JUŻ W KIOSKU

Góra Urwisów, czyli czas na Miedziankę

2021-07-11 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Parki narodowe to jedno, ale świętokrzyskie słynie z niemniej urodziwych parków krajobrazowych. Jednym z nich jest Park Chęcińsko - Kielecki.  

Aneta Marciniak

Położony malowniczo między romantyczną Wierną Rzeką (tak, to właśnie ta znana z kart powieści) a pracowitą i przemysłową Bobrzą. To perła geologiczna, więc każdy mały odkrywca poczuje się tam niczym Indiana Jones, przewodnicy powiadają, że ta niewielka przestrzeń kryje w sobie całą historię ziemi. Tu zaczęło się górnictwo kruszcowe, a nieczynne kamieniołomy znajdziemy właśnie między innymi na Miedziance. 

To górska grań, połączona w trzy wierzchołki, a z nich roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków świętokrzyskie pasma. Nie na darmo mówiłam, że to raj dla małych podróżników, wystarczy patrzeć pod nogi, żeby znaleźć skarby, są nimi zielone malachity i czerwone azuryty.

Starsi nieco chłopcy, tacy w moim wieku, czyli 35 z plusem, na pewno ucieszą się na wieść o tym, że to tu Edmund Niziurski umieścił akcję "Księgi urwisów", na motywach której powstał później film "Tajemnica dzikiego szybu". Sceny do niego też tu były kręcone, podobnie jak  do filmu "Wyklęty".

Czyli co? Szukamy skarbów razem?

Z Miedzianki to już całkiem blisko do Piekła. Przycupnęło pod Skibami, na zachodnim zboczu Góry Żakowej, kusi historią czarcich figli i knowań. Gdyby ktoś znaleźć wejście do piekła chciał, to ma do wyboru cztery otwory, główny największy i trzy mniejsze z różnych stron jaskini, największe polecam dlatego, że tamtędy najłatwiej wejść i jaskinię od środka zobaczyć. Czarcią legendę podtrzymują sympatyczne diabły, które wrót jaskini pilnują, a także ławeczka, na której zasiąść można i u wrót piekieł można się uwiecznić. Ludzie z pobliskich Gałęzic powiadają, że do dziś w letnie noce chichoty dziwne z gór się niosą.

Jeśli zejdziecie do piekła, to może warto wzbić się w przestworza - to tak dla równowagi. Zupełnie niedaleko Polichno się znajduje. Miejscowość, która słynęła na całą Europę ze szkoły szybowcowej. Kwiat polskiej armii, absolwenci tej szkoły brali udział m.in w bitwie o Anglię, latający jak Ikar w przestworzach, wciąż żyją w ludzkiej pamięci.

Dziś znajdziecie tam pomnik i legendę, o której szumi wiatr...

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.