JUŻ W KIOSKU

Duch Mnicha, Zła Pani czyli architektoniczny kalendarz

2021-07-19 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Baszt cztery przedstawiały cztery pory roku,

Dwie z jednego, a zaś dwie z drugiego znów boku.

Sal ogromnych rozmiarów, ni mniej ani więcej,

Tyle ich było, co w roku miesięcy.

Pokoi rozmaitych i przyjemnych oku

Tyle było w tym zamku, co tygodni w roku.

Okien różnych rozmiarów, taki gmach wspaniały

Tyle ich miał, z ilu dni rok składa się cały"

(F.K Bartkowski) 

Aneta Marciniak

Trzydzieści milionów polskich złotych monet kosztowała budowa, jak na lata 1621 - 1644 (wtedy był budowany) była to kwota astronomiczna, ale kto bogatemu zabroni. 

Za czasów swej świetności była to niezwykła budowla. wejścia strzegli i most zwodzony otwierali czarni jak heban wartownicy odziani w bogate stroje. Kiedy zaś progi krzyża i topora gość przekraczał jego oczom ukazywał się eliptyczny dziedziniec, najbardziej reprezentacyjna cześć zamku. Stąd było wejście do kaplicy, na komnaty gościnne, a sama elewacja była swoista księgą genealogiczną rodu Ossolińskich. Ale przecież nie to było najważniejsze. 

Do dziś zachowały się podania mówiące, że ośmioboczną zamkową wieżę zdobił szklany dach, który stanowił ogromne akwarium pełne egzotycznych ryb. Kolejną atrakcję stanowiły stajnie zamkowe, pełnokrwiste araby, z wiatrem w kopytach, przeglądać się tam miały w lustrach kryształowych i jeść z marmurowych żłobów. Moja ułańska dusza podpowiada mi, że tak właśnie było, bo koniom należy się wszystko, co najlepsze. 

Z samą stajnią wiąże się duch Krzysztofa Ossolińskiego, który podobno tam krąży, lubi zapozować do fotografii, o co na Krzyżtoporze zapytać warto. 

Wspomina się, że w sierpniu roku 1649 obudził straż zamkową niesamowity tętent koni. Gdy stróże zamku spojrzeli w dół z murów, zobaczyli zamiast oddziału wojska jedynego tylko rycerza, w którym rozpoznano ówczesnego właściciela posesji Krzysztofa Baldwina. Szybko otworzono mu bramę, lecz jeździec rozpłynął się we mgle. W jakiś czas później do Ujazdu dotarła smutna wiadomość, iż Pan zamku zginął w bitwie pod Zborowem na Podolu, zdaje się, że przyjechał zawiadomić o śmierci swojej i do dziś daje się zobaczyć turystom, ale także mieszkańcom wsi Ujazd. 

Po komnatach krąży Biała Dama, którą zobaczyć to wielkie nieszczęście w domu. Ta okrutnica wrzucała i morzyła głodem wszystkich, na których jej ukochany pies zaszczekał. I przybył raz odważny rycerz, który skrócił ją o głowę. Na szczęście dla ówczesnych, na nieszczęście dla nas - bo widok jej nie wróży nic dobrego. Strzeżcie się również echa szczekającego psa....

O podziemnym korytarzu wysypanym cukrem nie wspomnę, zebyście sami drodzy Czytelnicy go znaleźli i sporóbowali dojść do... 

Miłego zwiedzania. 

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.