętokrzyskiej ziemi pod dostatkiem. Jak świat bowiem światem, pilna cnotliwa żona — mężowi korona, tak samo zresztą rzadka, a zła i swarliwa żona jak wrzód wzgardzona, ale częstsza chyba. Nie żebym miała w tym temacie jakąś wiedzę specjalną, chociaż nie powiem, swarliwą bywam.
Atrakcyjna Ruda

2021-07-11

Atrakcyjna Ruda

Ruda, niewielka wieś w gminie Brody oddalona około 8 km na zachód od Starachowic. Położona malowniczo nad Zalewem Brodzkim, zwanym niekiedy jeziorem, po północnej jego stronie, na obszarze tzw. Przedgórza Iłżeckiego